Як сильно впадуть ціни на нафту?

11 Грудень'11

Теги: нафта

На тлі сповільнення темпів зростання світової економіки ОПЕК зіткнулася з дедалі більшим тиском, що примушує організацію до зниження цін на нафту ще до того, як за неї це автоматично зробить нова рецесія. Пише MarketWatch, перекладено Akmos.

З 1970 року кожній рецесії передував стрибок нафтових котирувань, і, судячи з усього, цю динаміку нам вже пощастило спостерігати. Після падіння нижче позначки $40 на початку 2009 року вартість бареля WTI в наступні 2 роки зросла майже втричі, досягши на початку 2011-го максимуму на рівні $115. В даний момент ціни коливаються в районі $100 за барель.

Оскільки від фінансової політики допомоги у запобіганні спаду чекати не варто (якщо вже всі переключилися зі стимулювання економіки на скорочення дефіцитів), зазвучали наполегливі заклики на адресу ОПЕК взяти під контроль ситуацію і знизити ціни на нафту.

Немає ніякого сумніву в тому, що зниження вартості нафти позитивно позначилося б як на США, так і на інших державах-імпортерах. Журнал Economist зазначає, що падіння цін на нафту до рівня $50 на економіці позначилося б так само, як програма надання податкових пільг масштабом $350 млрд.

Однак зараз основне питання полягає в тому, яка ймовірність того, що це відбудеться. Чи зможе ОПЕК усвідомити, що зниження цін зараз допоможе надалі запобігти більш стрімкому обвалу? Відповіді можуть звучати як "малоймовірно" або "можливо".

Зараз більшість людей по обидва боки нафтової індустрії переконані, що постачальники перебувають у більш скрутному становищі, ніж в 2008 році (коли був зареєстрований останній на даний момент спад).

Незважаючи на те, що Лівія нещодавно у відповідь на зміну внутрішнього режиму збільшила обсяги поставок, це навряд чи зможе компенсувати зниження обсягу видобутку в Ірані, який може бути викликаний як власними переконаннями країни, так і ембарго, спровокованим через іранську ядерну програму.

Що ж стосується попиту, то країни БРІК (Бразилія, Росія, Індія і Китай) демонструють стрімкі темпи зростання, відповідно, нарощуючи обсяги споживання "чорного золота". США ж, незважаючи на менш високу економічну активність, також збільшує обсяг імпорту - просто через те, що американські родовища близькі до виснаження.

Також варто взяти до уваги потреби безпосередньо самих експортерів.

Навіть в 1970 році при мінімальних цінах на нафту країни ОПЕК могли досить непогано існувати. Після того, як котирування поповзли вгору, експортери почали нарощувати обсяги витрат, тим самим розраховуючи на те, що певна частка витрат буде покрита за рахунок нафти. А в цьому році "арабська весна" змусила багато близькосхідних держав заснувати виплати громадянам, метою яких було стримування хвилювання населення.

Згідно з розрахунками, проведеним МВФ, для країн ОПЕК порогом беззбитковості є ціна на нафту в районі $80. А це лише на 20% нижче поточного рівня її вартості.

Враховуючи світові масштаби занепокоєння і невизначеності, ОПЕК цілком може допустити падіння котирувань до позначки $80, тому що падіння нижче поставило б під загрозу уряди країн. А решті світу невелике падіння в будь-якому випадку буде вигідніше, ніж його відсутність.

За матеріалами FundMarket

RedTram Україна