Валютні спекуляції тривають, тому що є зацікавлені в уряді й НБУ

29 Січень'16

Теги: НБУ

На сьогоднішній день спрогнозувати курс гривні на найближчий час неможливо в силу того, що немає стратегії курсової політики від уряду і НБУ, розповів голова Комітету економістів України Андрій Новак.

“Єдиний орієнтир, який у нас є, – це прогнозний середньорічний курс на 16-й рік, закладений у бюджет 16-го року. А саме там закладений прогноз курсу в діапазоні 24,1-24,4. Це єдиний орієнтир, на який ми можемо орієнтуватися”, – сказав Новак.

При цьому, в Україні вже майже рік як немає економічних підстав для девальвації гривні. Всі три головні чинники, що формують курс будь-якої грошової одиниці, у тому числі гривні, в Україні позитивні, зазначив економіст.

“Перше – зовнішній торговий баланс експортно-імпортний. Він у нас зараз позитивний за підсумками минулого року, 240 млн доларів. У нас опустився експорт, але ще більше скоротився імпорт, в основному через те, що ми різко скоротили імпорт російських енергоносіїв ) У нас імпорт нижче експорту, тому маємо позитивний торговий баланс. Другий фактор – це платіжний баланс. Він також у нас позитивний. За підсумками року – близько 60 млн доларів. Це також завдяки не тому, що ми щось зробили в економіці, як торговий баланс, а просто завдяки засобам Міжнародного Валютного Фонду та іншими джерелами, які Україна отримала протягом 15-го року. І третій фактор – це державний борг, за яким Україна отримала реструктуризацію на 4 роки зі списанням частини держборгу. Державний борг теж не тисне на курс гривні”, – розповів він.

Таким чином, вже рік, як в Україні немає економічних підстав для девальвації, однак, вона триває, відзначає Новак. За словами експерта, те, що відбувається зараз – це штучна девальвація, яка відбувається внаслідок валютних спекуляцій.

“Валютні спекуляції, в першу чергу, на міжбанку. Тому, що все відбувається в ручному режимі. Одним дозволяють купувати валюту, іншим не дозволяють. Одним – в одних обсягах, іншим – в інших. Це режим ручного управління від НБУ. Валютні спекуляції тривають, тому що є зацікавлені в уряді й НБУ отримувати від цього вигоду”, – вважає Новак.

RedTram Україна