Золото вийде в люди

31 Жовтень'11

Теги: золото

Протягом найближчих двох тижнів впровадження в Україні біржових торгів ф'ючерсом на золото пройде етап узгодження з Нацбанком. Експерти вважають, що новий інструмент встигне завоювати популярність фондових торговців вже до кінця року.

Джерела на фінансових ринках стверджують, що протягом найближчих двох тижнів питання обігу ф'ючерса на золото на локальних біржах буде вирішено. Не виключено, що вже навіть на цьому тижні Національний банк дасть "зелене світло" новому біржовому інструменту. "За моєю інформацією, НБУ вже сформував свою позицію з даного питання, і на цьому тижні очікується остаточне його узгодження", - говорить джерело, добре обізнане з процесом проходження документа.

Нагадаємо, що впровадження ф'ючерса на золото вже практично рік очікується фондовими торговцями. У грудні 2010 р. Українська біржа подала Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) зразок ф'ючерсного контракту. Передбачалося, що ціна однієї тройської унції (31,1 г) золота в зливках буде визначатися на лондонському ринку готівкового металу The London Gold Market Fixing Limited п'ятьма маркет-мейкерами, а розрахунки за контрактами проводитимуться в гривнях за курсом НБУ. Але, отримавши підтримку в ДКЦПФР, впровадження ф'ючерсу на золото, який відноситься до валютних цінностей, надовго "зависло" в кабінетах Нацбанку.

Профучасники фондового ринку вже зачекалися появи чергового деривативу на Українській біржі (зараз торгується індексний ф'ючерс, а ф'ючерс на нафту також проходить узгодження з держорганами). "Ф'ючерс на золото буде найбільш цікавий як інструмент хеджування ризику портфелів акцій, оскільки динаміка золота часто має зворотну кореляцію з ризиковими активами", - говорить керуючий активами фондів групи Concorde Денис Костюк. На його думку, ліквідність в цьому інструменті буде забезпечена за рахунок припливу нових коштів, хоча частково вона також перетече з ринку Put-опціонів і коротких позицій по ф'ючерсу на індекс УБ. У той же час, додає він, популярності індексного ф'ючерса у ф'ючерса на золото, звичайно, не буде.

Як вважає керуючий директор ІК "Трійка Діалог Україна" Артемій Єршов, новий дериватив може бути популярний як серед компаній-торговців, так і інтернет-трейдерів і банків. "Інструмент поєднує в собі властивості об'єкта вкладення капіталу і спекулятивного інструмента. При цьому, купуючи контракт на біржі, транзакційні витрати виходять нижчими, ніж при інших способах інвестування в золото, і також немає проблем зі зберіганням і постачанням готівкового золота (контракт не є поставочним. - ред.)",- говорить інвестбанкір. За його словами, інструмент певною мірою допоможе знизити тиск на курс гривні. "Серйозна ліквідність в інструменті, безумовно, не з'явиться з першого дня. Але він обов'язково розторгується", - упевнений керуючий директор ІГ "Універ" Олексій Сухоруков. Втім, додає він, серйозна активність банків у цьому сегменті малоймовірна.

Останнє припущення підтверджують і самі банкіри. "Швидше за все, цільовою аудиторією цього інструмента є фізичні особи, тому що банки подібні ризики можуть хеджувати і без використання біржі", - коментує Владислав Анісімов, начальник управління казначейства і фінансових інститутів "ОТП Банку". Погоджується з колегою і голова наглядової ради банку "Центр" Олександр Охріменко. "Навряд чи можна розраховувати на серйозний інтерес до ф'ючерса на золото з боку банків. Насамперед через особливості нормативно-правової бази", - говорить він. Нормативне поле сприяє проведенню лише класичних операцій, на кшталт кредитування, розрахункового обслуговування і валютних операцій. А от операції банків на фондовому ринку не особливо заохочуються - виникають труднощі як з обліком на балансі куплених фінансових інструментів, так і з оподаткуванням таких транзакцій.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна