Розмір має значення

11 Листопад'09

Теги: нерухомість, інвестування, акції, фондовий ринок, КІНТО, КУА

Сьогодні компанії з управління активами управляють відвертими середнячками, в порівнянні з успішним 2007 р.

На кінець жовтня найбільшими серед публічних (доступних для населення) ІСІ були: "Спарта Збалансований" (47,756 млн. грн.), "Класичний" (43,3 млн. грн.) і "Альтус - Збалансований" (35,873 млн. грн.). За даними investfunds, на початок жовтня лідерами ринку за обсягом грошей в управлінні є КУА "КІНТО" (21% ринку публічних фондів), "ІТТ-Менеджмент" (19,7%) і "ПІО Глобал Україна" (4,97%).

Для порівняння, ще до початку кризи, в грудні 2007 р., найбільші фонди мали активи в сотні мільйонів. Зокрема, "Синергія-3" мала активи 250,7 млн. грн., "Парекс український збалансований фонд" - 244,7 млн. грн., "Синергія-4" - 242,3 млн. грн. На той момент лідерами ринку за обсягом грошей в управлінні були "КІНТО" (42,37% ринку публічних ІСІ), Parex Asset Management Ukraine (12,44%) і "ПІО Глобал Україна" (тоді УК "Сократ" - 9,1%).

"В сьогоднішніх реаліях обсяг фонду коректно порівнювати з обсягом аналогічних фондів і з обсягами торгів на біржі. Якщо ми говоримо про відкриті фонди, то на сьогоднішній день дрібними можна назвати фонди з активами до 2 млн. грн., крупні відкриті фонди мають в своєму розпорядженні активи від 10 млн. грн. У закритих фондах планка дещо вища - крупними фондами можна назвати фонди з активами більше 25 млн. грн..",- вважає старший менеджер департаменту продажів і роботи з інвесторами КУА "КИНТО" Віталій Дишловий.

Голова правління КУА "УкрСиб Ессет Менеджмент" Максим Купрін виставив вищу планку.

"Враховуючи стан ринку ІСІ, за великим рахунком, в Україні на сьогодні великими можна вважати фонди розміром більше 100 млн. грн. Це оптимальний розмір для ефективного управління, якщо брати до уваги рівень ліквідності нашого ринку цінних паперів", - вважає він.

В той же час Купрін зазначив, що важливим є розділення таких фондів відповідно до напрямів інвестування. Наприклад, фонд нерухомості розміром 50 млн. грн. буде маленьким і фактично розрахованим на один невеликий за обсягами проект. Фонд облігацій при такому розмірі також не буде дуже великим, оскільки ліквідність боргових інструментів набагато вища, ніж, наприклад, акцій.

"Продати пакет облігацій розміром, наприклад, 5 млн. грн. набагато легше, ніж відповідний пакет акцій (якщо не брати до уваги наслідків кризи). А диверсифікований фонд такого розміру вважатиметься чималим", - підкреслив експерт з "УкрСиб Ессет Менеджмент".

Керівник активами Parex Asset Management Ukraine Олексій Дударенко назвав цифри, ближчі до оцінок "КІНТО". У поточних реаліях українського ринку він відніс фонд обсягом 20 млн. грн. і більше до категорії середніх, 40-45 млн. грн. і більше - великих. "У таких фондах обсяги інвестицій в одну позицію знаходитимуться на досить високому, як для українського ринку, рівні, і здійснювати ротацію портфеля значно складніше", - зазначив він.

При цьому існує ще одна градація. Можна назвати умовний кордон, після якого фондом стає набагато складніше управляти, а для здобуття високої прибутковості потрібний високий професіоналізм керівників. Аналітик КУА "Драгон Ессет Менеджмент" Олексій Соболєв оцінив цей поріг в 10 млн. грн.

Гіпотезу про взаємозв'язок розміру і складності підтвердив і Дишловий. "Кореляція обсягу ВЧА і його вплив на прибутковість фонду - досить умовне поняття. На прибутковість фонду має вплив надто багато чинників, аби говорити про беззастережний зв'язок. За інших рівних умов легко управляти фондами з невеликим обсягом активів", - вважає експерт з "КІНТО".

Втім, з ними не згоден директор з управління активами КУА "ІТТ-Менеджмент" Віктор Федоров. Він вважає, що управління маленьким фондом вимагає більшого професіоналізму для досягнення схожих результатів з крупними фондами. Річ у тому, що "малята" значно більше відчувають на собі транзакційні і постійні обов'язкові витрати (аудит, публікації, збори).

"Крім того, при придбанні великого обсягу паперів на падаючому ринку (саме в цей час фонди купують) можна отримати серйозний дисконт в порівнянні з невеликим лотом. Те ж стосується і інструментів з фіксованою прибутковістю. На депозит в розмірі 1 млн. грн. ставка буде вищою, ніж на депозит 100 тис. грн. при рівному терміні, а продавець облігацій завжди дасть додаткову прибутковість покупцеві 1000 облігацій і зажадає менше ринку від покупця 50 облігацій", - пояснив Федоров.

Він зазначив, що існують свої труднощі і у керівників дуже великих фондів. "В першу чергу, це ліквідність і ємкість ринку. Позиція 10 млн. грн. слабо ліквідна без істотних втрат, а збільшення кількості позицій в портфелі спричиняє за собою як зниження загальної ліквідності, так і збільшення витрат на аналітику. На мою думку, важко керувати портфелями до 15 млн. грн. і понад 150 млн. грн. Набагато вільніше відчувають себе керівники фондами в проміжку 15-150 млн. грн..",- підкреслив він.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна