Обмінюємо депозити на євробонди

26 Березень'09

Теги: євробонд, депозит

Останнім часом українські банки, що постраждали від фінансової кризи, пропонують своїм клієнтам та іншим зацікавленим особам досить привабливі схеми не тільки для погашення наявних боргів, але й для вирішення проблем з ліквідністю. Товаром виступають кредити, депозити, застави і навіть акції банків.

Фінансові установи стають усе більш витонченими в пошуку способів поліпшити ліквідність і навіть наростити капітал. Так, Західінкомбанк пропонує клієнтам обміняти вклади на участь у капіталі. Інвестором може стати будь-який клієнт, що розмістив у банку депозит у сумі не менше 500 тис. грн. Втім, це вже екзотика, і інші банки подібних схем не пропонують.

Раніше банк "Надра" розробив схему обміну заморожених депозитних вкладів своїх клієнтів на заставне майно, зокрема, на нерухомість. Наприклад, якщо в людини є депозит у банку, але його не вистачає, щоб оплатити вартість квартири, банк здійснить так зване переведення боргу. Тобто кредит буде переоформлений тільки на ту частину боргу, на яку не вистачить депозиту.

За словами експертів, у цьому випадку можливі два варіанти оформлення угоди: за договором міни або за договором переуступки права вимоги: якщо банк оформив нерухомість на себе, то вкладник просто обміняє свій депозит на квартиру, а якщо не оформив - угода буде проводитися за поступкою права вимоги, що передбачає укладання тристороннього договору між вкладником, банком і позичальником.

Схожу схему пропонує інтернет-проект "Українська депозитна біржа". За словами її генерального директора Дениса Дрозда, у базі вже більше 1000 оголошень як від охочих продати вклади, так і від охочих їх купити. Індикатор на сайті показує середній рівень дисконтів по вкладах: по депозитах у банку "Надра" він становить 41%, в Укрпромбанку - 35%, у банку "Київ" - 31%, в "Родовіді" - 29%.

"Покупцями депозитів частини стають позичальники цих же банків, вони купують депозит з дисконтом, переоформлюють його на себе (ідеальний варіант - тристороннім договором за участю банку, ризикований - дорученням на розпорядження), а потім просять зарахувати депозит у рахунок погашення свого кредиту", - розповідає пан Дрозд. Втім, такі угоди часто успішно оскаржують у суді, оскільки вони порушують черговість задоволення вимог кредиторів.

На думку фахівців, це розумна схема в нинішній ситуації, але особа, яка купує вклад у розмірі більше гарантованого системою страхування, повинна усвідомлювати свій ризик, у випадку якщо банк дійде до стану банкрутства. У цьому випадку тимчасова адміністрація не зможе провести позичальникові залік вкладу - йому доведеться чекати виплати страхового відшкодування (з Фонду гарантування вкладів фізосіб), а зобов'язання по кредиту виконувати як звичайно.

Фінансовим бартером уже зацікавилися відповідні біржі. "З погляду товарообмінних операцій, фінансові продукти є таким же товаром, як і будь-які інші товари або послуги і, відповідно, можуть виступати повноцінною ланкою в товарообмінному ланцюжку, - відзначає фахівець із роботи із клієнтами товарообмінної біржі В2В exchange Альона Дегрик. - Більше того, на нашому майданчику вже сьогодні можна побачити подібні пропозиції".

Зокрема, компанії з управління активами пропонують суверенні і муніципальні українські єврооблігації в обмін на акції українських емітентів або в обмін на українські корпоративні єврооблігації. Також можливий обмін акцій українських емітентів, які пройшли лістинг на ПФТС на борги цих підприємств, або на будь-які інші активи. "Вартість фінансових активів визначається ринковою ціною в день угоди, однак при здійсненні товарообмінної операції в ціновому факторі можливі обопільні поступки та дисконти", - підкреслює вона.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна