Банкомати потрапили в мережі

Марк Поллок (2) 12 Серпень'11

Банки можуть зазнати багатомільйонних збитків у разі схвалення Верховною Радою законопроекту № 9045 про скасування комісійних зборів за послуги банківських автоматів. Учасники ринку незадоволені ініціативою депутата Андрія Шевченка, яка може призвести до подорожчання інших банківських продуктів. А в гіршому випадку - до повного зникнення мереж банкоматів через нерентабельність. При цьому парламентарії-колеги пана Шевченка також виступили проти цього документа, побоюючись, що на тлі передвиборної гонки проект можуть схвалити у зв'язку з його привабливістю для виборців.

Законопроект № 9045 (від 05.08.2011) "Про внесення змін до закону України "Про банки і банківську діяльність" передбачає доповнення ст. 55 новим абзацом такого змісту: "банкам забороняється вилучати з клієнтів комісійну винагороду при знятті особистих коштів". "Мінфін" намагався додзвонитися автору законопроекту Андрію Шевченку, однак він так і не взяв трубку мобільного телефону.

Як з'ясувалося, зараз розмір комісії з використання банкоматів, а це в основному транзакції, пов'язані з отриманням готівкових коштів (у 80% випадків це заробітна плата), становить від 0,2% до 1,5%. Якщо клієнт користується банкоматом мережі одного банку, а сама картка належить іншому банку, то ставка може доходити до 2%.

За даними НБУ, станом на червень 2011 року, кількість активних платіжних карт в Україні перевищила 32 млн. шт. при загальній кількості 51,4 млн. шт. При цьому кількість банкоматів за I півріччя поточного року збільшилася на 3,4% (на 1,009 тис. автоматів) до 31,172 тис.

Колеги Андрія Шевченка негативно відреагували на його ініціативу, яка, на їхню думку, може прибрати з ринку банкомати і повернути епоху черг біля кас. "Банківську систему не змусиш працювати собі в збиток. Адже комісія - це не такі вже й великі гроші. Інша справа, якби держава взяла на себе частину цих витрат", - заявив народний депутат, заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської справи, податкової та митної політики Микола Катеринчук.

Нардеп вважає, що законопроект розроблений під вибори і розрахований на виборців. "Але у нас мало хто розбирається в цьому, тому за законопроект можуть і проголосувати", - побоюється Микола Катеринчук. При цьому він додав, що комфортною комісією є 0,2% від суми операції. "Можна законодавчо закріпити і 0,1-0,15%", - зазначив він. Також, за його словами, правильним було б прибрати додаткові комісії при використанні картки одного банку в банкоматах іншого. "Цю надбавку я б вирівняв, і всі б були на ринку в рівних умовах, але вбивати банківські автомати - це неправильно", - резюмував він.

При цьому народний депутат Василь Горбаль (екс-президент "Укргазбанку") не вірить в майбутнє цього законопроекту. "Це не та проблема, яку потрібно вирішувати законодавчим шляхом. Є певні технології платіжних систем, плюс є певні фінансові компанії, у яких бізнес - це виключно інкасація і установка банкоматів" - розповів він. Тому, за його словами, ринок і банки повинні самі домовлятися між собою про рівень комісій.

"Інакше банки будуть закладати втрати від скасування комісії у вартість інших послуг. А в гіршому випадку перестануть взагалі займатися установкою нових банкоматів", - твердить пан Горбаль. - Банкомат і робота з його встановлення коштує певних коштів, які повинні окупатися".

З ним погоджується голова правління "Українського процесингового центру" (UPC) Антон Романчук. "Навіть якщо цей проект схвалять, міжбанківський інтерчендж (комісія, яку банк-еквайєр платить банку-емітенту карти) залишиться на колишньому рівні (у дружніх банкоматних мережах ця плата становить 0,6-0,8%, а в інших банкоматах - 1, 5-2%)", - сказав він. - Ця плата все одно тим чи іншим чином ляже на власника картки". Отже, банкам доведеться переглядати свою тарифну політику, щоб підвищити інші комісії і плати, пов'язані з платіжними картами.

Учасники банківського ринку стверджують, що через відмову від комісії банки можуть зазнати більших збитків, оскільки в розвиток банкоматних мереж вже вкладено десятки мільйонів доларів, які частково окупаються за рахунок комісії, що стягується за зняття готівкових клієнтами. Тому в разі введення заборони банкам доведеться шукати альтернативних шляхів повернення інвестицій за рахунок тарифікації інших або суміжних послуг.

"Додатковим заходом може стати встановлення банками значних обмежень на кількість та суму операцій зняття готівки в банкоматах протягом доби", - розповів заступник голови правління ПУМБ Дмитро Крепак.

Як повідомили "МФ" в UPC, один банкомат коштує близько $15 тис. Відповідно, закупівля мережі з 100 банкоматів обійдеться банку в $1.5 млн. Це одноразова інвестиція. Є також витрати на утримання банкомату: його амортизація, підтримка, завантаження готівкою, оплата роботи обслуговуючого персоналу і т.д. Щомісячні витрати на утримання банкомату залежать від кількості транзакцій, які проходять через даний АТМ (automatic teller machine - ред.). Чим більша кількість транзакцій - тим менших витрат зазнає банк на обслуговування однієї транзакції. Вартість утримання банкомата, через який проходить близько 2000 транзакцій на місяць, буде становити порядку 13-13.5 тис. грн.

З іншого боку, за словами пана Крепака, в довгостроковій перспективі цей захід може збільшити довіру клієнтів до банків і платіжних картках. "Клієнти не будуть знімати всю зарплату, знаючи, що вони можуть зняти гроші безкоштовно в будь-якому зручному для них банкоматі в будь-який час", - припускає банкір. - А також це привчить клієнтів розплачуватися банківськими картами в магазинах і ресторанах, а не знімати за 1-2 рази всі свої гроші".

За інформацією Антона Романчука, сьогодні спостерігається зростання кількості банківських карт. Зокрема, якщо в 2008-2009 рр. банки закривали зарплатні картки скорочених співробітників, згортали випуск кредитних карт, закривали неактивні картки, то з початку цього року багато хто вже повертаються до випуску кредитних карт. "Вже до кінця 2011 року прогнозується їх масовий випуск", - зазначив він.

Василь Горбаль впевнений, що потрібно проводити законодавчі дії, спрямовані на стимулювання ринку безготівкових розрахунків, для того, щоб українські банки могли встановлювати більшу кількість банкоматів.

"Необхідно, щоб у людей було менше необхідності користуватися готівкою, як це практикується в Європі. Це дозволить ринку диктувати динаміку розвитку безготівкових розрахунків. І тоді вже будуть знижуватися тарифи", - вважає парламентарій.

За матеріалами Мінфін.com.ua

RedTram Україна