Облігаційна відлига

Марк Поллок (2) 27 Липень'11

Теги: облігація

За перше півріччя ринок облігацій зріс у 20 разів, відновивши 30% обсягу докризового періоду.

Банки і підприємства почали більш активно користуватися можливостями фондового ринку для залучення додаткового капіталу. За даними агентства Cbonds за шість місяців 2011 року український ринок корпоративних і муніципальних облігацій зріс до 5 млрд грн, перевищивши загальний обсяг залучених коштів за 2010 рік. Найбільший обсяг забезпечив банківський сектор. Експерти очікують, що за результати 2011 року загальна сума випущених облігацій досягне 10 млрд грн. При цьому в другому півріччі компанії з споживчого, металургійного та аграрного секторів, а також органи місцевого самоврядування можуть потіснити фінансовий сектор за обсягами розміщень.

Наслідки світової фінансової кризи поступово залишають простори українського ринку капіталу. Інвестори стали менше боятися і гидувати інвестиціями в облігації українських емітентів. Так, агентство Cbonds повідомило "МФ", що за перше півріччя цього року ринок корпоративних і муніципальних облігацій зріс в 20 разів - до 5 млрд грн. Найбільший обсяг випущених облігацій розміром 2,6 млрд грн забезпечили комерційні банки, зокрема Промінвестбанк, ВТБ Банк України, Сбербанк Росії (Україна). Одночасно на борговий ринок за додатковим капіталом виходила, наприклад, найбільша телекомунікаційна компанія "Укртелеком", яка виручила 253,6 млн грн. А півострів Крим, випустивши муніципальні облігації, позичив у інвесторів 133 млн грн. "Таке зростання продажів облігацій у першому півріччі 2011 року свідчить про відродження ринку після кризи", - вважає голова ради директорів ІГ "Інвестиційний Капітал Україна" Валерія Гонтарєва.

Результати приватного ринку облігацій дійсно чудові, вважає Ольга Сливінська з ІК Dragon Capital. Особливо, якщо порівнювати їх з 2009 і 2010 роками, "коли на ринку нічого практично не поширювалось, а тільки реструктуризувалось". "Крім продавців з'явилися і покупці облігацій, ті ж самі банки, які в період кризи були збитковими і не мали права купувати корпоративні облігації, - сказав "МФ" аналітик. - Зараз, будучи прибутковими, банки мають право і хочуть інвестувати в корпоративні облігації. Настав момент збалансованого попиту і пропозиції".

У Cbonds впевнені, що однією з причин активізації облігаційного ринку є високі вимоги банків до позичальників корпоративних кредитів. "До того ж банки не готові видавати великі позики поодинці", - вважає аналітик Cbonds Сергій Ляшенко.

З одного боку, зазначає пан Ляшенко, відсоткові ставки з облігаційних випусків (15-15,5% у гривні, - ред.) нижчі за кредитні (16-20% - "МФ"), та отримання коштів не вимагає надання застави у вигляді нерухомості або іншого ліквідного майна, що перевершує суму кредиту.

Водночас ринок облігацій дає можливість банкам із зайвою ліквідністю заробляти на своїх пасивах, а за необхідності вийти з позиції, продавши облігації на вторинному ринку.

За даними видання, вартість організації випуску облігацій для емітента в середньому коштує від 0,5% до 2% від обсягу залучених коштів. "Щодо вартості випуску облігацій на ринок - тут все залежить від того, який емітент. Якщо у випадку з банками, які самі собі організовують випуск, то оплата йде в їх же структуру. Якщо ж випуск йде через стороннього андеррайтера, то тут все залежить від того, як хто з ким домовиться", - розповіла "МФ" пані Сливінська.

Однак не варто забувати, що ринок облігацій все ще дуже малий, щоб конкурувати за обсягами з банківськими корпоративними кредитами. Нагадаємо, що за січень-квітні 2011 року обсяг кредитів виданих банками юридичним особам виріс на 5,7%, - до 549,26 млрд грн.

Учасники ринку збігаються в думці, що цього року ринок корпоративних і муніципальних облігацій продовжить стрімке зростання, і, за підсумками року загальний обсяг розміщень може скласти близько 8-10 млрд грн. Оскільки, наразі відновлено близько 30% максимальних докризових обсягів. "У другому півріччі, ми очікуємо на зростання реальних ринкових розміщень облігацій ще десь на 4 млрд грн", - заявила "МФ" Гонтарєва.

За словами пані Сливинської, ринок також очікує на нові типи випусків облігацій. Наприклад, цього року "Укрексімбанк" розмістив гривневі єврооблігації. "До кризи основну частку ринку становили цільові облігації, випущені під фінансування конкретних проектів. Наразі такі облігації не випускаються, тому що кредитна якість емітентів та їх здатність обслуговувати борг, як правило, стоїть під питанням. Тому зараз інвестори хочуть бачити облігації від надійних емітентів, з хорошою кредитною якістю та ліквідністю", - підкреслила вона.

Крім того, експерти вважають, що в другому півріччі 2011 року фінансовий сектор можуть потіснити компанії з інших галузей економіки країни, частка яких у першому півріччі в загальному обсязі випусків склала менше 10%.

Так, за словами пана Ляшенка про плани розміщення облігацій вже заявили рітейлер "Фора", меткомбінат "Донецьксталь", агрокомплекс "Зелена долина", а також ряд підприємств входять до холдингу "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка (ПАТ "Ритм", Тростянецький м'ясокомбінат, Івано-Франківський м'ясокомбінат та ПАТ "Світанок"). "Та й "ветерани" ринку облігацій, наприклад, концерн "Хлібпром", також будуть активно залучати кошти", - сказав аналітик.

Також передбачається більш жвавий вихід на ринок органів місцевого самоврядування. У першу чергу вони будуть керуватися успішним досвідом розміщення першої серії облігацій Автономної Республіки Крим, які були реалізовані протягом одного дня. До кінця цього року очікуються розміщення ще двох серій випуску АР Крим і вихід на ринок Львова, Запоріжжя та Черкас.

За матеріалами Мінфін.com.ua

RedTram Україна