НБУ втратив контроль над доларом

Теги: долар, НБУ

Учора деякі банки продавали долари навіть за курсом 8,7 гривні. Майже три тижні стабільного курсу національної валюти закінчилися. Нову хвилю обвалу гривні банкіри пояснюють підвищеним попитом з боку валютних спекулянтів і спробами Національного банку обмежити курс адміністративними заходами.

Якщо найближчим часом Україна не одержить черговий транш від МВФ, то буде ще гірше, пророкують банкіри. Своїх ресурсів для підтримки стабільності гривні усе менше, і без іноземної допомоги курс уже в березні може підвищитися до 9,5-10 гривень.

Нагадаємо, черговий транш кредиту від МВФ у розмірі 1,86 мільярда доларів Україна повинна була одержати 15 лютого. Однак надання цих коштів під великим сумнівом.

Учасники ринку називають кілька причин нової хвилі подорожчання долара. Хоча НБУ останнім часом і продає багато валюти, але одержують її далеко не всі, кому вона потрібна.

"Багато одержують тільки малу частину, а НБУ часто продає тільки "своїм", - говорить скарбник одного з великих іноземних банків. Крім того, значну кількість валюти купують громадяни, яким потрібно гасити валютні кредити - за експертними оцінками, попит з боку цієї категорії клієнтів може становити від 500 до 600 мільйонів доларів щомісяця.

Фактор нестабільності

Активізувалася і частина валютних дилерів, що очікують обвалу гривні у випадку відмови МВФ продовжити співробітництво з Україною. "Усі розуміють, що офіційний курс відрізняється від реального. А якщо ринок не одержує виразного сигналу про те, скільки коштує долар, то на ньому виходять перекоси, якими вдало користуються спекулянти", - розповідає заступник голови одного з українських банків.

Іншим фактором подорожчання стала заборона Нацбанку продавати безготівкову валюту за курсом вище середньоринкового, яка набула чинності 11 лютого. Як розповідають банкіри, подібне обмеження привело до того, що клієнти, які готові чекати вигідний курс, розраховують на інтервенції регулятора. А ті, кому потрібна валюта в стислий термін, готові купувати за завищеним курсом.

"Це створює додатковий попит без пропозиції", - пояснює директор департаменту казначейства БГ Банку Віктор Єрасов.

Повернути гривні стабільність може тільки збільшення інтервенцій НБУ. У випадку одержання траншу МВФ, це стабілізує міжбанк і його курс буде наближатися до офіційного.

"Якщо місія МВФ прийме позитивне рішення по нашій країні і Нацбанк буде проводити великі інтервенції, курс зміцниться до 8 гривень або навіть до офіційного 7,7 гривні до березня", - впевнений голова правління одного з банків.

"Дії Нацбанку зараз тільки адміністративні, а міжбанку потрібні ринкові відносини. НБУ вже стиснув гривневу ліквідність, і якщо викинути 1-2 мільярда доларів на ринок, це стабілізує курс. Такі гроші можна взяти тільки із кредиту МВФ", - вважає банкір.

Втім, жорсткий контроль над банками принесе бажаний ефект і обмежить спекулянтів. "Спекулятивну складову можна погасити в тому числі й адміністративними методами, чим зараз і займається Нацбанк", - говорить начальник відділу фінансових ринків ІНГ Банку Андрій Потапов.

"У короткостроковому періоді ми можемо досягти рівня 8 гривень, але це буде тривати не більше двох тижнів, після чого гривня однаково подешевшає", - вважає начальник дилінгових операцій банку "Хрещатик" Валерій Доага.

Продаж валютного виторгу не допоможе

Учора парламент країни прийняв у першому читанні закон, згідно з яким клієнти зобов'язані продавати 50% розміру валютної виручки протягом 5 днів від дня надходження її на рахунок. Раніше багато експертів вважали, що саме це правило наповнить ринок значною кількістю валюти і поверне стабільність гривні. Однак тепер це навряд чи спрацює, говорять банкіри.

"Справа в тому, що експортери і так витрачають значну частину валютного виторгу на поточні потреби. Обов'язковий продаж викине на ринок долар, але ефект від цього буде тимчасовим", - вважає Андрій Потапов.

За матеріалами Діло

Додати коментар
RedTram Україна