Україна привчає світ до розрахунків у гривнях

09 Серпень'15

Теги: гривня

Минулого тижня Україна і Білорусь домовилися використовувати гривню у двосторонніх розрахунках.

Відповідне рішення, за словами міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка, вже схвалив Нацбанк.

В результаті, на думку чиновників обох країн, розрахунки в гривні мають спростити і пожвавити торгівлю між нашими державами.

Бажання двох країн спростити взаєморозрахунки можна пояснити тим, що Білорусь і Україна перебувають один у одного в списку найбільш важливих економічних партнерів. При цьому загальний товарооборот між нашими країнами почав падати. За даними Держслужби статистики, в першому кварталі 2015 р. він склав $726,23 млн і зменшився порівняно з аналогічним періодом минулого року на цілих 44,4%. Весь зовнішньоторговельний оборот наших країн в 2014 р. був на рівні майже $6 млрд.

Білорусь стала вже другою країною, з якою Україна цього року домовилася про гривневі взаєморозрахунки. Першим був Китай. Ще на початку року голова НБУ Валерія Гонтарєва повідомила про відкриття відносно невеликої своп-лінії між нашими країнами на суму близько $2,4 млн. А вже 15 травня центробанки України та Китаю підписали двосторонню угоду про валютний своп для валют китайський юань / гривня на значно більшу суму – до 54 млрд. грн і 15 млрд. китайських юанів.

Фінансисти відзначають, що механізм розрахунків у гривні за зовнішньоторговельними контрактами досить простий.

Основний плюс переходу на торговельні розрахунки однієї з національних валют країн, що співробітничають – відсутність додаткових транзакційних витрат через необхідність подвійної конвертації (спочатку в долар, а потім вже в необхідну продавцеві валюту).

Двосторонні розрахунки в гривні також вигідні Україні тим, що в умовах девальвації нацвалюти дозволять зміцнити гривню.

«Для національної валюти подібні операції – однозначно добре. Україна по відношенню до Китаю та Білорусі – імпортоорієнтовані, тобто імпорт перевищує експорт. Значить, при розрахунках у гривні українські підприємства-імпортери звільняються від купівлі іноземної валюти, що знижує тиск на її курс на внутрішньому валютному ринку», – розповів заступник директора казначейства банку “Хрещатик” Едуард Назаренко.

Якщо отриманий зараз досвід взаєморозрахунків у нацвалюті наших країн буде позитивними, то, за словами експертів, цілком можливо, що Центробанк Білорусі захоче використовувати гривню у своїх резервах.

Також позитивний результат буде сигналом для укладання нових аналогічних домовленостей.

RedTram Україна