Розбиті мрії

Діна Пархомчук (1) 10 Березень'09

Теги: дефолт, інвестиції

Іноземні компанії масово заморожують свої проекти в Україні і залишають ринок. Які галузі залишаться без інвестицій і чи варто очікувати їх повернення в країну?

Краще бути в кеші, ніж в запущених проектах, вирішило керівництво російської будівельної компанії Mirax Group, заморозивши всі свої проекти в Україні ще у вересні минулого року. "Це пов'язано винятково із загальною ситуацією на ринку.

Просто нерозумно себе обманювати і говорити, що скрізь все добре, коли є проблеми, тому ми не чекаємо, коли проблеми будуть у нас, і просто йдемо на випередження", - пояснив позицію компанії голова правління Mirax Group Максим Привезенцев. Такої думки сьогодні дотримуються більшість компаній у різних галузях, які ще недавно заявляли про амбіційні плани в Україні.

"Заморожені" надії будівельників

Побоювання російських менеджерів виявилися не даремні. На сьогоднішній день кризові явища найбільш яскраво виявилися в секторі нерухомості. Зупинена більшість будівництв, заморожені плани по нових проектах. На думку представників Mirax Group, ринок зараз дуже чутливий, і якщо трапиться хоча б одне банкрутство, то по ланцюжку розоряться всі девелопери.

Відклала реалізацію проектів з будівництва нерухомості в Києві і підконтрольна мільярдерові Дмитру Фірташу корпорація Group DF. Її будівельні проекти припинені на невизначений термін. "Через нинішню економічну і фінансову ситуацію Group DF переглядає часові рамки проектів і потребу в їх фінансуванні", - повідомили в лондонському офісі компанії. Зокрема, мова йде про припинення двох проектів. Відкласти реалізацію настільки великих проектів Group DF змусили труднощі із залученням фінансових ресурсів.

З цієї ж причині згорнула девелоперський бізнес в Україні компанія "Інтеко" дружини мера Москви Олени Батуріної. Відмовившись від будівництва мікрорайону Московський у Києві, керівництво "Інтеко" вирішило сконцентруватися переважно на російських проектах.

Біжать інвестори і з регіонів. Компанія ізраїльського мільярдера Льва Леваєва Africa Israel призупинила роботу над найбільшим девелоперським проектом у Запоріжжі. Вона заморозила будівництво багатофункціонального комплексу в центрі міста вартістю більше $200 млн. "У замовника є серйозні проблеми з фінансуванням. Не виключено, що робота над проектом взагалі буде припинена", - повідомили в міській раді Запоріжжя. Згортають проекти не тільки російські, але і європейські будівельники. Так, найбільший у Європі девелопер і оператор торгових центрів німецька ECE Projektmanagement відклала плани розвитку проектів в Україні і звільнила практично весь персонал свого підрозділу "ECE-Україна". Раніше з цієї ж причини проекти заморозила австрійська Sparkassen Immobilien, що входить в Erste Group.

Слідом за девелоперами

Слідом за девелоперськими компаніями йти з українського ринку почали рітейлери. За прогнозами експертів, у найближчі півроку в Україні закриється близько 100 магазинів найбільших роздрібних мереж. Майже у всіх торговельних компаній є борги, які утворювалися в основному через неможливість виплати по кредитах. Тому зараз рітейлери змушені масово заморожувати плани розвитку в нашій країні.

Так, засновник найбільшого грального холдингу в Східній Європі Ritzio Entertainment Group Олег Бойко слідом за Росією згортає роздрібний бізнес і в Україні. Він закрив мережу "Смак", що складається з п'яти магазинів у Києві і регіонах. Ще два магазини планувалося відкрити найближчим часом. "Імовірно, мережу було вигідніше закрити, ніж утримувати, - відзначив віце-президент інвестиційно-банківського підрозділу ІК "Ренесанс Капітал Україна" Сергій Алексєєнко. - П'яти супермаркетів було недостатньо, щоб мати вигідні ціни від постачальників. А у зв'язку із кризою складніше стало розраховуватися за оренду, яка прив'язана до долара". Крім того, за словами експерта, магазини компанії розташовувалися далеко один від одного, у зв'язку із чим було складно налагодити логістику.

Це далеко не єдиний рітейлер, що заморозив проекти в Україні. Уже не планують відкривати в Україні нові магазини російські "Х5" і "Вестер". Зокрема, російська компанія "Х5" веде переговори про продаж свого українського підрозділу (мережі супермаркетів "Перехрестя").

Свою українську "дочку" закриє естонська DIY - мережа Bauhof. Рітейлер, що обіцяв до 2013 року відкрити в нас 16 будівельних супермаркетів, відмовився від експансії через кризи - фінансову в Європі і політичну в Україні.

Хто наступний?

Про згортання своєї діяльності усе активніше замислюються імпортери продуктів, побутової електроніки, споживчих товарів, дилери великих автовиробників. Для різних компаній причини різні: від спаду в секторі через низький попит до значної девальвації гривні, що приводить до зростання цін на продукцію.

Найменш стійкими виявилися компанії з інших секторів, які тільки недавно ввійшли на український ринок і не встигли належним чином закріпитися. "У зв'язку з тим, що на глобальному рівні ухвалено рішення про мінімізацію витрат, під ніж ідуть активи, які ще не почали приносити прибуток", - поділився думкою старший партнер компанії Arzinger Тимур Бондарєв. На його думку, саме компанії, які протягом останніх років відкрили на території України бізнес і не досягли точки прибутковості, і починають згортати свою діяльність.

Наступними на черзі будуть компанії сектору FMCG (виробники споживчих товарів), які не мають власних виробничих потужностей в Україні або інших країнах СНД, впевнений віце-президент Foyil Asset Management Ukraine Дмитро Мошкало. Вони стануть жертвою падіння купівельного попиту через загальне падіння доходів населення. У великих торгових центрах столиці масово закриваються бутики модного одягу. На багатьох вітринах висять оголошення про повний розпродаж товару у зв'язку з ліквідацією магазину.

Керівник аналітичного департаменту інвестиційної групи "АРТ-КАПІТАЛ" Дмитро Монаков вважає, що найпростіше призупинити діяльність представництв іноземних компаній у тих секторах, у яких організація бізнесу не вимагає значних інвестицій і не передбачає великих постійних витрат. Яскравим прикладом є сфера консалтингових послуг, де основна стаття витрат - це зароблена плата найманих співробітників. За відсутності попиту на пропоновані послуги консалтингові компанії можуть розірвати договори на оренду офісів, відправити своїх співробітників у неоплачувану відпустку і згорнутися в такий спосіб "у крапку".

Піти чи заморозити?

У зв'язку із кризою ліквідності багато портфельних інвесторів прагнуть перетворити свої активи в гроші і вивести їх з українського ринку. Стратегічні інвестори зараз активно займаються реструктуризацією свого бізнесу. "Це виражається в скороченні персоналу, зниженні заробітної плати, продажі непрофільних активів, зниженні інших витрат", - відзначив Вадим Васько, партнер, адвокат юридичної фірми "Васько і Назарчук".

Відхід з ринку розглядається як надзвичайний захід, і до нього вдаються, коли всі способи мінімізації витрат уже випробувані: скорочений до мінімуму штат співробітників, звільнені високооплачувані топ-менеджери. Якщо всілякі скорочення і переїзд у більш скромний офіс не дають очікуваних результатів, іноземні компанії воліють заморожувати свою діяльність або проекти. На думку більшості експертів, на сьогодні - це оптимальний варіант. По-перше, "заморожування" дозволяє компанії зберегти всі отримані ліцензії і дозволи на діяльність - складніше буде їх одержати заново.

Частіше йдуть на це іноземні глобальні компанії. По-друге, Україна є величезним ринком, який не може залишатися без уваги, у зв'язку із чим компанії все-таки хочуть розуміти, що відбувається на ринку, і мати можливість швидко реагувати на найменші зміни під час або після завершення кризи, у зв'язку із чим ідуть на збереження витрат з підтримки офісу. Третій аргумент на користь такого рішення полягає в специфіці українських реалій, "завдяки" яким офіційна процедура ліквідації компанії в Україні небезпечна серйозними часовими і фінансовими втратами. "Найчастіше вона затягується в часі на довгі місяці і коштує на кілька порядків більше, ніж створення компанії, навіть якщо вона не вела господарської діяльності", - відзначає старший партнер компанії Arzinger.

Закривати бізнес в Україні зовсім воліють приватні компанії. Вони йдуть на витратну в багатьох відношеннях ліквідацію або добровільне банкрутство або шукають шляхи продажу компанії зацікавленим особам. Також до закриття вдаються фірми, що прийняли рішення про неперспективність українського ринку для просування своєї продукції або послуг більш ніж на два-три роки, а також ті компанії, які зазнають проблеми на своїх рідних ринках і змушені закривати закордонні представництва.

Святе місце

Звичайно ж, іноземні інвестори повернуться в Україну, як тільки відновиться зростання економіки, з надією говорять багато експертів. Багато закордонних компаній тільки за рахунок престижності бренда материнської структури вимагали значні надбавки до цін на свої послуги і заробляли тим самим чималі прибутки своїм власникам. "Крім того, сплеск безробіття в Україні суттєво знизить рівні необхідних зарплат, а падіння ринку нерухомості приведе до здешевлення вартості оренди, що дозволить іноземним компаніям відновити діяльність в Україні з меншими постійними та змінними витратами", - переконаний керівник аналітичного департаменту інвестиційної групи "АРТ-КАПІТАЛ".

Разом з тим не слід очікувати швидкого повернення серйозних іноземних інвесторів на ринок цінних паперів, а також на ринок нерухомості. Відзначають експерти і те, що, незважаючи на фінансово-економічну кризу, що все поглиблюється, багато закордонних фірм не відмовляються від планів розвитку, а деякі зважилися на входження в Україну сьогодні, оскільки в цей час це можна зробити з меншими витратами. Зараз можна вигідно придбати активи, що знецінилися, дешевше зняти або придбати офісну нерухомість, значно подешевшала і робоча сила, а в деяких секторах ослабла конкуренція. Усе привабливішим стає для іноземних інвесторів сільськогосподарський сектор, де виробникові надаються істотні пільги в оподатковуванні, кредитуванні, придбанні сільгосптехніки, страхуванні і т.д., але існують проблеми з фінансуванням проектів у цьому секторі, відзначають експерти.

Для так званих "стерв'ятників" цікавими стають дефолтні активи (цілісні майнові комплекси в іпотеці, ще не прострочені облігації - суверенні, муніципальні, корпоративні, але ризик дефолту по яких дуже великий) за умови, що такі активи купуються дешево та у відносно короткий термін можуть бути конвертовані в "живі" гроші (через зустрічний залік, неттінг (віяловий залік або уступку прав вимог). Ці активи на даний момент можна придбати з істотним дисконтом (від 2 до 20% початкової вартості активу), відмітив Вадим Васько.

Десять років тому Україна вже переживала кризу, вона була менш масштабною, і на тлі тієї ж Росії наша країна виглядала впевненіше. У підсумку криза 1998 року виявилася поштовхом приходу в Україну іноземних інвесторів. Залишається сподіватися, що при нормалізації ситуації з попитом і стабілізації курсу гривні багато іноземних компаній будуть повертатися на наш ринок. А поки навіть прагнення позбутися початих проектів не завжди закінчується успішно. Так, хоча російська корпорація Mirax Group і виставила на продаж недобудований комплекс "Міракс-Плаза" у Києві, однак колосальне боргове навантаження і необхідність нових уливань у недобудовані проекти в Росії підвели колись найбільшу будівельну компанію з величезними амбіціями до грані дефолту.

За матеріалами Інвестгазета

Додати коментар
RedTram Україна