Долю євро вирішить демократія

25 Травень'12

Теги: євро

Повторні парламентські вибори в Греції оцінюються політиками та інвесторами як референдум з питання про те, чи залишиться країна в єврозоні. Аналітики банку HSBC вважають, що в залежності від різних підсумків голосування можлива реалізація одного з чотирьох варіантів: перший передбачає перемогу "проєвропейської" коаліції "Нової демократії" і ПАСОК, а інші три - "антиєвропейської" партії "СІРІЗА".

Три роки тому європейські країни і МВФ погодилися виділити Греції кошти для обслуговування боргів в обмін на програму економії. За цей час грецький ВВП впав на 16%, обсяг пільгових кредитів від ЄС і МВФ зріс більш ніж в два рази, і, незважаючи на списання 53% боргу, Греція, як і раніше не може сама обслуговувати свої зобов'язання. За підсумками виборів 6 травня грецьким політикам не вдалося створити уряд. Приблизно 50% греків виступають за відмову від жорстких домовленостей з ЄС. Європейські лідери дали зрозуміти, що відмова від угод буде означати припинення прямої фінансової допомоги та кредитування Європейським центробанком (ЄЦБ) грецьких банків.

Якщо на виборах переможуть праві, Греція, швидше за все, буде виконувати угоду з ЄС про бюджетні скорочення і отримає у відповідь пільгові транші, а також дешеві кредити ЄЦБ для грецьких банків. Для ринків це найбільш сприятливий варіант, але ключове для економіки питання повернення до зростання вирішене не буде. Перемога "СІРІЗА" не обов'язково буде означати автоматичну відмову Греції від євро. Угоду з кредиторами, ймовірно, не буде схвалено, проте європейські лідери можуть вважати, що загроза повного розпаду єврозони занадто висока, і провести масштабні грошові вливання в периферійні країни, знизивши тиск на грецький уряд. Афіни з часом можуть провести неамбіційну програму економії. Така стратегія має шанси на успіх, якщо вдасться досягти зростання периферійних економік, інакше проблеми посиляться.

Інші сценарії HSBC передбачають вихід Греції із зони євро. Якщо європейські лідери перетворять валютний союз у фіскальний, то євро як валюта збережеться приблизно в нинішніх межах. Якщо ж швидко заспокоїти інвесторів не вдасться, то втеча капіталів, поява "німецького євро" і "іспанського євро" і різке падіння довіри до європейського фінансового ринку розірвуть єврозону на частини вже до кінця 2012 року. Але євро відчуває негативний тиск всіх цих сценаріїв вже зараз: євро вчора впав до мінімуму з липня 2010 року - $1,2516.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна