Президенти пройшлись по коридору

10 Квітень'09

Учора в Баку відбулися переговори президента Віктора Ющенка і його азербайджанського колеги Ільхама Алієва. Голови держав обговорили перспективи програми "Східного партнерства" і домовилися вивчити можливість постачання в Європу каспійського газу. Про головне ж питання двосторонніх взаємин - постачання нафти для трубопроводу Одеса-Броди - президенти згадали лише мимохіть.

Головною метою дводенного офіційного візиту Віктора Ющенка в Азербайджан було проведення першого засідання Ради президентів. Рішення про її створення було прийнято в минулому році з ініціативи української сторони - у Києві вважають, що новий орган допоможе активізувати вирішення усього комплексу двосторонніх проблем. Аналогічні ради вже діють на рівні президента України і голів Російської Федерації та Румунії.

Втім, ще до початку вчорашнього засідання Ради президентів було відомо, що в головному питанні українсько-азербайджанських взаємин - початку роботи Євразійського нафтотранспортного коридору (ЄАНТК) - досягти помітного прогресу не вдасться. "Цього разу ще не будуть привселюдно оголошені конкретні строки (початку роботи)", - розповів журналістам уповноважений президента з питань міжнародної енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

За словами Соколовського, головна причина зволікання з реалізацією проекту ЄАНТК - опір Кабінету міністрів. Він нагадав, що ще 22 травня минулого року глава держави підписав указ про перехід нафтопроводу Одеса-Броди, що є частиною нафтотранспортного коридору, з реверсного в аверсний режим, яким передбачалося, що уряд повинен розробити відповідний проект. "Однак дотепер такого проекту нема", - з жалем констатував уповноважений президента. Богдан Соколовський, втім, відзначив, що проект ЄАНТК не заморожений і робота з його реалізації триває. Зокрема, 24 квітня у Варшаві планується провести церемонію підписання техніко-економічного обґрунтування проекту.

За підсумками засідання Ради президентів, що проходило у закритому режимі, голови держав вирішили не проводити традиційну прес-конференцію та обмежилися короткими заявами для преси. Віктор Ющенко повідомив, що однією з тем переговорів стали перспективи "Східного партнерства" - нового формату взаємодії Євросоюзу і шести пострадянських держав, зокрема України та Азербайджану. Як відомо, Брюссель уже констатував, що в документах "Східного партнерства" не міститься згадувань про європейські перспективи країн-партнерів .

Але Ющенко вчора заявив, що Євросоюз повинен змінити позицію з даного питання. "Ми (українська сторона) вважаємо, що цей проект повинен ставити перед собою завдання давати шести країнам бачення перспективи зближення та інтегрування (з Євросоюзом)", - сказав президент.

Ще одним публічним підсумком засідання стала заява Ющенка про те, що МЗС України та Азербайджану проведуть консультації щодо питання поставок азербайджанського газу в країни Євросоюзу. Він відзначив, що цьому питанню була приділена "велика увага під час переговорів", але не уточнив, про які обсяги і шляхи постачання йшла мова.

Як і очікувалося, виступи президентів не містили новин про перспективи трубопроводу Одеса-Броди. Віктор Ющенко лише коротко згадав, що "проект ЄАНТК перебуває на фінальній стадії".

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна