"Ъ": Інформація про позичальників залишиться у банках

02 Березень'09

Міністерство юстиції заборонило банкам передавати колекторам інформацію про позичальників, скасувавши 27 лютого державну реєстрацію п. 2 постанови НБУ №428 від 9 листопада 2006 року, що змінював "Правила схоронності, захисту, використання і розкриття банківської таємниці".

Мінюст скасував п. 3.9 правил, згідно з яким банки могли надавати "приватним особам і організаціям інформацію для забезпечення виконання ними своїх функцій або надання послуг банку" за умови, що ці послуги стосуються основної діяльності банку.

Це суперечить ст. 32 Конституції і ст. 60-62 закону "Про банки і банківську діяльність". "Нацбанк і банки не мають права передавати інформацію про заставні кредити колекторам або третім організаціям без згоди позичальників. Це не має відношення до бюро кредитних історій – їх роботу регулюють інші акти", - сказав Ъ міністр юстиції Микола Оніщук.

Рішення Мінюсту – наслідок заяви Миколи Оніщука про незаконність роботи колекторів, зробленої 20 лютого. Уже 24 лютого президент Віктор Ющенко звернувся до генпрокурора, міністра юстиції, в. о. голови НБУ і міністра внутрішніх справ з вимогою впорядкувати роботу колекторських компаній.

Колектори відкидають звинувачення Мінюсту, стверджуючи, що працюють у правовому полі. "Наявність або відсутність п. 3.9 нічого не змінює, тому що ст. 60-61 закону 'Про банки' дозволяють банкам передавати інформацію про позичальника третім особам. Інформація про позичальника не є банківською таємницею, і навіть якщо ми її одержуємо, то не розголошуємо, - говорить генеральний директор компанії 'Служба виконання зобов'язань' Вадим Фісенко. - У більшості кредитних договорів прописано, що у випадку появи заборгованості банк передає інформацію третім особам. У законодавстві нічого не говориться про згоду або незгоду позичальника". Дійсно, у поняття банківської таємниці не входять інформація про кредитну історію позичальника, його адреса і контактний телефон. А згідно зі ст. 61 закону "Про банки і банківську діяльність", "приватні особи та організації, які при виконанні своїх функцій або наданні послуг банку одержали конфіденційну інформацію, зобов'язані не розголошувати її на свою користь або користь третіх осіб". "Мінюст скасував постанову Нацбанку шляхом скасування її реєстрації. Невідомо, чи легітимно це. Але якщо заборонити колекторів, на їхнє місце прийде кримінал", - впевнений генеральний директор "Європейського агентства з повернення боргів" Олександр Ільчук.

Банкіри вважають роботу колекторів правомірною. "Якщо в кредитному договорі немає пункту про те, що банк передає інформацію про позичальника третім особам у випадку заборгованості, то дії колекторів неправомірні. Але ті позичальники, у договорах яких не було такого пункту, підписували додугоду, - пояснив начальник департаменту роздрібного бізнесу і дистрибуції ВіЕйБі Банку Антон Шаперенков. - Позичальник міг відмовитися підписати її, але банк може перевірити виконання всіх вимог договору і знайти, до чого причепитися. Наприклад, до того, що позичальник не проінформував банк про зміну місця роботи або адреси. Клієнти, у яких є борги, навряд чи побіжать судитися через рішення Мінюсту".

Олена Губар

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна