Винен банку - купи його борги

Сергій Лямець (6) 13 Березень'09

Теги: інвестиції, облігація, капітал, валюта, кредит, ліквідність

Інвесткомпанії відверто вдаються до хитрощів, пропонуючи клієнтам механізми реструктуризації боргів. Крім технології, велика конкуренція змушує їх утискатися за ціною, і без того невисокою.

Від місяця до чотирьох

Інвестиційні банки пропонують реструктуризувати заборгованість за термін від місяця до декількох років. В результаті в компаній знижується короткочасне боргове навантаження і з'являється можливість сконцентруватися на веденні бізнесу і максимізації грошових потоків.

"На реструктуризацію йде один-три місяця",- сказав директор департаменту консалтингу інвестиційної компанії Concorde Capіtal Андрій Герус. За оцінкою директора інвестиційно-банківського департаменту ІГ "Сократ" Владислава Остапенко, типова реструктуризація потребує два-чотири місяці.

"Від півтора-двох місяців, це мінімум",- відзначив віце-президент інвестиційно-банківського департаменту Dragon Capіtal Максим Нефьодов.

Важкі ситуації вимагають набагато більше часу. "На одну операцію може піти й кілька років. План проведення реструктуризації готується на етапі підписання угоди з радником з реструктуризації. Тоді ж визначаються цілі, які необхідно досягти",- підкреслив директор Astrum Іnvestment Management Максим Бланк.

З іншого боку, клієнтові може пропонуватися прискорений варіант. "Реструктуризація - це складний процес, що залежить від конкретної ситуації. До того ж зовнішнє середовище змінюється, і це може впливати на цілі замовника. Деякі не готові продовжувати справу, і хочуть вийти за будь-яку ціну і з будь-якими втратами",- відзначив гендиректор інвестиційної групи "Арт-капітал" Леонід Городецький.

Три способи

За словами Нефьодова, чіткої технології проведення реструктуризації немає. "Це може бути заміна боргу на акціонерний капітал, взаємозалік боргів, відтермінування платежів, заміна одних зобов'язань іншими, продаж непрофільних активів, вилучення грошей з обертового капіталу (розпродаж запасів, зменшення дебіторської заборгованості). Важливо показати кредиторам, що компанія вживає всіх можливих дій, щоб повернути борг максимально швидко",- відзначив він.

Кредитори йдуть на угоду для того, щоб через деякий час одержати хоча б якісь засоби, ніж взагалі не одержати нічого. У той же час на нуль борг компанії перетворити не можна - кредитори можуть утискати свої вимоги до певного рівня, після якого їм вигідніше ініціювати процес банкрутства компанії.

Бланк виділяє три класичних механізми обміну боргу. Реструктуризація боргу може бути проведена шляхом заміни боргових інструментів на інші боргові інструменти, на часткові інструменти або інші активи, наприклад, права вимоги або активи реального сектора. Можлива комбінація.

У той же час продавати фіксовані рецепти неможливо. "Одного рішення, яке б задовольняло всіх позичальників або кредиторів, не існує. Реструктуризація - це завжди кропітка праця, що враховує величезну кількість різних факторів - загроза судового переслідування, можливості кредиторів, очікувана ліквідність боржника, репутаційні ризики, вартість фондування та інші фактори",- відзначив Максим Бланк.

"Як правило, це комплексний процес, що містить у собі увесь спектр послуг. На практиці найчастіше все зводиться до розмови про пролонгацію боргу або дисконтування боргу за умови дочасного погашення. Наприклад, тимчасово не платиться тіло кредиту, а платиться тільки процентна ставка. Може бути фіксована або плаваюча ставка з кредиту, канікули на виплату, заміна облігацій на кредит. Найболючіше - коли в компанії валютний кредит, а весь виторг у гривні",- відзначив віце-президент інвестиційно-банківського департаменту української "Трійки Діалог" Олексій Ращупкін.

За словами Остапенка, варіантів розвитку ситуації і, відповідно, результатів реструктуризації може бути кілька. Перший варіант - збереження рівня боргового навантаження, але зміна графіка платежів. Досягається шляхом переговорів з банками та іншими кредитними установами. Компанії необхідно бути готовою довести свою майбутню платоспроможність, мати реальний, а не "протокольний" бізнес-план, бажано активи, які можна додатково запропонувати у вигляді забезпечення

"Другий - зменшення боргового навантаження. Найчастіше тут єдиним варіантом вирішення проблеми є пошук фінансового партнера, який ввійде в акціонерний капітал і забезпечить необхідне погашення боргів. Це приводить до зміни структури власності такого бізнесу, але часто є єдиним варіантом залучити гроші для вирішення проблеми ліквідності",- відзначив він.

Цікавою схемою є придбання боргів самого банку, у якому відкрита кредитна лінія й взаємозалік зустрічних вимог.

"Багато банківських облігацій торгуються зі значним дисконтом до номінальної вартості, що вигідно самій компанії, тому що придбання тих же облігацій проводиться зі знижкою до номінальної ціни, а висування вимог як з кредиту, так і з боргу банку з облігацй - за повною вартостістю",- розповів Владислав Остапенко.

Зараз все недорого

Як розповів Нефьодов, послуги інвестбанків оплачуються або як фіксований платіж, або як відсоток від зекономлених засобів. Частіше використовується другий варіант.

"Зараз нічого не повинно обходитися дорого. У випадку з реструктуризацією повинна бути комбінація погодинної оплати фахівців і премії за успішне завершення проекту. Причому перевага повинна бути вбік погодинної оплати",- вважає Леонід Городецький.

Бланк, навпроти, наполягає на тому, що якісні послуги завжди обходяться дорого. "Компаній, які професійно можуть робити подібні послуги, на глобальному ринку небагато, а на українському ринку їх можна перерахувати на пальцях однієї руки. Тому такі послуги дорогі. Однак винагорода завжди прив'язана до результатів операції, тому витрати ці ніколи не є непосильними для позичальника",- вважає експерт.

За матеріалами Экономические Известия

Додати коментар
RedTram Україна