Торги пройшли мимо

26 Квітень'12

Теги: фондовий ринок

Вчора Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) повідомила, що в I кварталі 2012 року обсяг угод, укладених на десяти ліцензованих біржах, становив 44,2 млрд грн, що на 21,31% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Такого різкого падіння обсягу квартальних торгів на українському ринку не спостерігалося з кризового 2009 року, коли різниця між кварталами 2008 року досягала 58%.

Різке зниження обсягів торгів почалося ще в IV кварталі 2011 року. Тоді, за даними НКЦПФР, обсяг торгів склав 52,83 млрд грн, що всього на 400 тис. грн перевищувало аналогічний показник 2010 року. У порівнянні з III кварталом (69,3 млрд грн) обсяг біржових угод впав на 23,8%. Згідно з інформацією регулятора, за останні півроку за даним показником ринок впав на 36,3%.

Основними причинами падіння обсягів торгів на біржах називають недостатню кількість інструментів для вкладення коштів. "Учасники ринку вже давно говорять про необхідність впровадження нових інструментів, цікавих для інвесторів. У першу чергу це акції емітентів, які динамічно розвиваються, які, на жаль, йдуть на іноземні майданчики за капіталом. Тому необхідно як один із заходів впровадити подвійний лістинг і дати вітчизняним інвесторам доступ до паперів всіх компаній, що ведуть бізнес в Україні", - сказав голова правління "Української біржі" Олег Ткаченко. Втім, не на всіх майданчиках ситуація однакова. "Це у інших падає обсяг, а у ПФТС все зростає", - відповів член правління біржі ПФТС Ігор Селецький, зазначивши, що обсяг торгів на майданчику в I кварталі зріс на 3 млрд грн.

Передумови до падіння торгових оборотів криються у відтоку капіталу з ринку. За словами керівника аналітичного департаменту ІГ ТАСК Андрія Шевчишина, побоювання девальвації і проблеми з ліквідністю в III і IV кварталах 2011 року призвели до масового продажу акцій та купівлі валюти. За даними Держстату, грошові вклади і заощадження в цінних паперах в III кварталі знизилися на 80,4%, а в IV - на 50,1% відносно 2010 року. "Повернення капіталу на ринок - це питання готовності валютних інвесторів вийти з доларів", - вважає він.

Низька активність пов'язана ще з одним фактором - відсутністю чітких сигналів для інвесторів, які не хочуть продавати акції і не наважуються їх купувати. "Поки ми перебуваємо в "боковику", обсягів не буде", - стверджує операційний директор брокерського будинку "Відкриття" Михайло Сущек.

Змін на ринку до проведення парламентських виборів очікувати не варто. "Великі гроші приходять із Заходу, а до виборів це малоймовірно. Тим більше скоро літо, а в цей час, як правило, обсяги торгів найменші", - зазначає Михайло Сущек. Для залучення інвесторів ринку необхідний стійкий висхідний рух протягом декількох місяців, чого без збільшення обсягів торгів домогтися неможливо. "Коло замикається", - підсумував Андрій Шевчишин.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна