Світовий дефіцит нафти може скласти 9%

20 Березень'11

Теги: нафта

Світ може недоотримати майже 7,7 млн ​​бар. нафти або близько 9% поставок за показниками 2009 року у разі спільних дій ряду країн Близького Сходу - зокрема Ірану, Венесуели та Лівії. Так вважають експерти Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар та Сергій Жук.

За їх словами, з огляду на серйозні суперечності, зокрема, між Іраном і світовим співтовариством, між США і Венесуелою, а в разі приходу до влади ісламістського уряду - у Лівії, між зазначеними країнами можуть виникати за певних обставин (наприклад, із солідарності з Іраном в разі удару по ньому з боку Ізраїлю і США) узгоджені дії щодо тимчасового обмеження поставок нафти на світові ринки. Це може привести до стрибка цін на нафту і до серйозної паніки на нафтових ринках, хоча й ненадовго.

Незважаючи на значні запаси нафти у світі, навіть невелике зменшення обсягів поставок нафти Лівією призвело до спекулятивного підвищення цін на неї.

На переконання експертів, зменшення поставок нафти на світовий ринок може бути певним чином компенсовано. Для цього існують два шляхи. По-перше, враховуючи наслідки попередніх нафтових криз, більшість країн ОЕСР мають серйозні стратегічні запаси нафти. На сьогодні тільки державні запаси нафти країн - членів МЕА складають 1,6 млрд бар., що покриває 145 днів їх імпорту.

По-друге, існує можливість збільшення видобутку окремими нафтоекспортерами для покриття поточного дефіциту. Загальні світові резервні можливості щодо постачання нафти становлять 5-6 млн бар. на день. Про можливість збільшення поставок нафти на ринок заявили Росія, Азербайджан і Іран. Але найбільш вагомим стала заява Саудівської Аравії, яка оголосила про можливість додаткових поставок, які повинні перекрити зменшення обсягів поставок лівійської нафти.

Після цієї заяви ціна на нафту відразу знизилася з 120 до 114 дол за бар. Саудівська Аравія має резервні можливості постачати на світовий ринок близько 4 млн бар. в день, що дало б можливість компенсувати значну частину дефіциту навіть від узгодженого зменшення поставок нафти.

За матеріалами Дзеркало Тижня

RedTram Україна