Принципи персональних фінансів

Михайло Колісник (38) 23 Березень'09

Теги: Михайло Колісник, депозит, кредит

Сучасна людина, не маючи професійної фінансової підготовки, у сучасному світі складних фінансових продуктів, часто змушена переживати пригоди і вирішувати загадки.

“Цю розповідь ми розпочнемо з загадки ,
Навіть Аліса навряд чи відповість,
Що залишається від казки
Після того, як її розповіли. ”

В. Висоцький, Пісня для мультфільму «Аліса в Країні Чудес»

Загадка перша: Країна Персональних Фінансів

У всесвітньо відомих казках Льюїса Керрола «Аліса в Країні Чудес» і «Аліса в Задзеркаллі» описані пригоди маленької дівчинки Аліси, яка потрапила в дивну країну, де все не так, як у нас, і де в достатку існують різні «небезпеки і незрозумілості» та, як наслідок, неприємності.

Сучасна людина, не маючи професійної фінансової підготовки, у сучасному світі складних фінансових продуктів, часто змушена переживати пригоди і вирішувати такі загадки, які героїня Льюїса Керрола навіть і не могла собі уявити. Іншими словами, герої нашого оповідання, а ними є всі мешканці нашої країни, потрапляють у складний, але цікавий світ за назвою «Країна Персональних Фінансів».

У цьому світі все не зовсім так, як нам, на перший погляд, підказує елементарна логіка, а без знання законів і звичаїв цієї країни неможливо раціональне поводження та заможне існування.

Практика іноземної економічної думки давно виділила персональні фінанси як самостійну область знань, яка служить об'єктом окремого курсу, який викладають у ряді іноземних, а також одній з вітчизняних бізнес шкіл.

Надалі, ми познайомимо читачів з основними принципами та загадками Країни Персональних Фінансів.

За результатами соціологічних досліджень, саме керування персональними фінансами стає каменем спотикання в більшості сучасних сімей, стаючи причиною сімейних безладь. Фінансовий радник Эрік Тайсон у книзі «Персональні фінанси» перелічує основні недоліки, які чинять люди в цій області. При цьому Эрік Тайсон відзначає, що він сам зробив майже кожну з наведених нижче помилок (автор цієї статті, проаналізувавши своє минуле, може сказати те ж саме). Ось перелік причин основних лих в області персональних фінансів:

1. Відсутність персонального фінансового планування – річ характерна для більшості сімейних господарств. Не так багато сімей приділяють належну увагу плануванню та бюджетуванню персональних грошових потоків.

2. Нераціональні витрати. Навіть дуже багата людина може стати неплато- та некредитоспроможною, якщо її витрати або перевищують, або знаходяться практично на рівні доходів визначеного періоду. (Автор особисто мав можливість переконатися в цьому на прикладі деяких своїх знайомих, котрі мають звичку «пересуватися» по магазинах із середньою швидкістю 50.00 $/годину.)

3. Нераціональні покупки з використанням споживчих кредитів. Дуже розповсюдженою причиною напруженості персонального бюджету є покупка дорогих предметів не інвестиційного характеру з використанням споживчого кредиту.

4. Постійне відкладання моменту створення пенсійних заощаджень. Опинитися в стані середньостатистичного сьогоднішнього пенсіонера не хочеться нікому. Але, більшість людей, чомусь, відкладають первинний момент створення персональних пенсійних заощаджень, вирішуючи, що вони зроблять це завтра (наступного місяця, року) і т.д. Більшість таких людей вважають себе досить молодими для того, щоб відкладати момент створення таких заощаджень.

5. Наявність на ринку досить звабних і, на перший погляд, привабливих складних фінансових продуктів з прихованою завищеною внутрішньою ціною. У сучасних умовах розвитку фінансових продуктів, на ринку використовуються не тільки цінові чи якісні, але й фінансові методи конкуренції. Це означає, що деякі продукти містять складну структуру ціни, яка складається з багатьох траншей, постійних та змінних компонентів. Довідатися істинну ціну такого продукту часом нелегко і без специфічних фінансових обчислень часто неможливо.

6. Відсутність висновків з попереднього досвіду та результатів навчання. Навіть деякі професіонали в області менеджменту, маркетингу і фінансів, що винаходять самі витончені методи для збільшення продажів на власній фірмі, іноді поводяться на ринку як нераціональні споживачі. Навіть самі раціональні споживачі з числа цих менеджерів мають сім’ї, які інколи складаються з інших нераціональних споживачів. Девід Огілві з цього приводу сказав: «Покупець не ідіот – це твоя дружина».

7. Прийняття рішень на основі емоцій. Ця причина часто виступає основою краху персональних фінансів. Багато людей роблять покупки під впливом емоційних імпульсів, часто вони купують зайві враження замість безпосередньо предмета покупки. Ще частіше як враження виступає сам процес покупки. Варто задуматися, що ми купуємо предмет, враження і процес покупки.

8. Ухвалення споживчого рішення без поділу інформації на істотну і несуттєву. Вплив на поведінку споживача професійно створених маркетингових рекламних звертань, часто приводить до ухвалення споживчого рішення без попереднього аналізу щодо істотності спонукальних мотивів.

9. Акцентування катастрофічно високого рівня ризику, непорівнянного з рівнем економічних вигод, що призводить до прийняття даного споживчого рішення.

10. Зайва концентрація на грошах у короткочасному масштабі, що заважає постійному поступовому збільшенню власного багатства в довгострокових періодах.

Звичайно, після всього вищевикладеного, менеджери багатьох компаній можуть сприйняти автора супротивником усіх методів збільшення продажів і маркетингу взагалі. Насправді, це не так. Просто, з точки зору фінансів (і не тільки персональних) продажі (доходи) однієї фірми – це завжди затрати (витрати) іншої або домашнього господарства. Як фірма прагне до збільшення власних доходів і розумної економії на витратах, так і домашнє господарство розглядає покупки як елемент витрат з точки зору фінансів. Оскільки покупець і продавець завжди є контрагентами угоди, між якими існує деяке діалектичне протиріччя, то принципом персональних фінансів варто вважати розсудливу економію за рахунок нераціонального споживання. Таким чином, персональні фінанси не виступають проти корпоративних продажів, а більше того, є чинником якісної здорової конкуренції і підвищення рівня товарів і послуг.

До основних принципів персональних фінансів також варто віднести раціональне співвідношення доброякісних і злоякісних зобов'язань тих чи інших осіб. При цьому, з погляду персональних фінансів доброякісними зобов'язаннями вважаються ті, котрі виникають внаслідок інвестицій у власне майбутнє (наприклад, купівля будинку в кредит, позичка на одержання освіти і т.п.). До нераціональних (злоякісних) зобов'язань відносять борги, що виникають як результат споживання (наприклад, кредит для проведення відпустки на дорогому курорті, кредит для покупки модного одягу і т.д.).

За аналогією з розрахунком робочого капіталу в корпоративних фінансах, персональний фінансовий добробут прийнято оцінювати як різницю фінансових активів і фінансових зобов'язань.

ФІНАНСОВИЙ ДОБРОБУТ =

= ФІНАНСОВІ АКТИВИ – ФІНАНСОВІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ

Оскільки важко уявити собі людину цілком байдужу до процесу споживання не тільки за готівку, але й у кредит, то персональний фінансовий менеджмент наполегливо рекомендує обмежити зобов'язання, виникаючі в результаті споживання рівнем 25% власного річного доходу.

До речі про дохід. Персональні фінанси передбачають вивчення питань персонального оподатковування. У зв'язку з цим, пропонуємо розглянути графік навантаження податками й іншими відрахуваннями сум персональних доходів нарахованих фірмою і виплаченої на руки відповідно до Українського законодавства.

При цьому враховувалися не тільки оподатковування персональних доходів, але і відрахування і нарахування на фонд заробітної плати. Як видно з даного графіка, у залежності від сум виплачуваних «на руки» працівникам підприємства в діапазоні від 17 до 2417 грн. на податки і різні відрахування, підприємству доводиться виплачувати від 39,44 до 99,68% виплачуваної на руки суми. Оскільки частина цих виплат проводиться як відрахування з нарахованого заробітку, а частина як нарахування на вже нарахований заробіток, то доречно розглянути загальну суму відрахувань, що платить фірма за нараховану заробітну плату. У залежності від нарахованої заробітної плати, фірмі доводиться робити відрахування «зверху» у розмірі від 28,29 до 49,92%.

Ось такі податкові закони в країні Вітчизняних Персональних Фінансів.

Загадка друга: Як правильно вбивати час

Деякі з героїв Льюїса Керрола були задіяні в страшному злочині. Вони регулярно “ вбивали ” Час.

На жаль, сучасні персональні фінанси вимагають регулярного «вбивання часу», тобто елімінування впливу тимчасового фактора в процесі фінансових розрахунків. Більшість тих пропонованих на ринку продуктів, які найбільше впливають на персональний фінансовий бюджет, являють собою товари зі складною структурою фінансових потоків. До них, насамперед, варто віднести покупки в кредит та розрахунок пенсійних відрахувань. Специфіка всіх цих продуктів побудована на теорії годинної вартості грошей добре відомої фінансистам. В якості методів вирахувань використовуються нарахування та дисконтування за простими та складними відсотками.

Оскільки основи даної теорії добре відомі, то опускаючи сутність операцій нарахування та дисконтування, нагадаємо базові формули для обчислень, обмежившись тільки складними відсотками.

  • Майбутня вартість разового грошового потоку при нарахуванні раз на рік:

 де CF – величина грошового потоку, грош. од.;

FV – майбутній еквівалент сьогоднішнього грошового потоку, грош. од.;

EAR – ефективна річна процентна ставка, використовувана при нарахуванні один раз на рік;

n - період нарахування відсотків, років.

  • Сьогоднішня вартість майбутнього грошового потоку, при нарахуванні раз на рік:

 


де PV – сьогоднішній еквівалент сьогоднішнього грошового потоку, грош. од.

  • Майбутня вартість разового грошового потоку, при частоті нарахування m раз на рік:

 

 

де NAR – номінальна річна процентна ставка, звичайно використовувана при нарахуванні m раз на рік.

При прийнятті персональних фінансових рішень важливо знати, що тільки ефективна річна процентна ставка є дійсною прибутковістю даної операції, придатної для порівняння різних фінансових продуктів. А це значить, що в пропозиціях, де дана ставка не зазначена в явному виді, її варто обчислювати самостійно з метою правильного прийняття рішень.

Ще однією категорією, яку використовують персональні фінанси, є ануїтет. Ануїтет це потік рівномірно розподілених у часі, рівних по величині, грошових платежів. Персональні фінанси буяють ануїтетами, прикладами яких є: абонентна плата за послуги мобільних операторів, регулярні пенсійні внески і т.п. Прийнято розраховувати сьогоднішню і майбутню вартість ануїтетів.

  • Майбутня вартість ануїтету: 

 

  • Сьогоднішня вартість ануїтету: 

Ануїтети є саме тими необхідними інструментами, що дають відповідь на питання щодо результативності персональних пенсійних відрахувань.

Наприклад, вам зараз 27 років і ви збираєтеся вийти на пенсію в 60 років. Починаючи з цього місяця і до вашого виходу на пенсію ви збираєтеся щомісяця відкладати по $10.00 у банк під 8% річних. У такому випадку період нарахування складає 33 року (60-27) або 396 місяців. Процентна ставка складе 0,6667% на місяць. Для того щоб обчислити яка сума буде накопичена вами до виходу на пенсію варто скористатися формулою майбутньої вартості ануїтету, з урахуванням щомісячних виплат: 


 Отже, при дотриманні описаних вище умов при виході на пенсію ми виявимося власниками суми в розмірі $19336,45.

Даний метод дає можливість порівняти отриманий нами результат з умовами різних пенсійних фондів і зробити висновок про доцільність вкладень.

Ще більш цікавий результат виходить при порівнянні пенсійних відрахувань. Так, у випадку якщо на роботі ви офіційно одержуєте заробітну плату в розмірі 1000 грн. щомісяця, то загальна сума відрахувань у пенсійний фонд буде складати 340 грн. Виходячи зі ставки 22% річних по внесках у національній валюті і при помісячному характері нарахувань, обчислимо кількість накопичених грошей, якщо ми самі будемо щомісяця відкладати дану суму в банк, починаючи з 27 літнього віку і до виходу на пенсію. Користаючись аналогічними розрахунками, установимо, що ми станемо власниками дійсно астрономічної суми (!) 24679443,18 грн.

Крім того, в області персональних фінансів теорія годинної вартості грошей використовується для розрахунку погашення заборгованості по частинах при погашенні споживчих кредитів.

Наприклад, ви збираєтеся придбати в кредит автомобіль вартістю $18000. Умови, які вам пропонують, передбачають видачу споживчого кредиту під 18% річних терміном на три роки. У цьому випадку, передбачено 36 платежів погашення. Розмір платежу може обчислюватися виходячи з теперішньої вартості ануїтету в розмірі $1 при 1,5% (18%/12) і 36 періодах нарахування. Величина такого ануїтету складе 27,66068, а розмір разового платежу складе $650,74 ($18000: 27,66068).

Зразкова схема погашення заборгованості частинами

Період Разовий платіж Відсотки на погашення Повернення основної суми Залишок суми Період Разовий платіж Відсотки на погашення Повернення основной суми Залишок суми
0 *** *** *** $18 000,00 19 $650,74 $152,98 $497,76 $9 701,05
1 $650,74 $270,00 $380,74 $17 619,26 20 $650,74 $145,52 $505,23 $9 195,82
2 $650,74 $264,29 $386,45 $17 232,80 21 $650,74 $137,94 $512,81 $8 683,02
3 $650,74 $258,49 $392,25 $16 840,55 22 $650,74 $130,25 $520,50 $8 162,52
4 $650,74 $252,61 $398,13 $16 442,42 23 $650,74 $122,44 $528,31 $7 634,21
5 $650,74 $246,64 $404,11 $16 038,31 24 $650,74 $114,51 $536,23 $7 097,98
6 $650,74 $240,57 $410,17 $15 628,14 25 $650,74 $106,47 $544,27 $6 553,71
7 $650,74 $234,42 $416,32 $15 211,82 26 $650,74 $98,31 $552,44 $6 001,27
8 $650,74 $228,18 $422,57 $14 789,25 27 $650,74 $90,02 $560,72 $5 440,55
9 $650,74 $221,84 $428,90 $14 360,35 28 $650,74 $81,61 $569,13 $4 871,41
10 $650,74 $215,41 $435,34 $13 925,01 29 $650,74 $73,07 $577,67 $4 293,74
11 $650,74 $208,88 $441,87 $13 483,14 30 $650,74 $64,41 $586,34 $3 707,41
12 $650,74 $202,25 $448,50 $13 034,65 31 $650,74 $55,61 $595,13 $3 112,27
13 $650,74 $195,52 $455,22 $12 579,43 32 $650,74 $46,68 $604,06 $2 508,21
14 $650,74 $188,69 $462,05 $12 117,37 33 $650,74 $37,62 $613,12 $1 895,09
15 $650,74 $181,76 $468,98 $11 648,39 34 $650,74 $28,43 $622,32 $1 272,78
16 $650,74 $174,73 $476,02 $11 172,37 35 $650,74 $19,09 $631,65 $641,13
17 $650,74 $167,59 $483,16 $10 689,22 36 $650,74 $9,62 $641,13 $0,00
18 $650,74 $160,34 $490,40 $10 198,81          

Відзначимо, що саме така схема погашення заборгованості частинами передбачає дійсну (ефективну) ставку 18% річних. При будь-яких інших схемах реальна ставка прибутковості буде іншою, як це показано на прикладі нижче.

Загадка третя: Небезпеки і незрозумілості персонального споживання…

Країна Чудес Льюїса Керрола буяла різними прихованими погрозами, які Аліса назвала небезпеками і незрозумілостями. Країна Персональних Фінансів і їхнього споживання по своїх рівнях небезпек для недосвідченого споживача навіть перевершує Країну Чудес. Так, в області персонального кредитування нас може очікувати спокусливо низький або навіть безвідсотковий кредит. Персональні фінанси дадуть відповідь, у чому полягає «мишоловка» у цього «безкоштовного сиру».

Наприклад, з рекламного щита нам обіцяють продати автомобіль у кредит, все ті ж $18000 початкової вартості, три роки, низькі відсотки, всього 1,5% на місяць, до того ж простих. Правда при більш детальному ознайомленні довідуєшся, що третину покупної вартості необхідно внести негайно, а прості відсотки нараховуються на всю суму на самому початку періоду. Розрахуємо дійсну прибутковість даної операції.

Отже, прості відсотки нараховуються відразу на початку операції. 1,5% на місяць – це горезвісних 18% річних. Чи дійсно прибутковість складе 18%?

При нарахуванні простих відсотків, поверненню буде підлягати наступна сума:

 

 

оскільки третину початкової суми ми вносимо відразу, то поверненню підлягає: 


 Саме цю суму розбивають на 36 рівномірних траншів: 


 Оскільки ми відразу повертаємо $6000, то виникає питання, при якій внутрішній нормі прибутковості залишок $12000 еквівалентний 36 траншам по $603,33 кожен. Для цього треба вирішити рівняння: 


Після його рішення знаходимо, що дійсна прибутковість цієї операції складає 3,63957% на місяць або 53,5703% ефективних річних.

Не меншу складність для прийняття рішення в області персональних фінансів являють собою продукти, які насправді можуть бути розгорнуті маркетологами в товарний ряд. Класичними товарними рядами є: фотоапарати та набори фотоплівок до них, принтер та картриджі, верстати для гоління та блістери до них. Навіть там, де, здається, сьогодні неможливо розгорнути продуктовий ряд, передові досягнення маркетингової науки спробують зробити це, адже, з погляду корпоративних фінансів, це готовий набір грошових припливів.

З погляду персональних фінансів, продуктовий ряд це набір грошових відтоків. У цьому випадку ухвалення споживчого рішення особливо ускладнено, тому що класичні закони попиту та пропозиції в чистому виді не діють стосовно набору грошових потоків. Оцінці варто піддати набір грошових потоків у сукупності, можливо, використавши відносно складну для персональних фінансів концепцію чистої наведеної ціни – NPV.

У відношенні одиничних потоків, усередині визначеного продуктового ряду, закони попиту та пропозиції трансформуються в наступне правило. Перший (ініціюючий) грошовий потік тягнеться до нуля, усі наступні грошові потоки - до нескінченності.

Тому ми і чуємо багато прикладів. Дешеві фотоапарати і дорога фотоплівка, дешеві чорнильні принтери і дорогий папір і картриджі. Список можна продовжувати. Тільки оцінка сукупності цих грошових потоків допоможе вірно прийняти рішення.

 

 

Рис.2 Схема грошових потоків при споживанні продуктового ряду.

Загадка четверта: Страховий крокет…

Герої Країни Чудес були змушені в угоду Королеві грати в крокет, гру, правила якої знала тільки сама Королева. Країна Персональних фінансів буяє іграми, де правила задає і знає тільки постачальник товару. Насамперед, це відноситься до області страхування.

Відзначимо, що страхування є специфічним фінансовим продуктом, в основу якого закладена ймовірність визначених подій. Розрахунки умов таких продуктів є синтезом фінансових законів і законів теорії ймовірностей. Їх ще називають актуарними розрахунками.

При прийнятті персональних фінансових рішень щодо страхування, варто бути дуже уважним при виборі страхової компанії і страхового продукту.

Відзначимо, що комплекс страхових подій, від яких ми отримуємо захист, звичайно називається страховим покриттям.

Специфіка правил страхової гри передбачає, що на руки клієнту видають тільки страховий поліс – свідчення підписання клієнтом страхового контракту. Повний опис умов, застережень і системи страхового покриття містить у собі базовий договір і специфікація продукту. Ці умови важливо знати, оскільки настання страхового покриття, що може виникати по умовах базового договору, при дотриманні клієнтом цілого ряду додаткових умов, про які він забув запитати.

Наприклад, при страхуванні автомобіля від викрадення, в умовах базового договору може бути обговорено дію страхового покриття у випадку встановлення на машині сигналізації.

Якщо ми не знаємо цілком цих правил і застережень, то наші рішення на страховому ринку можуть нагадувати гру в королівський крокет.

Загадка п'ята: Пляшечка з назвою «Випий мене», або принципи інвестування

Аліса в Країні Чудес мала звичку постійно випивати рідину з різних посудин. У результаті, вона ставала дуже великою або дуже маленькою.

У персональних фінансах з цим можна провести аналогію при ухваленні інвестиційного рішення на фондовому ринку.

Дійсно, частина рішень сімейного господарства - це інвестиційні рішення. Вони можуть стосуватися інвестицій у реальні проекти або бізнесу в цінні папери. У залежності від успішності інвестування, наші капіталовкладення можуть вирости, або зменшитися, зникнути.

Важливо знати, що інвестиційне рішення – це одне з найважливіших рішень персональних фінансів. Від нього залежить ваше майбутнє багатство. Принципи вдалого інвестування вивчає окрема галузь економічної думки – інвестиційний менеджмент. Персональні фінанси передбачають, що ви знаєте базові основи інвестиційного менеджменту. Як мінімум завжди потрібно пам'ятати про «золоте» правило інвестування: чим більші доходи – тим більший ризик.

У процесі прийняття персонального інвестиційного рішення, варто вибирати не доходи, а ризик, який ви здатні акцептувати. Ваше рішення буде базуватися на відповіді, чи дозволяє акцептування даного рівня ризику одержувати відповідні інвестиційні доходи.

Загадка шоста: Якщо стояти на місці, то рухаєшся назад…

Якщо стояти на місці, то рухаєшся назад. Таке основне правило Країни Чудес. Але не тільки Країни Чудес, не тільки Персональних Фінансів, а і ринку взагалі.

Стосовно області персональних фінансів, це як мінімум означає, що не інвестовані гроші мають властивість зменшуватися самі по собі через наявність інфляційних процесів. Уникнути цього можна поклавши гроші на депозит у банку.

Як правильно вибрати банк? Це складне питання, що може бути об’єктом окремої статті. В якості базової поради автор може порекомендувати наступне. Шукайте банк із хорошим,стійким реноме, інформація про яке відкрита, і який не є чиїмсь „кишеньковим” банком.

Загадка сьома: «Чеширський Кіт, як мені звідси вибратися?»

«Це залежить від того, куди ти хочеш потрапити», - відповів Кіт.

Цей діалог, без усякого сумніву, стосується необхідності стратегічного й оперативного планування персональних фінансів та складання персональних фінансових бюджетів.

 

Усі раніше представлені загадки можуть успішно вирішуватися у випадку, якщо у вас досить часу для їхнього рішення, вони не виникають спонтанно, а є результатом складеного вами персонального фінансового плану.

 

За матеріалами &Стратегии

Додати коментар
RedTram Україна