Нафтогазове п'ятиборство

24 Квітень'12

Теги: нафта

За право розробляти одні з найбільших нафтогазових родовищ в Україні - Юзівській і Олеській площі - поборються п'ять транснаціональних компаній: ТНК-BP, Shell, Exxon Mobil, Chevron і Eni. У Державній службі геології та надр стверджують, що виходячи з прогнозних ресурсів даних родовищ, їх розробка дозволить Україні наростити видобуток газу на 70%, до 32 млрд кубометрів на рік.

Вчора Державна служба геології та надр закінчила прийом заявок на участь у конкурсах на право розробляти дві великі нафтогазоносні площі - Юзівську і Олеську. Міністр екології та природних ресурсів Едуард Ставицький заявив, що заявки подали російсько-британська ТНК-BP, американська Exxon Mobil і британсько-нідерландська Shell, а на Олеську площу - американська Chevron і італійська Eni.

За словами пана Ставицького, розробка Юзівської площі дозволить Україні щорічно видобувати 10 млрд кубометрів сланцевого газу, Олеської - ще 2,5-3 млрд кубометрів. Для порівняння, за даними Держстату, в 2011 році в Україні було видобуто 19,2 млрд кубометрів газу. Заявки учасників міжвідомча комісія з надрокористування розгляне 25 квітня. Переможці будуть визначені з 15 травня по 23 травня. Колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський, якого в минулу п'ятницю змінив Едуард Ставицький, раніше заявляв, що спочатку конкурсом зацікавилися 15 компаній. За словами джерел "Комерсант" в міністерстві, серед них були "Нафтогаз Україна" і "Укрнафта", а також канадська Talisman.

В "Нафтогазі" і "Укрнафті" участь в конкурсі не коментують. Виконавчий директор "Укрнафти" Володимир Пустоваров лише зазначив, що світова практика показує, що прогноз запасів справджується лише на 30%. "З урахуванням існуючої системи оподаткування компаніям, що зважилися вкласти гроші в цей бізнес, вдасться вийти на розрахункову прибуток приблизно через 15-20 років", - зазначив він. Бертран де Пальєр, CEO британської нафтогазової компанії Cadogan Petroleum, основні активи якої перебувають в Україні, вважає, що уряд висунув занадто високі вимоги до учасників аукціону, зокрема, зобов'язуючи їх інвестувати $200 млн на геологорозвідку. "І все ж, запропонувавши ділянку такого розміру і з таким потенціалом, він домігся свого. Великі гравці звернули увагу на Україну і на активне прагнення української влади почати розробки сланцевого газу. Аукціон підігріє інтерес компаній, що розглядають можливості з видобутку сланцевого газу, і додасть імпульс для розробки більш дрібних родовищ, на які вже видано ліцензії", - вважає Пальєр.

Галузеві аналітики не можуть назвати фаворитів конкурсу. "У кожній з компаній-учасників є свої переваги і недоліки. У ТНК-ВР є досвід роботи на пострадянському просторі. Shell давно працює в Україні, але компанія не займалася тут власним видобутком газу. А фінансові можливості і досвід роботи в інших країнах кожного з претендентів дозволять принести в Україну нові технології", - говорить аналітик Dragon Capital Денис Саква. "Але враховуючи, що переможці конкурсів повинні будуть створити спільні підприємства з українськими структурами, фаворитами стануть ті, хто зможе краще домовитися із владою", - говорить член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. Він нагадав, що в лютому НАК "Надра України" заснувала СП "Надра Юзівська" і "Надра Олеська" спільно з новоствореною компанією "СПК-Геосервіс". Саме ці СП стануть сторонами угод про спільну розробку. За інформацією Державної служби геології і надр, по 10% частки в кожному з СП отримає заснована трьома колишніми співробітниками НДІ "Наукнафтогаз" "СПК-Геосервіс".

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна