ПФТС не взяли в долю

03 Квітень'09

Теги: фондовий ринок, облігація

Найбільша за обсягом торгів фондова біржа ПФТС в I кварталі різко знизила свою частку ринку - з 93% до 75%, випливає з оприлюднених учора даних Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку. Це було викликано тим, що емітенти віддали перевагу проводити первинні розміщення облігацій на інших майданчиках.

Внаслідок запуску ринку заявок на "Українській біржі" до кінця року частка ПФТС може зменшитися ще на 15%, прогнозують торговці.

Обсяг торгів на десяти фондових біржах і одній торгово-інформаційній системі в Україні з 5 січня по 31 березня 2009 року склав 6,433 млрд грн, повідомила вчора Держкомісія з цінних паперів і фондового ринку. За даними комісії, 2,76 млрд грн припало на торги акціями, 1,753 млрд грн - корпоративні облігації, 1,882 млрд грн - держоблігації, решта - муніципальні облігації, інвестиційні сертифікати і деривативи.

Найбільший обсяг торгів як і раніше виявився в ПФТС - 4,791 млрд грн, але частка ринку найбільшої в Україні біржі різко скоротилася. Якщо за підсумками 2008 року ПФТС займала 93,06%, то в I кварталі поточного року - усього 74,48%. Серед лідерів ринку - "Перспектива", Українська міжнародна фондова біржа, Київська міжнародна фондова біржа та "Українська біржа".

Начальник інформаційно-аналітичного відділу ПФТС Андрій Коломієць розповів, що зменшення частки відбулося через те, що емітенти проводять первинні розміщення облігацій на інших біржах. Дійсно, частка біржі в сегменті корпоративних облігацій склала всього 39,6%. Для прикладу, на ринку акцій частка ПФТС склала 89,3%, а державних і муніципальних облігацій - 85% і 100%. "Потрібно визнати, що в нас порядку 90% торгів - 'первинка', саме розміщення", - розповів в. о. голови біржової ради "Перспективи" Станіслав Шишков.

Перший заступник голови правління "Української біржі" Олексій Сухоруков вважає, що поділ ринку корпоративних облігацій серед бірж відбувся у зв'язку з тим, що всі майданчики намагалися запропонувати емітентам привабливі умови розміщень. "Завжди ідеться про великі суми, і різниця в один пункт в абсолютних цифрах може виражатися в сотнях тисяч гривень", - відзначив пан Сухоруков. Але торговці сумніваються в реальності розміщень на біржах. "Зараз ніхто в борг не дає. Це угоди РЕПО", - вважає президент інвестфонду "Амадеус-Індекс ПФТС" Михайло Ройко.

За словами голови правління Української міжнародної фондової біржі Володимира Коваленка, цього року біржа мала досить багато замовлень і багато випусків буде розміщено в II кварталі. До зменшення частки ПФТС може привести і те, що "Перспектива" і Національний банк підписали регламент торгівлі через біржу облігаціями внутрішньої держпозики. Зараз у цьому сегменті працюють тільки ПФТС і "Перспектива". Але основна конкуренція в 2009 році буде між ПФТС і "Українською біржею", впевнені торговці.

За словами керуючого активами ІК "Арта Інвестментс" Гліба Кабальнова, усе буде залежати від того, наскільки швидко ПФТС запустить торги на ринку заявок: "До кінця року їх частки можуть вирівняти і далі коливатися в межах декількох відсотків". А заступник директора торговельного департаменту ІК Dragon Capital Денис Мацуєв впевнений, що до кінця року частка ПФТС може скоротиться до 60% через низьку якість послуг.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна