Що буде зі світом після кризи

Теги: криза

У 2009 році країни з економікою, що розвивається, переживатимуть різке зниження темпів зростання. Але вже в 2014 році їхня частка у світовому ВВП буде вищою, ніж частка країн з уже розвиненою економікою, і може перевищити 50% проти 43% за підсумками 2007 року. Такий висновок оприлюднили економісти аудиторської компанії РricewaterhouseCoopers.

Економіка підніметься

Зміниться і розміщення сил серед основних гравців. Економіка США до 2014 року хоча й залишиться найбільшою у світі, але її частка у світовому ВВП знизиться з 21,3 до 19%. Китай же випередить єврозону і вийде на друге місце. Індія зможе випередити Японію. Крім того, ВВП країн світу зростатиме: Індія - 7,9%, Китай - 8,5%, Бразилія - 4,2%, Мексика - 3,4%. У країнах Центральної та Східної Європи, і в Україні зокрема, зростання ВВП складе в середньому 4%.

У зв'язку з цим можуть змінюватися і пріоритети інвесторів. "Підприємства більше не розглядатимуть країни, що розвиваються, як території з низькою вартістю виробництва. Такі країни швидко перетворюються в повноправні цільові ринки", - відзначає в дослідженні Алек Джонс, керівник відділу аналізу країн з економікою, що розвивається, PwC.

Серед нових потужних фінансових гравців PwС називає суверенні фонди, а також банки Китаю та країн Перської затоки. Китай, наприклад, зможе підсилити інвестиційну активність по всьому світі, вкладаючи кошти у першу чергу в проекти з видобутку природних ресурсів.

Банки виживуть

Фінансові інститути відчують істотні зміни. Зокрема, на думку економістів PwС, коли криза закінчиться, підсилиться контроль над банківською системою з боку держави. У той же час аналітики вважають, що банківська система не перейде на принципово нову модель роботи.

"Роль держави в банківському сегменті підсилиться лише на якийсь час. Ліквідації тіньового сектора не варто очікувати, скоріше, відбудеться зменшення його частки", - відзначає Ярослав Стецик, аналітик "Astrum Інвестиційний Менеджмент".

За його прогнозами, після закінчення кризи українська банківська система буде представлена 20-25 великими банками (2 держбанки, 4-5 банків з українськими недержавними власниками, решта - банки з іноземним капіталом). Кількість маленьких "кишенькових" банків, що вижили після кризи, буде не більше 50.

"Буде чітко видно межу між цими двома групами. Перша група обслуговуватиме повний спектр клієнтів, у той час як друга служитиме тільки для оптимізації грошових потоків невеликих промислово-фінансових груп", - припускає аналітик.

На думку Стецика, до 2014 року можна чекати входження до українського банківського сектору ще 5-10 представників світових банківських груп.

За матеріалами Діло

Додати коментар
RedTram Україна