У Білорусі стрімко надувається "депозитна бульбашка"

20 Березень'13

Теги: депозит

Усього за три місяці середня ставка за депозитами в білоруських рублях для фізосіб збільшилася на 13,6% і досягла 42,6% річних.

Про це йдеться в аналітичному огляді “Моніторинг умов залучення банківських вкладів (депозитів)” за жовтень – грудень 2012 р. Національного банку Білорусі, опублікованому 18 березня.

На тлі колапсу банківської системи Кіпру та введення податку на депозити інформація про рівень відсоткових ставок за депозитами у Білорусі виглядає загрозливо.

Як показало обстеження в IV кварталі 2012 р., політика банків була спрямована на підвищення привабливості розміщення коштів у вклади (депозити). Банки значно збільшили відсоткові ставки за новими строковими вкладами (депозитами) для юридичних осіб та фізичних осіб в національній валюті, що підтверджують статистичні дані.

“Середня ставка за новими строковими вкладами (депозитами) для фізичних осіб у грудні 2012 р. склалася на рівні 42,4 відсотка річних, збільшившись у порівнянні з вереснем 2012 р. на 13,6 відсоткового пункту. За новими строковими вкладами (депозитами) для юридичних осіб середня ставка збільшилася в порівнянні з вереснем 2012 р. на 8,4 процентного пункту до 31,6 відсотка річних (за грудень 2012 р)”, відзначають фахівці Нацбанку в аналітичному огляді.

З урахуванням того, що білоруський рубль зусиллями Нацбанку зафіксовано відносно основних валют і він залишається стабільним, відсоткові ставки за депозитами б’ють всі світові рекорди за привабливістю і цілком можуть конкурувати з дохідністю вкладень, які обіцяють фінансові піраміди.

“Середні ставки за новими строковими вкладами (депозитами) в іноземній валюті, навпаки, знизилися. Так, за вкладами (депозитами) для фізичних осіб ставки знизилися з 5,5 відсотка річних у вересні 2012 року до 5 відсотків річних у грудні 2012 року; юридичних осіб – з 4,4 відсотка до 4,2 відсотка відповідно”, зазначається в дослідженні.

Тенденція збільшення ставок за вкладами (депозитами) в білоруських рублях пов’язана, насамперед, зі зміною ситуації з поточною ліквідністю в банківському секторі. З кінця вересня минулого року підвищений попит на іноземну валюту з боку суб’єктів економіки і населення привів до виникнення у банків дефіциту білоруських рублів. Національний банк зайняв жорстку позицію.

Рефінансування банків здійснювалося в мінімальних обсягах, що забезпечують проведення платежів. У цій ситуації для відновлення ліквідності банки підняли відсоткові ставки за депозитами в білоруських рублях.

Підсумком проведеної політики із залучення вкладів (депозитів) стало зростання обсягів строкових вкладів (депозитів), головним чином рублевої складової, про що свідчить аналіз статистичних даних.

Обсяг вкладів (депозитів) юридичних і фізичних осіб за жовтень-грудень 2012 р. збільшився на 11,6 трлн. рублів, або на 8,7 відсотка, і станом на 1 січня 2013 року склався в розмірі 144,5 трлн. рублів, у тому числі:

- у білоруських рублях – на 7,5 трлн. рублів, або на 15,4 відсотка, і склав 56,3 трлн. рублів;

- в іноземній валюті (рублевий еквівалент) – на 4,1 трлн. рублів, або на 4,9 відсотка, і досяг 88,2 трлн. рублів (у доларовому еквіваленті – на 0,3 млрд. доларів США).

Строкові вклади (депозити) юридичних і фізичних осіб за звітний період зросли на 7,3 трлн. рублів, або на 7,4 відсотка, і на 1 січня 2013 р. склали 105,8 трлн. рублів, у тому числі:

- у білоруських рублях – на 3,1 трлн. рублів, або на 10,5 відсотка, і на 1 січня 2013 р. досягли 33,1 трлн. рублів;

- в іноземній валюті (рублевий еквівалент) – на 4,1 трлн. рублів, або на 6 відсотків, і на 1 січня 2013 р. склали 72,6 трлн. рублів (у доларовому еквіваленті – на 0,4 млрд. доларів США, або на 4,4 відсотка пункту, і на 1 січня 2013 р. досягли 8,5 млрд. доларів США).

Необхідно відзначити, що в загальній сумі строкових вкладів (депозитів), як і раніше, “переважали вклади (депозити) для фізичних осіб”. Так, станом на 1 січня поточного року їх частка в загальному обсязі строкових вкладів (депозитів) склала 61,8 відсотка, що на 2 процентні пункти вище, ніж станом на 1 жовтня 2012 року.

Як показало обстеження та аналіз статистичних даних, приросту зобов’язань банків за вкладами (депозитами) в жовтні – грудні 2012 р. сприяло пом’якшення умов для залучення коштів секторів економіки, а саме, підтримання на грошовому ринку привабливих відсоткових ставок у національній валюті.

У поточному кварталі, незважаючи на те, що з боку банків щодо умов залучення коштів у строкові вклади (депозити) передбачаються різноспрямовані дії (для юридичних осіб – пом’якшення; для фізичних осіб – жорсткість), банки прогнозують збільшення обсягів вкладів (депозитів) в національній валюті як юридичних, так і фізичних осіб, вважають автори аналітичного огляду.

У поточному році, згідно з Основними напрямами грошово-кредитної політики Республіки Білорусь на 2013 рік, ключова роль відводиться відсотковій політиці, пріоритетом якої є підтримання позитивного рівня (в реальному вираженні) відсоткових ставок в економіці як важливої умови для забезпечення цінової стабільності та збереження заощаджень вкладників.

Поряд з цим банкам рекомендовано проводити роботу зі збільшення ресурсної бази за допомогою залучення коштів національних та іноземних інвесторів, кредиторів та вкладників, у тому числі стимулювати залучення коштів на довгостроковій основі, активізувати діяльність з організації операцій купівлі-продажу дорогоцінних металів з розрахунками за рахунками в дорогоцінних металах.

За матеріалами Хартия'97

RedTram Україна