Валюту хочуть захистити

17 Березень'11

Теги: фондовий ринок, валюта

Ідея створення механізму страхування валютних ризиків усе частіше звучить серед учасників фінансового ринку. Серед інших аргументів - створення інфраструктури та механізмів захисту національної валюти від зовнішніх загроз.

За оцінкою представників Українського кредитно-банківського союзу (УКБС), необхідним є розширення арсеналу інструментів валютного регулювання, що дозволить знизити ризики фінансових втрат від стрибків курсів валют.

Такий механізм має здешевити вартість та обслуговування кредитів, оскільки валютне фондування дешевше і може залучатися на більш тривалі терміни в порівнянні з гривневими. "Нам потрібно відвести від валютних ризиків позичальників або дати їм можливість купувати валюту для погашення і обслуговування кредиту за заздалегідь узгодженим курсом. Крім того, більшість фондування ми отримуємо на зовнішніх ринках у валюті. Таким чином, потрібно запровадити механізм конвертації валютних ресурсів у гривню", - говорить голова правління банку "Форум Commerzbank Group" Ярослав Колесник. За словами банкіра, ідею можна реалізувати за допомогою форвардних угод або валютних свопів $/грн. (Купівля-продаж певної суми валюти на певну дату за наперед визначеним, обопільно вигідним продавцю і покупцю курсом).

Учасники ринку побудову таких ринкових механізмів управління ризиками схвалюють. Проте зазначають, що його створення доречно лише за умови жорсткого регулювання з боку контролюючих органів.

"Потрібно також розуміти, що при хеджуванні ризиків самі ризики нікуди не зникають - вони лише перерозподіляються в системі. Тому велике значення буде мати схема реалізації цього механізму: хто в результаті буде кінцевим власником цих ризиків, як це вплине на економіку в разі несприятливих тенденцій на ринку", - коментує старший аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Микита Михайличенко. Українські банки, вважає аналітик, зараз фактично не мають дієвих ринкових інструментів для хеджування процентного і валютного ризиків. А в розвинених країнах такі інструменти широкодоступні.

Деякі експерти хоча і розглядають впровадження в Україні хеджування валютних ризиків, але в той же час відзначають його деяку передчасність. "На нинішньому етапі це призведе не лише до зростання частки спекулятивних операцій, але і до зниження прибутку, що вкрай небезпечно в умовах нестабільності повільно зростаючого ринку", - застерігає директор аналітичної групи Da Vinсi AG Анатолій Баронін.

Крім того, запуск нових інструментів на ринку до повного відновлення банківської системи і повернення економіки до докризового рівня надто ризикований. Як приклад достатньо згадати, що один з крупних учасників металургійного ринку Росії (НЛМК) втратив за рахунок хеджування валютного виторгу в 2009 році $650 млн.

На думку Бароніна, на сьогодні вимога розширити інструменти хеджування валютних ризиків виходить від МВФ. І зараз українському уряду не варто забувати ту негативну роль, яку ринок хедж-операцій і деривативів зіграв у світовій фінансовій кризі.

"Введення таких нових інструментів у нашій країні в умовах фактичної відсутності розвиненого фондового ринку і ф'ючерсних майданчиків не дозволить відразу створити ефективну нормативну базу для їх функціонування. Це означає, що встановлення нових правил може створити перекіс у системі і безліч проблем для учасників ринку", - міркує Анатолій Баронін.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна