ІСІ йдуть в облігації

Теги: облігація, інвестування, індекс

Тому облігаційні інвестфонди будуть чи не єдиними, які принесуть прибуток своїм вкладникам. Принаймні, якщо не станеться дефолтів.

За оптимістичним прогнозом КУА "Укрсиб Ессет Менеджмент", в 2009 р. індекс ПФТС підросте приблизно до 350 пунктів з нинішніх 250-275. Песимістичний же сценарій припускає падіння до 100 пунктів.

Не дивно, що інвестфонди не вкладають кошти в акції. "Цього року відбудеться нарощування долі інструментів з фіксованою прибутковістю (депозити та ОВДП)",- вважає менеджер з управління активами КУА OTP Capital Руслан Мороз.

Окремі облігації здатні принести ПІФ і КІФ до 50%. "При зваженій консервативній стратегії, що припускає мінімальну долю надійних корпоративних позик і більшу частину ОВДП і депозитів у портфелі, прибутковість може скласти на рівні 30% річних", - відзначив управляючий активами Parex Asset Management Ukraine Олексій Дударенко.

У той же час різко виріс ризик втрати вкладених коштів у результаті дефолту. "Необхідно ретельно підходити до вибору окремо взятих емітентів. Якщо почнуться корпоративні дефолти по облігаціях, це дуже сильно може підірвати прибутковість фондів", - відзначив віце-президент та інвестиційний управляючий Foyil Asset Management Ukraine Дмитро Мошкало.

За словами опитаних експертів, саме зараз емітенти облігацій ведуть масові переговори про реструктуризацію заборгованості. "Емітенти зараз роблять все можливе для реструктуризації своїх боргів. В основному переговори ведуться непривселюдно, і кожному власникові в підсумку пропонуються свої умови - як домовляться. Публічні скандали в цій сфері поки нечисленні", - відзначив начальник відділу аналізу фінансових ринків "ІНГ Банк (Україна)" Олександр Печерицин.

Офіційно в Україні був усього один повноцінний дефолт, за яким гроші не будуть виплачені вже ніколи, - по паперах миколаївського "Агропродукта" (в 2006 р. на суму 50 млн. грн.). При цьому зафіксовані вже більш трьох десятків технічних дефолтів - коли допущене прострочення.

Зокрема, 24 технічних дефолту відбулися по цільових облігаціях, які повинні погашатися житлом. Однак для ІСІ велику загрозу представляють технічні дефолти по процентних облігаціях, які можна включати в інвестиційні портфелі. За останні чотири місяці зафіксовані вже вісім таких випадків. Найвідоміші скандали пов'язані з паперами компаній "Сітіком" і "Київмедпрепарат". Деякі власники облігацій відмовилися йти на реструктуризацію заборгованості і привселюдно зажадали виплатити їм гроші.

Днями стало відомо, що ТОВ "Інцукорпром-К" (Одеса) не виконує зобов'язання по купонному платежу облігацій серії А (на суму 50 млн. грн.). Спроби інвесторів зв'язатися з емітентом безрезультатні. На думку аналітиків Astrum Investment Management, це говорить про майже 100%-у імовірність банкрутства емітента.

Такі ситуації - суцільно і поруч, але більшість з них не виливаються на публіку. "У випадку з "Київмедпрепаратом", "БМ Банк" теж відмовився. Хоча в основному люди погоджуються на пропозиції. Такі переговори в 2008 р. ішли з цілою низкою емітентів. Вони трохи розпестили ринок тим, що по всіх випусках стандартно давали оферту. Така практика існує далеко не на всіх ринках", - підкреслив генеральний директор агентства "Кредит-Рейтинг" Станіслав Дубко.

Він припускає, що дефолтів по процентних облігаціях може бути ще більше. "Фінансовий стан компаній погіршується, ми це бачимо по їхній звітності. Але наскільки більше, важко сказати. Легше оцінити, де зона ризику. Поки, за винятком "Київмедпрепарата", дефолти йшли по паперах, що мають спекулятивний рейтинг. В "Київмедпрепарату" на момент дефолту він був інвестиційний, але там склалася цікава ситуація. Можливість платити в компанії була. Але, швидше за все, не було бажання", - підкреслив експерт.

У випадку дефолту або банкрутства емітента фонди, що інвестували в цінні папери цього емітента, будуть зазнавати збитків, говорить директор з інвестицій КУА "Арт-капітал Менеджмент" Володимир Оваденко. "Наскільки сильно, залежить від ступеня диверсифікованості активів фонду. Чим більш диверсифікований фонд - тем менше ризики. У зоні ризику, насамперед, фонди облігацій", - підкреслив він.

"Облігації, по яких настав дефолт, оцінюються по нульовій вартості. Тобто, по суті, активи фонду зменшуються на суму даних облігацій у портфелі фонду. Це дуже болісно, якщо доля таких облігацій була високою. Якщо ж дефолти стануть масовими, то це буде ще гірше, ніж падіння ринку акцій", - додав Дударенко. "Фактично це рівносильне втраті коштів (у випадку банкрутства емітента)", - пояснив пан Мороз.

"Будемо сподіватися, що зроблений управляючими вибір емітентів облігацій дозволить мінімізувати негативний сценарій", - підкреслив пан Мошкало.

Експерти сподіваються, що підсумки масових переговорів про реструктуризацію будуть позитивними. Як відзначив пан Печерицин, цього року більш імовірні одиничні дефолти по внутрішніх облігаціях і навіть один-два - по євробондах. "Однак я не думаю, що вони перетворяться в масове явище", - підкреслив він.

За матеріалами Экономические Известия

Додати коментар
RedTram Україна