Фондовому ринку повернули фішку

17 Жовтень'11

Теги: акції, фондовий ринок

З 17 жовтня відновлюється біржова обіг акцій Ясинівського коксохімічного заводу, шахтоуправління "Покровське" та Донецького металургійного заводу, повідомили в п'ятницю на "Українській біржі". Позабіржові торги акціями інших дев'яти підприємств групи "Донецьксталь" також стануть можливими сьогодні, уточнили у Всеукраїнському депозитарії цінних паперів.

Підставою для зняття п'ятимісячної заборони на укладення угод стало рішення Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) N1433 від 13 жовтня. Регулятор скасував 12 своїх рішень від 20 травня про заборону купівлі/продажу цінних паперів підприємств "Донецьксталі", а також рішення від 7 і 30 червня про дозвіл торгувати облігаціями ПрАТ "Донецьксталь-металургійний завод" і дематеріалізувався акції лізингової компанії "Укрінкомліз".

Скасуванню заборони ДКЦПФР посприяли рішення Донецького окружного адміністративного суду за позовами "Донецьксталь-метзаводу". Перше набуло чинності 11 липня і передбачало скасування обмежень на проведення операцій із цінними паперами "Донецьксталь-метзаводу". Другим рішенням від 5 жовтня знімалися обмеження за рештою 11 підприємствах групи. ДКЦПФР не подавала апеляцію на них.

Нагадаємо, 20 травня регулятор ввів річний мораторій на проведення операцій з цінними паперами 12 підприємств групи "Донецьксталь" через корпоративний конфлікт акціонерів. За словами голови ДКЦПФР Дмитра Тевельова, це рішення вийшло за зверненням народного депутата Дмитра Шпенова, який надав лист Геннадія Васильєва та ксерокопію рішення Окружного суду Нікосії (Кіпр). Як випливає з тексту рішення донецького суду від 1 вересня, Васильєв запевняв, що є співвласником групи "Енерго", хоча представники "Донекцсталі" заявляли, що ця людина ніколи не була ні учасником, ні засновником групи "Донецьксталь" або концерну "Енерго".

Ще 23 вересня голова ДКЦПФР Дмитро Тевелєв зазначив, що вважає корпоративний конфлікт усередині групи "Донекцсталь" вичерпаним. "Гострота даного конфлікту начебто спала. Про це слід питати акціонерів", - сказав він. На питання про затягування реалізації першого рішення суду він відповів: "Це процедура, є юристи, і я запитаю у них, чому вони так довго готували рішення". Всеукраїнський депозитарій цінних паперів ще 15 серпня звернувся до ДКЦПФР з проханням вказати, чи діє рішення, що забороняє оборот акцій ПрАТ "Донецьксталь-металургійний завод".

Тепер основне питання в тому, якими будуть котирування емітентів, якими не торгували протягом 97 сесій. В останній день торгів, 27 травня, акції Ясиновського коксохіму і шахтоуправління "Покровське" впали на 35,1% і 45,2% відповідно. Відтоді індекс "Української біржі" впав на 46% через загрозу другої хвилі світової кризи. "Вірогідність того, що акції відкриються підвищенням у порівнянні з рівнем закриття 27 травня, досить примарна. Акції Ясинівського коксохіму мають потенціал зниження на 10-25%, який може бути реалізований протягом декількох днів в основному за рахунок спекулянтів. Вони купували на мінімумах в надії на істотний відскок котирувань після відновлення обороту", - вважає аналітик ІГ ТАСК В'ячеслав Іванишин.

Дно падіння котирувань емітентів визначається темпами знецінення компаній-аналогів за цей період, говорить керівний інвестиційними фондами КУА "Кінто" Віктор Ботте. Він зазначає, що Авдіївський коксохім подешевшав за цей період на 53%, а шахта "Комсомолець Донбасу" - на 42%. Таким чином, Ясиновський коксохім, що становить в індексі UX 2,19%, може впасти ще на 28%, а "Покровське" - подорожчати на 5%. "Після відновлення торгів котирування Ясиновського КХЗ будуть тяжіти до рівня 1,60-1,90 грн (попереднє закриття - 2,15 грн), акції "Покровського" залишаться на рівні 1,75-1,85 грн (1,75 грн), але обсяги угод з акціями шахти будуть триматися на мінімальному рівні через відсутність інтересу інвесторів до сировинного сектору", - вважає В'ячеслав Іванишин.

Незважаючи на збереження корпоративних ризиків, пов'язаних з групою "Донецьксталь", що керівники не мають наміру позбавлятися акцій. "Папери фундаментально сильні. Не думаю, що комісія буде наступати на ті ж граблі, тому побоювань стосовно даних паперів я не бачу", - говорить генеральний директор КУА "ОТП Капітал" Григорій Овчаренко. "Обсяги торгів маленькі. І навіть якщо б ми захотіли повністю вийти з паперів, які у нас є в фондах, ми не зможемо зробити це, - говорить Віктор Ботте. - Не менші ризики є і з інших підприємств". У зв'язку з падінням котирувань акцій в перший день торгів Григорій Овчаренко прогнозує зниження вартості чистих активів фондів, у яких на акції цих емітентів припадає 5-10%. "Слід очікувати на корекцію, тому що весь ринок падав", - попереджає інвесторів директор ІК "Трійка Діалог Україна" Артемій Єршов.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна