Іспанія розраховує своїми силами вийти з кризи

18 Вересень'12

Теги: криза

Іспанія не планує просити допомогу від країн зони євро для фінансування дефіциту свого бюджету, незважаючи на різке зростання обсягу держборгу - до 804 млрд євро. В уряді країни намагаються закрити пролом за рахунок додаткових податкових зборів і скорочення держсубсидій в енергетиці. Разом з тим відмова від формальної процедури означає і те, що Європейський Центробанк як мінімум до наступного саміту лідерів ЄС не зможе взятися за викуп іспанських держоблігацій на вторинному ринку.

Міністр економіки Іспанії Луїс де Гіндос на зустрічі Єврогрупи в Нікосії заявив, що "дефіцит іспанського бюджету на цей рік не перевищить планового рівня (6,3%), і це не вимагатиме додаткових скорочень держвидатків і допомоги ззовні". За минулий рік уряд Маріано Рахоя вже затвердив заходи з урізання видатків бюджету, в тому числі на освіту та охорону здоров'я, а також зайнятість у держсекторі, більш ніж на 100 млрд євро, проте дефіцит бюджету по першому півріччю виявився істотно вищим від планового - 9,2% ВВП. У грошовому вираженні держборг країни в липні зріс до 804 млрд євро, що еквівалентно 75,9% ВВП (за підсумками першого кварталу він становив 774 млрд, або 72% ВВП).

Поповнювати бюджет планується за рахунок збільшення податків - так, в п'ятницю було оприлюднено рішення про введення 6-відсоткового податку на виробництво електроенергії, а також підвищення паливних зборів, крім цього будуть скорочені субсидії на альтернативні джерела енергії. За останні роки так званий тарифний дефіцит (різниця між фактичною вартістю виробництва електроенергії і ціною, яку платить покупець) в Іспанії склав 24 млрд євро, його уряд і планує "відіграти" для скорочення дефіциту бюджету.

Крім цього, міністр економіки анонсував нову програму структурних реформ, спрямовану на стимулювання економічного зростання. Незважаючи на заперечення паном де Гіндосом зв'язку реформ і умов, за яких ЄЦБ зможе почати викуп іспанських держоблігацій, експерти схильні вважати, що нова програма - це крок на шляху до надання Іспанії невеликої кредитної лінії через Європейський механізм фінансової стабільності (ESM), що дозволило б ESM купувати іспанські держоблігації на первинних аукціонах, а ЄЦБ, у свою чергу, проводити інтервенції на вторинному борговому ринку.

Для отримання додаткового траншу Іспанії необхідно жорстко дотримуватися бюджетних орієнтирів, і чим більша сума потенційної фіндопомоги, тим суворіші умови її надання. Однак, як заявив міністр фінансів Франції П'єр Московічі, "ніхто і не пропонує Іспанії просити про масштабну програму фіндопомоги, як у випадку Ірландії чи Португалії, це навіть не обговорювалося".

Програма реформ в Іспанії повинна бути опублікована 28 вересня. У той же день незалежні аудитори представлять заключну думку щодо стану іспанського банківського сектора, для порятунку якого лідери зони євро пообіцяли виділити до 100 млрд євро, а рішення про нову кредитну лінію, як очікується, може бути ухвалено на саміті голів ЄС 18-19 жовтня.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна