І знову добридень

Юрій Гусєв (2) 25 Лютий'10

Теги: КІНТО, пайовий інвестиційний фонд

Відкриті інвестиційні фонди змогли переграти за прибутковістю банківські депозити. Тим не менше на масове повернення вкладників розраховувати не доводиться.

Інвестиційні фонди відкритого типу змогли скористатися подорожчанням акцій на українському фондовому ринку і продемонструвати своїм учасникам позитивну прибутковість. Власне, на початку поточного року інститути спільного інвестування (ІСІ) вийшли на прибутковість, яку можна порівняти із прибутковістю банківських гривневих депозитів. Судіть самі: за даними Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ), у січні 2010 р. середньоринкова прибутковість відкритих фондів опинилася на досить високому рівні - 3,4%.

Для порівняння: гривневий депозит зі ставкою 25% річних за місяць дає прибутковість на рівні приблизно 2,1%. Втім, у цьому випадку представники компаній з управління активами (КУА) справедливо зазначають, що прибутковість вкладень у відкриті ІСІ, на відміну від прибутковості з депозитів, схильна до коливань протягом року внаслідок безлічі факторів. За даними УАІБ, позитивний результат за місяць показали 29 із 32 відкритих ІСІ. Для порівняння: у грудні уникнути від'ємних показників діяльності змогли тільки 16 відкритих фондів. В цілому ж 2009 р. виявився досить непростим для інвестиційних фондів: вартість чистих активів (ВЧА) відкритих ІСІ скоротилася на 14%, до 235,3 млн грн. І це незважаючи на те, що кількість ІСІ цього типу протягом минулого року зросла (наприкінці 2008 р. на ринку активно діяв 21 фонд).

За словами експертів, на динаміку показників більшості відкритих фондів у січні 2010 р., як і в грудні 2009 р., вплинула, в першу чергу, переоцінка портфелів цінних паперів (ЦП), викликана зміною біржових котирувань. Слід зазначити, що з початку року індекс Біржі ПФТС збільшився на 9,76% і станом на 15 лютого склав 642,51 пунктів. За аналогічний період індекс Української біржі зріс на 10,8%, до 1657,45 пунктів. Втім, ефект, отриманий ІСІ від подорожчання ЦП на фондовому ринку, в багатьох випадках був нівельований.

"Фактором, що визначив загальну картину зміни вартості чистих активів ІСІ цього (відкритого) типу, послужив значний відтік коштів інвесторів з одного з найбільших фондів", - зазначається в аналітичному звіті УАІБ. Дійсно, загальна ВЧА відкритих ІСІ в січні зменшилася на 3,23 млн грн. (-1,37%) і на кінець місяця склала 232 млн грн. При цьому сукупний чистий відтік з фондів дорівнював 7,81 млн грн.

Забрати заначку

За даними УАІБ, найбільше падіння ВЧА протягом січня було зафіксовано в таких фондах, як "Спарта збалансований", "Преміум - фонд збалансований" і "СЕБ Фонд грошовий ринок". Зокрема, в аналітичному звіті УАІБ наголошується, що у фонді "Спарта збалансований" ВЧА знизилася в основному через скорочення обсягу інвестсертифікатів фонду, що належать інвесторам, на 15,14% і чистого відтоку капіталу на 6,8 млн грн. Зазначимо, що за показником чистого відтоку (надходження) капіталу перелік лідерів буде трохи іншим.

В керуючої компанії до такого результату ставляться спокійно. "Учасниками фонду є кілька великих інституціональних інвесторів з великими частками у фонді. У цьому випадку зниження ВЧА і відтік коштів викликані виходом з фонду одного з учасників. В інвестора виникла потреба в коштах", - говорить Андрій Шкляр, інвестиційний аналітик КУА "Спарта".

За його словами, компанія і раніше не заважала виходу учасників з фонду, навіть якщо це призводило до зниження ВЧА ІСІ. При цьому експерт зазначає, що деякі КУА, прагнучи втримати ВЧА від падіння, перешкоджають виходу інвесторів з фондів. "Ті фонди, які не випускали своїх клієнтів, могли показати більш привабливі результати", - говорить Шкляр.

Найбільш вдалим початок року виявився для таких відкритих інвестфондів, як "Альтус-збалансований", "КІНТО-Еквіті" і "Фаворит ". І якщо перший фонд зміг показати позитивний результат при певному відході вкладників (за місяць кількість інвестсертифікатів фонду в обігу зменшилась на 1,15%, відтік склав 0,44 млн грн.), то два останні збільшили ВЧА як за рахунок переоцінки портфеля ЦП, так і за рахунок додаткового розміщення інвестсертифікатів.

Тест на ліквідність

Що стосується перспектив прибутковості відкритих ІСІ, то учасники ринку зазначають, що кращої прибутковості, ніж фонди, що спеціалізуються на інвестиціях в акції, потенційно ніхто показати не зможе. Втім, в цьому випадку багато чого також буде залежати від того, коли фонд "затоварювався" акціями і якими ЦП наповнив портфель. Справа в тому, що в інвестиційних портфелях багатьох фондів, що вже не перший рік працюють на ринку, накопичилося багато неліквідних паперів, куплених ще в 2007-2008 рр. У таких ІСІ менше можливостей показати високий дохід.

"Головним фактором, звичайно ж, будуть складові інвестиційного портфеля фонду, - запевняє Андрій Золотухін, керуючий директор КУА "Драгон Есет Менеджмент". - Цього року ми очікуємо істотного зростання тільки серед блакитних фішок". Отже, більший потенціал зростання у тих фондів, у портфелях яких переважають найбільш ліквідні акції, що складають індексні кошики таких майданчиків, як ПФТС та Українська біржа. "У 2010 р. ми очікуємо, що фондові індекси зростуть приблизно на 50%. ІСІ з ліквідним портфелем акцій покажуть схожий результат", - зазначає Золотухін.

Ті ІСІ, які вчасно не змогли позбутися неліквідних акцій, можуть, на думку опитаних бізнес-експертів, відчувати проблеми як із прибутковістю, так і зі своєчасністю розрахунків з клієнтами, тому ЦП, які знаходяться в портфелі, буде дуже складно швидко продати.

Керуючі компанії розраховують на привабливість українського ринку ЦП для нерезидентів, а отже, і на подальше підвищення вартості акцій українських емітентів. "Україна, як країна з ринком, що розвивається, має незаперечний потенціал, ігнорувати який іноземні інвестори просто не можуть", - упевнений Олександр М'який, помічник керуючого інвестиційними фондами КУА "Кінто".

Також існує думка, що гарні перспективи розвитку в тих фондів, які, окрім іншого, активно працюють з ОВДП. Такі ІСІ зможуть показати непогану прибутковість при порівняно низьких ризиках. Нагадаємо: останнім часом ОВДП активно торгуються на фондових майданчиках, а обсяг біржових контрактів, укладених з держпаперами, перевищив обсяг торгів з акціями та корпоративними облігаціями.

Андрій Шкляр, інвестиційний аналітик КУА "Спарта"

- Після початку кризи стало очевидно, що ринок фізосіб буде дуже "дрібним" протягом 2-3 років. А рітейл постраждав у зв'язку з тим, що довіру фізосіб до фондів було підірвано в результаті кризи. Ті, хто не розбирався в інвестуванні, пішли, як мінімум, на кілька років, а ті, хто розбирається, в приватному порядку працюють на Українській біржі, застосовуючи технології інтернет-трейдингу.

Андрій Золотухін, керуючий директор КУА "Драгон Есет Менеджмент"

- Ринок ІСІ має дуже хороші перспективи. Ми очікуємо, що загалом ринок публічних інвестфондів цього року виросте до 1 млрд грн., Причому 30-40% нових коштів припадатиме на відкриті фонди. Основні інвестори відкритих ІСІ - люди з вищої та середньої керівних ланок, які розуміють, що таке фондовий ринок, і вирішили спробувати отримати додатковий прибуток при помірних ризиках.

Олександр М'який, помічник керуючого інвестиційними фондами КУА "Кінто"

- Прибутковість ІСІ буде залежати від поведінки ринку і здатності керуючої компанії підлаштуватися під цю поведінку. Настрої на фондовому ринку визначатимуться економічною ситуацією в світі загалом і в Україні зокрема. Крім глобальних проблем існують також специфічні "українські", які не сприяють залученню грошовитих гравців-інвесторів з-за кордону. Наприклад, відмова МВФ від надання Україні чергового траншу з політичних мотивів "змушує" пригальмувати і частину "супутніх" інвестицій.

За матеріалами Бізнес

RedTram Україна