Нацбанк розпишеться золотом

08 Вересень'11

Теги: золото, НБУ

Нацбанк генерує одну ідею за іншою. Цього разу для зниження попиту населення на інвалюту і дорогоцінні метали вже найближчим часом НБУ емітує ще один вид цінних паперів, які в народі прозвали умовно "золотими сертифікатами".

Національний банк України незабаром займеться випуском сертифікатів, прив'язаних до золота зі своїх резервів. Даний інструмент, на думку правління центробанку, повинен знизити попит населення на іноземну валюту і запобігти перетікання заощаджень фізосіб на споживчий ринок.

Як пояснив глава НБУ Сергій Арбузов, подібні інструменти розроблені спеціально для того, щоб населення мало можливість захистити і диверсифікувати свої заощадження, на тлі фінансових проблем у західних країнах і невизначеності з євро і доларом США.

"Якщо люди отримають можливість зберігати свої гроші в прив'язці до золота, а не до долара чи євро, то економіка від цього тільки виграє. Тому зараз ми дуже активно цим питанням займаємося", - заявив він.

Як стало відомо "і", при випуску сертифікатів НБУ має наміри використовувати як заставу не тільки золото, що є в його резерві, а й золоті злитки уряду, які також незабаром Нацбанк забере, швидше за все, до себе на зберігання. Агентами за зверненням сертифікатів будуть призначені банки.

Даний монетарний інструмент, за запевненнями Сергія Арбузова, є виключно тимчасовим заходом, і коли "позабанківський" долар повернеться в систему, Нацбанк програму закриє.

"Зараз досить скрутний час для валютного ринку, і НБУ намагається знизити попит на валюту та золото", - коментує аналітик ІГ "Арт-Капітал" Олег Іванець. Введення золотих сертифікатів, на його думку, є досить вдалою ідеєю для цих цілей, особливо на тлі глобального зростання попиту на цей метал.

"При цьому фізичної поставки цих металів може і не бути - вони можуть бути задепонувати в банку-агента або в НБУ", - відзначає директор департаменту ризиків "Банку Національний кредит" Сергій Уткін. Таким чином, сертифікат виступає як депозитарна розписка про приналежність власнику певної кількості дорогоцінних металів. Але, як каже керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко, у випадку, якщо держава не розрахується за цими сертифікатами валютою, населення може отримати готівкове золото.

У теорії потенціал такого інструменту може дозволити зменшити попит на валюту за рахунок відволікання частини готівки. Однак це позитивний вплив навряд чи буде суттєвим. Перший час після появи, за прогнозами експертів, за допомогою таких сертифікатів можна буде залучити близько $50 млн. на місяць. Згодом ця цифра може досягти $100 млн. на місяць, що, втім, все одно незрівнянно із середньомісячним попитом на готівкову інвалюту в країні ($2,655 млрд. - авт.).

Водночас завдяки таким інструментам, за словами опитаних аналітиків, уряд одним пострілом вб'є не одного зайця. Адже, крім зв'язування надлишку готівки та підвищення ліквідності цього сегмента ринку, керівництво країни ще й приваблює, таким чином, кошти для державних потреб, у тому числі для розрахунків за російський газ. А велика довіра населення до сертифікатів з великою забезпеченістю побічно стане фактором, який стримує інфляцію.

В цілому "золоті сертифікати" - ще один інструмент, за допомогою якого може реалізовуватися монетарна політика НБУ, від чого держава тільки виграє.

Втім, цікавими дані папери будуть не тільки уряду, а й, не в останню чергу, банкам. Адже, як зазначає Олег Іванець, прив'язані до золота сертифікати будуть поширюватися саме через банки. Таким чином, першими покупцями виступлять саме банки, після чого запропонують їх населенню і юрособам (природно, за певну комісію. - авт.).

А фізичних осіб, в яких є великі заощадження, як у гривні, так і в іноземній валюті, такі інструменти байдужими не залишать. Адже зросле в ціні за поточний рік золото набагато привабливіше, ніж ставки за депозитами. Тому інвестувати в подібні інструменти є сенс. Та й надійність вкладень в прив'язці до такого активу, як золото, проста і зрозуміла для кожного вкладника.

Втім, попит на ці інструменти буде залежати, по-перше, від організації вторинного ринку і правил обігу цих інструментів на ньому. По-друге - від прибутковості з цих облігацій.

"З урахуванням того, що комерційні банки наразі пропонують за річними депозитами у доларах близько 6,5-7,5% річних, то прибутковість облігацій, які пропонується випустити, повинна становити 5,5% -6%, інакше ці облігації не будуть користуватися попитом, навіть незважаючи на те, що будуть забезпечені золотом в ЗВР НБУ", - упевнений Микола Івченко.

Що ж до ризиків від розміщення таких облігацій, то ні для населення, ні для держави експерт їх не бачить. Це пояснюється тим, що дане золото перебуває на зберіганні в уряду і НБУ у фізичному вигляді, і з ним навряд чи щось відбудеться. До того ж сума, на яку планується провести емісію таких облігацій, не перевищує $2 млрд., що не є критичним значенням для країни. Більш того, за словами пана Івченка, залучити таку суму грошей держава може тільки протягом одного-двох років, тому боргове навантаження держави буде розподілене в часі.

Втім, Сергій Уткін підходить до цього питання більш критично. "Звичайно, ризики є. Якщо ви очікуєте на високий дохід, ви повинні усвідомлювати, що і ризик для вас вищий", - говорить він. І за приклад, нехай і з малою часткою ймовірності, Олег Іванець називає дефолт України. "В цілому, звичайно, це досить низький ризик, однак зі збільшенням розміру держборгу він росте. У цьому плані головне домовитися з МВФ про співпрацю, з яким нам потрібно буде розраховуватися вже в 2012 році", - підсумовує він.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна