Обмежений попит на кредити можуть спонукати банки знизити ставки на депозити фізосіб

04 Березень'13

Теги: процентна ставка, банківська система, кредит

Достатній рівень ліквідності та обмежений попит на банківські кредити можуть спонукати банки до зниження ставок на депозити фізичних осіб, рівень яких протягом всього 2012 року тільки зростав. Про це повідомляє прес-служба Незалежної асоціації українських банків (НАБУ).

Не зважаючи на те, що на початку 2013 року більшість акційних програм залучення коштів населення за підвищеними відсотковими ставками ще продовжувала діяти, вже в січні 2013 року було зафіксоване зниження вартості ресурсів майже у всіх сегментах грошово-кредитного ринку. З огляду на необхідність покращення операційної прибутковості, банки все частіше переглядатимуть політику залучення коштів.

Рівень ставок за депозитами фізичних осіб відрізнявся в залежності від регіонів. В січні 2013 року середньозважені процентні ставки за гривневими депозитами домогосподарств в національній валюті були в діапазоні від 16,6% до 21% (для порівняння: в січні 2012 року діапазон коливань був від 13,6% до 17,3%). При цьому, найвищі ставки зафіксовані в Івано-Франківській та Тернопільській областях, а найнижчі – в Рівненській області. Вартість депозитів громадян в іноземній валюті коливалась від 6,8 до 8% річних в залежності від регіону (ставки зросли на 1% порівняно з відповідним періодом минулого року). Найвища вартість депозитів зафіксована в Дніпропетровській та Полтавській областях, а мінімальна – у Кіровоградській та Закарпатській областях.

Найбільшу частку залучених банками заощаджень клієнтів традиційно складають депозити мешканців Києва та області (29,1% від загальної суми депозитів в національній та 38,1% в іноземній валюті), а також Донецької (10,9% та 8,5% відповідно) та Дніпропетровської (9,3% та 8,2% відповідно) областей.

Найменшу частку депозитів формують вклади мешканців Закарпатської та Чернівецької областей. Частка кожної з них складає 0,8% депозитів в національній валюті та 0,9% в іноземній валюті. Розподілення обсягів вкладень за регіонами корелює з рівнем середньомісячної заробітної плати: найвищий рівень в 2012 році мали Київ та область, а також Донецький та Дніпропетровський регіони, найнижчий – західні регіони.

У порівнянні з депозитами населення, кошти компаній є значно дешевшими для банківських установ. Вартість гривневих депозитів підприємств продовжує знижуватись третій місяць поспіль (за результатами січня 2013 року середньозважена ставка склала 11,6%). Середня вартість валютних депозитів підприємств у січні зросла на 0,7 в.п.(порівняно з попереднім місяцем) та становить 6,8%.

Аналізуючи галузеву структуру корпоративного депозитного портфелю банків, можна зазначити, що станом на кінець січня 2013 року найбільшу частку депозитів юридичних осіб формували кошти підприємств оптової торгівлі (20,9% від загального обсягу), депозити компаній переробної промисловості (17,4%), та сільськогосподарських підприємств (12,8%).

За матеріалами FINANCE.UA

RedTram Україна