Заробити на злиттях і поглинаннях

Теги: ринок, криза, інвестор, КУА, інвестиції

Основними статтями доходів стане обслуговування злиттів і поглинань, а також реструктуризація боргів.

Рік тому основний дохід інвестиційним компаніям приносила торгівля українськими акціями. Крім всього іншого, вони підтримували високі показники ПІФ і КІФ, якими управляли родинні КУА. Найбільш технологічні компанії заробляли на відкритих і закритих розміщеннях акцій українських компаній.

Ці напрямки бізнесу впливали на структуру бізнесу. За словами генерального директора Foyil Securities Олександра Сандула, у типового українського інвестбанку існувало три основні напрямки діяльності: торгівля цінними паперами, управління активами та корпоративні фінанси.

"В 2008 р. всі три напрямки опинилися під ударом. У першій половині 2008 р. торги акціями проходили активно, у другій брокерські комісії припинили покривати витрати компаній на утримання брокерських підрозділів. Управління активами також не було прибутковим бізнесом, тому що КУА зіткнулися з необхідністю розпродавати активи через вимоги інвесторів вийти з фондів", - підкреслив пан Сандул. Аналогічно, практично зник ринок послуг у сфері корпоративних фінансів.

За словами генерального директора інвестиційної групи "АРТ-Капітал" Леоніда Городецького, стабільних доходів по жодному з напрямків зараз немає ні в кого. "В основному компанії живуть за рахунок старих запасів. Деякі перекриваються за рахунок доходів від непрофільних бізнесів", - підкреслив він.

"Звичні способи залучення капіталу зараз не працюють. Цього року буде дуже складно залучити гроші через приватне розміщення акцій серед портфельних інвесторів. Це можна буде зробити через продаж або частки, або бізнесу цілком стратегічному інвесторові або фондам прямих інвестицій.

Декілька інвесторів готові зайти в Україну навіть у поточних умовах, особливо якщо вони раніше планували працювати в Україні. Зараз є можливість зробити це за дуже низькими цінами", - вважає управляючий директор Dragon Capital Томаш Фіала.

Основна конкуренція виникне в сегментах злиттів і поглинань, а також реструктуризації заборгованості. Однак є й складні варіанти, які просувають окремі гравці.

Виконавчий директор ІК "Трійка Діалог Україна" Артемій Єршов припускає, що в 2009 р. можливий сплеск попиту на послуги інвестбанків, але лише в декількох напрямках. "В основному це угоди з консолідації, злиття і поглинання, послуги з реструктуризації заборгованостей", - підкреслив він.

Директор компанії ASTRUM Investment Management Максим Бланк також вважає, що акцент варто робити на організації злиттів і поглинань і реструктуризації заборгованостей бізнесу. Однак його компанія робить упор і на складних структурованих продуктах. "Ми відчуваємо сплеск інтересу і збільшення кількості угод у сегменті складного структурування угод злиттів і поглинань, реструктуризації боргових зобов'язань. І корпоративні фінанси, і фондова торгівля все ще можуть бути основою діяльності інвестиційних компаній. Як би парадоксально це не було, ці сегменти будуть приносити доходи в 2009 р.", - підкреслив пан Бланк.

"Консультації щодо врегулювання проблемної заборгованості з утриманням контролю над бізнесом будуть дуже актуальні для багатьох компаній, як і будь-які послуги, пов'язані з боргами. Ринок злиттів і поглинань буде дуже динамічним та активним, угоди зобов'язані йти швидко. Активними будуть і фонди приватних інвестицій", - впевнений пан Городецький.

Пан Фіала бачить майбутнє Dragon Capital в інвестиційно-банківських послугах: злиттях і поглинаннях, угодах з реструктуризації компаній, що зазнають фінансових проблем, і продажу компаній. "Зараз ми ведемо кілька угод із залучення фінансування для компаній, які виявляться консолідаторами у своїй галузі, зможуть істотно наростити частку ринку, витіснивши або поглинувши конкурентів, і заробити на кризі.

Наприклад, в обмін на великий пакет акцій ми пропонуємо фінансування, за рахунок якого компанія зможе істотно зміцнити свої позиції на тлі фінансових проблем у конкурентів. Серед наших мандатів присутні і вимушені транзакції, а також ті, що ініціюють потенційні покупці, які дотримувалися більш консервативної політики в попередні роки і сьогодні почувають себе більш комфортно", - підкреслив він.

Пан Сандул бачить потенціал у сфері корпоративних фінансів. Багато компаній змушені будуть залучати капітал при обмеженості кредитного ресурсу навіть у поточних умовах. "Серед популярних послуг, які будуть користуватися попитом і надалі, виступають консолідація пакетів для підприємств, готових зробити зворотний викуп акцій, консалтингові послуги з реструктуризації компаній", - відзначив він.

У той же час, гендиректор Foyil Securities вважає, що мінімум до другої половини 2009 р. попит на послуги інвестиційних компаній буде як і раніше залишатися низьким - поки не відновляться розвинені ринки. Саме тоді, на його думку, знайдуться інвестори, готові ризикнути і вкласти гроші в один з найбільш упалих ринків у світі, на якому багато акцій торгуються нижче балансової вартості.

Втім, пан Городецький припускає, що може трапитися інакше. Негативні процеси в нашій економіці ще можуть тривати, а інвестори вже почнуть купувати українські активи. На думку експерта, у цілому в 2009 р. виживуть ті, хто буде надавати затребувані у цей момент послуги. "Під час кризи професійні консультанти і посередники потрібні ще більше", - припускає пан Городецький.

За матеріалами Экономические Известия

Додати коментар
RedTram Україна