Кишені стерилізують золотом

23 Вересень'11

Теги: НБУ, золото

Нацбанк зібрався стримати золотом втечу заощаджень населення в іноземну валюту. Як повідомив директор Генерального департаменту регулювання грошового обігу НБУ Віктор Нестеренко, Нацбанк вивчає можливість випуску золотих монет 999-ї проби. Перевага нового інвестиційного ноу-хау, за словами представника регулятора, буде в тому, що громадяни зможуть будь-коли обміняти її в банку або обмінному пункті на гривні за "золотим курсом" НБУ.

Реалізація зазначених планів регулятора стане можливою тільки після того, як здобуте в Україні золото пройде процедуру афінажу в одній з пробірних палат і буде зараховано в резерви НБУ.

Як пояснили опитані аналітики, емітуються інвестиційні монети центральним банком для інвестування і створення особистого фонду заощаджень населення. А позиціонуючи їх як інвестиційні, держава потенційно може зменшити попит на готівкову валюту серед громадян, тим самим знизивши ризики коливань валютного курсу.

З іншого боку, в діях НБУ простежується і якась альтернатива покупкам золота у комерційних банків. "По суті це активізація держави на роздрібному ринку торгівлі золотом і спроба взяти активнішу участь у цьому сегменті", - коментує директор аналітичної групи Da Vinci AG Анатолій Баронін. До того ж, за його словами, зараз простежуються очевидні ознаки схеми вимивання коштів, що перебувають на руках у населення, в обмін на якусь сумнівну альтернативу, наприклад, у вигляді "золотих" облігацій, сертифікатів і так далі.

Проте, на думку аналітика, основна "фішка" такої пропозиції з боку Нацбанку полягає в самому механізмі реалізації цих монет. Експерт не виключає, що не буде йтися про передачу цих монет на руки, а лише про заміну їх на якісь цінні папери, що підтверджують їх золотий еквівалент. "У такому випадку держава збереже дорогоцінний метал, вимивши з населення живі гроші. Подібний сценарій вписується в канву політики Нацбанку щодо стерилізації гривневої маси в рамках боротьби з інфляційними процесами та підтримкою курсу нацвалюти", - міркує він. У результаті інвестиційні монети стануть аналогом депозитних рахунків у банківських установах або володіння державними облігаціями.

Крім того, якщо буде реалізована дана схема, на тлі того, що в сьогоднішніх умовах на світових ринках регулятору самому незайвим було б накопичувати резерви в дорогоцінному металі, необхідність для держави розлучатися з золотом взагалі зводиться до нуля.

Втім, купувати такі монети може бути дуже вигідно. Оскільки ціна на золото зростала протягом тривалого часу і висока ймовірність того, що ця тенденція збережеться, то, як відзначають аналітики "Банку Форум" Commerzbank Group, це робить золото дуже надійним інструментом для довгострокового заощадження коштів. Також, крім вартості золота, з якого вони зроблені, монети можуть мати і додаткову нумізматичну цінність, яка буде залежати від їх тиражу. Однак, як говорить макроекономіст ІК "Трійка Діалог Україна" Ірина Піонтковська, наразі складно оцінити вигоду від придбання таких монет та обсяги попиту на них, оскільки поки немає навіть чіткого визначення "золотого курсу НБУ".

Інтерес до них може бути виявлений усіма гравцями на ринку, які сьогодні розглядають золото як найбільш прийнятний інструмент збереження своїх заощаджень, залежно від того, в якій формі буде відбуватися реалізація цих інвестиційних монет. Як засіб платежу цей інструмент, швидше за все, не буде часто використовуватися.

На думку начальника управління грошового обігу, неторгових і касових операцій ПУМБ Тетяни Панченко, в першу чергу покупцями даних монет будуть нумізмати, ломбарди і скупники дорогоцінних металів. А також звичайні інвестори, які бажають зберігати свої заощадження у золоті з метою довгострокового зберігання заощадження за відсутності поточного доходу за ними (частка останніх буде менша. - авт.).

Відповідно, вони ж, як говорить заступник голови правління "Сбербанку Росії" Дмитро Золотько, і будуть зазнавати ризиків зниження вартості металів, так як і у випадку з мірними зливками. Для держави, на його думку, додаткові ризики не виникають, оскільки Національний банк самостійно визначає обсяг емісії даних монет.

До того ж через досить велику маржу між ціною покупки та продажу золота даний інструмент, як кажуть аналітики "Банку Форум" Commerzbank Group, менш ефективний для зберігання заощаджень населенням в короткостроковій перспективі в порівнянні з іноземною валютою. Що стосується інвестування на довгострокову перспективу, то більш вигідним для охочих вкластися в золото буде відкриття в банку депозиту в золоті. Так можна отримати додатковий дохід у вигляді відсотків за депозитним вкладом.

"А на вкладеній в ціну цих монет їх колекційній цінності зіграти зможе тільки нумізмат, та й то лише в досить віддаленій перспективі", - помічає Тетяна Панченко.

Втім, головним питанням на порядку денному є не пов'язані з монетами ризики, а те, чи вистачить в НБУ необхідної кількості золота для запланованої емісії. "Це питання є ключовим у всій ініціативі НБУ. Сьогодні за зростання попиту на золото комерційні банки відчувають дефіцит цього дорогоцінного металу, замовляючи його заздалегідь. Тому, якщо говорити про повноцінний запуск цього інвестиційного інструмента, який міг би задовольнити попит населення в такому продукті, НБУ може надати достатню кількість золота, торкнувшись своїх міжнародних резервів", - говорить Анатолій Баронін. Проте Нацбанк сам визнає, що процес випуску інвестиційних монет зажадає часу, пов'язаного не тільки з необхідністю афінажу, а й акумулювання достатнього обсягу дорогоцінного металу. Це означає, що реальних ресурсів для цього поки що немає.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна