Біржі порахують похвилинно

22 Вересень'11

Теги: фондова біржа, фондовий ринок

Держкомісія з цінних паперів та фондового ринку має намір переглянути критерії, на підставі яких припиняються біржові торги цінним папером. Експерти розходяться в думці, чи є запропоновані значення достатніми і ефективними.

У розпорядженні видання є текст проекту "Про внесення змін до Положення про функціонування фондових бірж". Документ пропонує абсолютно нові граничні показники відхилення цін на цінні папери під час торговельної сесії на фондових біржах. Зокрема, передбачається, що фондова біржа буде призупиняти торги конкретного цінного паперу в двох випадках. Так, якщо відхилення поточної ціни ЦБ від ціни закриття попереднього торговельного дня складе не менше 20% протягом 10 хвилин поспіль, то торги даним папером будуть припинені на 1 годину. У тому ж випадку якщо це значення досягне 30%, то торги припиняться до кінця дня.

При цьому, як уточнюється в проекті, при розрахунку поточної ціни ЦБ не будуть враховуватися угоди репо, операції з адресним заявками і при первинному розміщенні паперів. Крім того, важливим нововведенням є введення похвилинного розрахунку поточних цін ЦБ, а також розрахунку поточної ціни ЦП на підставі поданих заявок безадресних в тому випадку, якщо угод з цінних паперів не було протягом розрахункового періоду.

Нагадаємо, що чинне положення зобов'язує біржі зупиняти торги ЦБ першого рівня лістингу при відхиленні ціни на 10% у порівнянні із середньою ціною в першу годину торгів (і при відхиленні в 5% в наступні години). Для ЦБ другого рівня лістингу ці значення зараз перебувають на рівні 15% і 7% відповідно. "Кажучи про запропоновані зміни, варто відзначити, що їх актуальність полягає в спрямованості на недопущення дестабілізації вітчизняного фондового ринку з урахуванням нестабільної цінової ситуації на світових фондових майданчиках", - повідомили в прес-службі ДКЦПФР.

Профучасники фондового ринку неоднозначно оцінюють ініціативу регулятора. На думку глави Української біржі Олега Ткаченка, дані зміни назріли вже давно. "Буває, що торги по паперу відкриваються різким гепом вгору, досягаючи 10%, і ми змушені припиняти їх, - розповідає він.- А після відновлення торгів папери можуть за два рази відкотитися на 10% тому (по 5%. - Ред.) , і знову буде дві зупинки торгів, хоча за фактом ціна просто повернулася на первинний рівень, і про цінову нестабільність мови нема". Подібна ситуація спостерігалася, наприклад, нещодавно з акціями "Західенерго".

Тобто, як вважає Ткаченко, при діючому положенні на біржах фіксується відновлювальний тренд, а не факт цінової нестабільності. Крім цього, він схвалює і впровадження розрахунку поточних цін ЦБ на підставі безадресних заявок (за відсутності угод), бо заявки, по суті, також є значущим індикатором і можуть бути виконані в будь-який момент. "Переважна більшість українських паперів малоліквідні. Угоди укладаються рідко, спреди широкі, тому зміна ціни на 10% для таких паперів призводила до зупинок торгів мало не щодня", - підтверджує керуючий директор ІГ "Універ" Олексій Сухоруков.

Запропоновані комісією граничні значення в нинішніх умовах він вважає адекватними. "Останнім часом турбулентність на ринку зросла, як наслідок - ризики теж. Тому дії комісії цілком виправдані", - погоджується Володимир Грищенко, керівник управління глобальних ринків ІК "Трійка Діалог Україна". Водночас, продовжує він, складно оцінити, наскільки оптимальні запропоновані критерії з урахуванням того, що останнім часом відхилення більше 20% відбуваються в основному не в найбільш ліквідних паперах.

Втім, проект ДКЦПФР знаходить і більш різку критику. На думку голови ради асоціації "Українські фондові торговці" Сергія Антонова, якщо документ прийнятий не буде, то ніяких негативних наслідків для ринку не станеться. "Реальних і очікуваних наслідків такі зміни не принесуть, тому що по суті контролю як не було, так і не буде. Ні онлайн-контролю, немає IT-вимог до організаторів торгівлі", - відзначає експерт.

Погоджується з колегою і заступник директора "Кінто" Ольга Ботте. "В умовах нинішньої волатильності та низької ліквідності ринку дані зміни не є актуальними, особливо зупинка торгів до кінця дня", - вважає вона. Крім того, на її думку, запропоновані критерії залишають простір для маніпуляцій, тому що, проводячи операції з малою кількістю неліквідних акцій, можна повністю "заблокувати" їх торгівлю.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна