Українські банки почали активно позбуватися нерухомості

07 Квітень'15

Теги: банківська система, нерухомість

Банкіри завжди намагалися довго не тримати на своїх балансах нерухомість, яка найчастіше потрапляла до них від позичальників, що не погасили кредити (у вигляді застав). Але зараз особливо активно намагаються продати квадратні метри, по швидше перетворивши їх на гроші.

Зараз вони особливо потребують коштів. Згідно з офіційною статистикою, лише за січень-лютий 2015, з гривневих рахунків українських банків населенням було знято 6% накопичень (11,8 млрд грн.), з валютних – 8,7% ($ 1,2 млрд). І це притому, що за минулий рік люди винесли з банків близько третини своїх безготівкових заощаджень.

Відомо, що найбільші пакети валютних кредитів фізосіб (через девальвацію гривні, по них платять найгірше) були у Надра Банку, Укрсоцбанку, Укрсиббанку і Дельта Банку. Це якщо говорити про квартири, заміські будинки і земельні ділянки (від 6 соток до десятків гектарів). Але є й застави і масштабніші – ті, що надавали великі забудовники, що оформляли корпоративні кредити, а також промисловим групам: це і торгово-розважальні центри, і бізнес-центри класу А і В, і елітні житлові комплекси.

У кожного банку свій пакет нерухомості, і свої пріоритети з розпродажу. Наприклад, в управлінні UniCredit Bank знаходяться 462 об’єкта нерухомості – колишні застави (індустріальні об’єкти, комерційна і житлова нерухомість, земельні ділянки), які після неповернень по кредитах, судів та переоформлення перейшли у власність фінустанови.

Інший великий утримувач нерухомих активів – Альфа-Банк Україна. Ще до 2013 р він не міг похвалитися великими володіннями в цій сфері, але після декількох злиттів торік (у тому числі покупки за 202, 5 млн євро 99,8% акцій Банку Кіпру), став одним з ключових гравців на ринку нерухомості. Зараз у його портфелі більше 100 об’єктів комерційної та житлової нерухомості. Більше половини з них виставлені на прямий продаж. Найбільші об’єкти – бізнес-центр класу А «ТОРОНТО» в Києві, ТРК «СКАЙ ПАРК» у Вінниці, елітний будинок на Оболонських липках, а також житло преміум-класу в ЖК «Покровський посад».

Незабаром великим власником нерухомості стане Укргазбанк, до якого Кабмін недавно вирішив приєднати активи банку «Київ».

Найчастіше фінансисти намагаються продати нерухомість через свої сайти – виставляючи для відкритого перегляду всю інформацію (включаючи ціну) про кожен об’єкт з контактами відповідальних за продаж менеджерів. Для пошуку покупців на великі об’єкти – бізнес-центри класу А і В або ТРЦ – залучаються міжнародні консалтингові компанії. Менші об’єкти продають через регіональних брокерів. А іноді фінансисти вдаються до нестандартних схем продажу.

Щоб залучити покупців, банкіри нерідко вдаються до надання знижки, яка досягає 20-30% розміру початкової ціни.

RedTram Україна