Ринок облігацій іде на дно

21 Жовтень'11

Теги: облігація

"Поточний рік, як очікується, може стати роком істотного розширення первинного ринку корпоративних облігацій. Так, обсяг випусків корпоративних облігацій за вісім місяців 2011 р. перевищив результат 2010 р. майже в 2,3 рази", - відзначають експерти національного рейтингового агентства "Рюрик".

Проте варто сказати, що кількість зареєстрованих випусків облігацій підприємств за вісім місяців 2011 р. склала всього 124 випуски (127 - в 2010 р., 240 - в 2009 р., 912 - в 2008 р.), що зумовлено виходом на ринок в основному великих емітентів.

При цьому, як уточнив директор компанії "Лізинг ІТ" Дмитро Богодухов, облігації випускали як компанії, що вже здійснювали розміщення до кризи, так і нові. "У 2011 р. вже були великі розміщення - понад 1 млрд. грн. - і відносно невеликі - 25-50 млн. грн.", - нагадав він.

"Поточний рік потрібно розділяти на два півріччя, - вважає Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital. - У першому дійсно спостерігалося стрімке зростання ринку, основними драйверами якого залишалися банківські випуски. Стрімким зростання зробила низька база порівняння - рік тому ринок був мертвий і подавав лише невиразні ознаки життя, як хворий у комі".

За словами Богодухова, облігації виявилися затребуваними ринком за відсутності інших інструментів для вкладення вільної ліквідності гравцями ринку: банками, інвестиційними фондами, іноземними інвесторами. "Головне досягнення 2011 р. - облігації почали активно купувати приватні інвестори. Основні причини - більш висока прибутковість, ніж за банківськими депозитами, і в багатьох випадках - більша довіра до конкретних емітентів, ніж до банківського сектору", - вважає він.

При цьому фахівці відзначають як цілком природний і логічний той факт, що відновлення ринку корпоративних бондів почалося саме з банків - вони традиційно вважаються найбільш надійними емітентами, і їм було найлегше залучити гроші з ринку. Втім, не можна сказати, що всі випуски проходили гладко і були розміщені повністю.

Фурса вважає, що участь приватних інвесторів в облігаціях вкрай обмежена і таким і залишиться. "І хоча для самих приватних інвесторів облігації - це цікавий інструмент, який може сприяти диверсифікації їхніх інструментів інвестування, для самого ринку облігацій вплив буде дуже малим. Це не ринок фізичних осіб", - упевнений експерт.

Ймовірно, деякий вплив на цей процес надасть і прийняття закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення вимог до емітентів цінних паперів". На думку учасників ринку, запропоновані зміни більшою мірою торкнуться дрібних емітентів, що може обмежити розвиток ринку корпоративних бондів як мінімум в частині кількості зареєстрованих випусків, а можливо, і вартісного обсягу. Хоча комерційні банки, які мають відносно невеликий обсяг власного капіталу порівняно з обсягом активів, навіть будучи великими гравцями, можуть відчути на собі наслідки нововведень.

"Обмеження "кредитного плеча" до 1:1 зумовить відмова більшості бажаючих емітувати корпоративні облігації, враховуючи посилення вимог і підвищення витратності процесу", - вважають експерти.

З іншого боку, ринок зазнав суттєвого скорочення також у результаті зникнення потенційних інвесторів в облігації підприємств, наляканих великою кількістю дефолтів у кризові роки.

"Друга половина поточного року - це нова смерть ринку. Боротьба з інфляцією та примарами девальвації призвела до закручування гайок у банківській системі, нерезиденти пішли самі під впливом різкого падіння апетиту до ризику через паніку на світових ринках", - констатує Фурса. У результаті все повернулося до стану початку року, і на даний момент розміщення на первинному ринку неможливі в принципі.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна