Великий перехід

Теги: НБУ, валюта, гривня, долар

Сьогодні комерційні банки повинні почати продаж валюти зі своїх резервів. За оцінками чиновників Нацбанку, протягом двох місяців на міжбанківський ринок надійде близько $3 млрд., що повинно привести до зміцнення курсу гривні.

Однак банкіри стверджують, що продавати валюту на міжбанку вони не будуть. Максимум, на що готові піти банкіри, - це перекредитувати своїх клієнтів з валюти в гривню.

Постановами №107 і №109 Національний банк наказав, що відтепер резерви, сформовані під можливі збитки від валютних операцій, а також позабалансові рахунки банків не будуть ураховуватися в нормативі валютної позиції. "До 23 квітня при розрахунку валютної позиції банку з активів віднімалася сума сформованих у валюті резервів під активні операції. З 23 квітня резерви не віднімаються.

Таким чином, із завтрашнього дня позиція банків буде збільшена на суму сформованих у валюті резервів під активні операції. Причому відтепер позиція буде розраховуватися винятково за балансовими рахунками", - говорить скарбник одного з великих банків.

Це приведе до того, що в банків виникне необхідність продавати валюту в обсязі вже сформованого резерву на міжбанківському ринку. За оцінками заступника глави НБУ Олександра Савченка, це дозволить збільшити надходження валюти на міжбанк до $3-4 млрд. протягом двох місяців, які дані банкам на приведення своїх позицій у відповідність з новими вимогам регулятора.

Тим часом банки ще не почали розпродавати валюту, куплену для формування резервів. І, за запевненнями джерел у банківській системі, не робитимуть цього принаймні до середини травня. "Існує ймовірність, що дана постанова буде скасована, - говорить один з банкірів. - Ця витівка по суті своїй не має сенсу, тому що в банків немає в наявності валюти, купленої для формування резервів".

Мовляв, якщо банк видав кредит на $1 млн. і повинен сформувати під нього резерв у розмірі 10% від суми, то в нього збільшувалася коротка валютна позиція на відповідну суму. Щоб закрити позицію, банк виходив на міжбанківський ринок із заявкою на покупку необхідної кількості доларів. Після покупки у фінансової установи збільшувалися активи у валюті, які відразу відправлялися на кредитування клієнтів.

"Щоб продати валюту, куплену для формування резервів, треба її фізично мати. Однак у банків її немає в ліквідній формі", - говорить скарбник Ощадбанку Росії Дмитро Золотько. Одержати валюту, необхідну для продажу на міжбанківському ринку, фінустанови можуть або від погашення кредитів, або через вклади і кредити від материнської структури.

Однак останні, зважаючи на все, кредитувати свої банки валютою для того, щоб вона була продана на українському міжбанку, не мають наміру. "Це незрозуміла для іноземних груп операція, що тільки збільшує валютні ризики", - відзначає голова правління Укрсоцбанку Борис Тімонькін.

Якщо ж банк почне продавати власну валюту для виконання вимог НБУ, у нього виникне профіцит гривні та дефіцит валюти, який необхідно буде, знову ж, покрити за рахунок залучення валюти.

Таким чином, у банків залишається тільки один спосіб позбутися від зайвої валюти, не продаючи її, - це зробити перекредитування своїх клієнтів з валюти в гривню. "Можливість проведення такої операції зараз вивчають багато банків", - говорить Дмитро Золотько.

Це дозволить знизити потребу у валюті позичальників, у першу чергу фізичних осіб, і зніме з них частину валютних ризиків. Внаслідок конвертації зменшиться і тиск на валютні резерви НБУ, що постійно проводить валютні аукціони для задоволення попиту на долари і євро серед позичальників банків, продаючи $300-400 млн. щомісяця.

"На міжбанку ця валюта, швидше за все, не з'явиться. Однак конвертація кредитів однаково приведе до тимчасового зміцнення курсу гривні - через зниження попиту населення на валютному ринку. Крім того, знизиться кількість проблемних позик у банківській системі", - говорить виконавчий директор ФГ "Консалтинг та Інвестиції" Дмитро Піддубний.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна