Депозити не чекають

Теги: банківська система, криза, депозит

Ставки по депозитах знижуються щомісяця. Це говорить про те, що банківський ринок видужує після кризи, але і про те, що вкладники зароблятимуть все менше і менше. Weekly.ua з'ясовував, чи варто поквапитися зафіксувати поки що високу прибутковість по вкладах або це можна відкласти на час після відпустки.

За останні півроку прибутковість вкладів у валюті зменшилася до 4-10% річних в доларах і 1,75-8% в євро. При цьому за той же період долар просів майже на 2%, а євро взагалі на 16%. Знизилися ставки і в гривні: знайти депозит під 25% річних вже велика проблема. Адже ще в початку року банки платили вкладникам до 14-15% у валюті і до 22-25% в гривні.

Валютні прогнози

Більшість банкірів сходяться на тому, що гривня цього року серйозно не постраждає. Наприклад, ВТБ Банк в своєму бізнес-плані переглянув курс з 8,49 до рівня 7,8 грн./$. "Це наш прогноз", - повідомив нещодавно голова правління "ВТБ Банку Україна" Вадим Пушкарьов.

Про курс гривні по відношенню до долара в 2010 році на рівні 7,8-7,9 говорить і центральний банк. "Якби НБУ не виходив на валютний міжбанківський ринок, курс національної валюти був би навіть вищий на декілька гривень", - заявив директор Національного банку України з питань валютного регулювання і контролю Анатолій Балюк.

Передумов для тимчасової стабільності курсу, як не дивно, предостатньо. Хоч з жовтня минулого року Київ не отримував грошей від МВФ, кредит у розмірі $2 млрд. українському уряду надав російський Банк ВТБ. Якщо переговори уряду з місією МВФ, яка минулого тижня прибула до України, увінчаються успіхом, співпраця з фондом, можливо, буде продовжена (передбачувана сума найближчого траншу - понад $3 млрд.).

Поступово зростають і ВВП країни, і профіцит зведеного платіжного балансу. За п'ять місяців 2010 року ВВП зріс на 6,1%, а профіцит балансу в квітні склав $1,3 млрд., що на $255 млн. більше, ніж в березні. У перекладі з фінансового на нормальну мову це означає, що проблем з грошовими знаками в країні немає.

Звичайно, криза зовсім не завершилася. Дефіцит бюджету величезний, а приплив іноземних інвестицій неухильно скорочується (за перший квартал показник зменшився на 28,7% в порівнянні з кризовим 2009 роком). У зв'язку з відтоком інвесторів і падінням цін на метал на зовнішніх ринках може скоротитися приплив валюти в країну, що неминуче призведе до девальвації гривні.

Досі не вирішене питання з Надра Банком, в якому "зависло" понад 6 млрд. грн. населення. В разі його ліквідації активів Фонду гарантування вкладів може просто не вистачити для розрахунків з клієнтами банку (на 1 червня на рахунках фонду було всього лише 2,7 млрд. грн.). А значить, можливий новий скандал з постраждалими вкладниками, що навряд чи додасть упевненості курсу національної валюти.

Допускають банкіри і нові банкрутства на ринку у зв'язку із зростанням проблемної заборгованості в кредитних портфелях. "Не виключено, що деякі банки з поганою якістю кредитного портфеля не зможуть знайти внутрішні ресурси для рекапіталізації і будуть змушені або шукати нових інвесторів, або ліквідовуватися. До особливого ризику схильні фінустанови з українськими власниками", - вважає начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банка Аваль" Дмитро Сологуб.

Торік, нагадаємо, гривня почала падати з кінця липня і до вересня просіла з 7,9 до 8,5 грн. за долар. У 2010-му такої глибокої девальвації експерти не прогнозують, та і Нацбанк активніше демонструє готовність підтримати курс інтервенціями. Максимум зниження - 8-8,3 грн. за долар до кінця року, вважають експерти, опитані Weekly.ua.

Не передбачається і подальшого обвалу євро, який вже впав до 9,7 грн. Зниження можливе хіба що до рівня 9,3-9,5 до кінця року і лише в разі просідання євровалюти по відношенню до долара.

Який вклад вибрати

Зі всього вищесказаного напрошується висновок: якщо є зайві гроші, краще не відкладати відкриття депозиту після відпустки.

Більшу частину заощаджень краще тримати в доларах, оскільки зниження курсу гривні все ж ймовірніше, ніж зростання. Великі банки пропонують 5,5-11,5% річних по річних вкладах в доларах і 7-10,5% - по вкладах на один-три місяці.

Не варто забувати і про євро. Як тільки його курс опуститься до мінімуму, євро можна купувати і бігти в надійний банк. На відміну від доларових депозитів ставки по вкладах в євровалюті знижуються не так швидко.

Зручний і мультивалютний вклад, що дозволяє вільно переходити з однієї валюти в іншу, не розриваючи договір і не втрачаючи відсотки. Наприклад, депозит відкривається в гривні, але можна поміняти валюту вкладу на долари і заробити, якщо гривня девальвує. Конвертація відбувається по ринковому курсу обміну валют в день заявки клієнта. В кінці терміну вкладник отримує не лише відсотки, що набігли, але і заробіток від гри на курсах, якщо він, звичайно, грав вдало.

А ось відкривати депозити в рублях експерти не рекомендують. Аж надто низький відсоток по них (зазвичай до 3% річних) і великі втрати за рахунок конвертації в гривню. Такі вклади підходять тим, хто збирається купувати що-небудь в Росії або часто туди їздить.

Банк найважливіший

Правильний вибір валюти вкладу це півділа. Важливий і вибір банку. Адже, незважаючи на зниження ставок, багато банкірів продовжують заманювати клієнтів надвисокою прибутковістю депозитів. Проте якщо ставки в банку вищі від ринкових на 2-3%, варто задуматися: за рахунок яких доходів з вами збираються розраховуватися?

Найкраще відкривати вклад в банку з відомими акціонерами, наприклад міжнародної фінансової групи, або фінустанові з 100-процентним державним капіталом. Звичайно, ставки по валютних вкладах там будуть на півпроцента нижчі, зате менше ризику позбутися нажитого.

Не варто також віддавати свої гроші в банк на великий термін. Якщо досвіду стрибання з валюти у валюту немає, краще відкрити вклад на два-три місяці з можливістю пролонгації - на той випадок, якщо песимізм аналітиків не виправдається.

За матеріалами bigmir.net

RedTram Україна