Перевага свого майданчика

28 Лютий'11

Теги: інвестор, фондова біржа

Напередодні злиття з біржовим холдингом ММВБ біржа РТС знаходить нових інвесторів. Сбербанк, який володіє 7,5% акцій ММВБ, повідомив про купівлю понад 5% акцій РТС у Deutsche Bank. Ця покупка дозволить Сбербанку не тільки впливати на тарифну політику РТС, але і зберегти частку банку в об'єднаній біржі.

Вчора Сбербанк повідомив про придбання 5,618% акцій РТС. Рішення про входження в капітал біржі було прийнято 18 лютого правлінням банку. "Сбербанк розглядає дане придбання як довгострокову перспективну інвестицію, яка дозволить у майбутньому отримати суттєвий приріст вартості", - йдеться в повідомленні банку. Як розповіло джерело, близьке до угоди, Сбербанк придбав акції у Deutsche Bank через ланцюжок з двох брокерів. Спочатку акції (8,998%) були придбані "Ренесанс Капіталом", половину передав "Трійка Діалог", яка і продала їх Сбербанку. В Сбербанку не розкривають, за якою ціною було придбано пакет акцій РТС.

Основними акціонерами ВАТ "Фондова біржа РТС" є "Трійка Діалог" (10%), Альфа-банк (9,6%), "Атон" (9,8%), "Ренесанс Брокер" (8,2% ). Найбільшим акціонером є компанія Da Vinci Capital, під управлінням якої перебуває приблизно 14,9% акцій біржі. За підсумками 2010 року власні кошти РТС можна оцінити в 5,95 млрд руб. ($205,5 млн).

Купівля акцій РТС Сбербанком відбулася на тлі переговорів між найбільшими акціонерами РТС і ММВБ про об'єднання майданчиків. Проте в Сбербанку заперечують зв'язок між купівлею і можливим об'єднанням з ММВБ, в якій Сбербанк володіє 7,5% акцій. Заступник голови правління Сбербанку, голова ради директорів ФБ ММВБ Белла Златкіс заявила, що купівля пакета акцій РТС є "виробничою інвестицією". Вона зазначила, що РТС має продукти, яких немає на біржі ММВБ, у першу чергу розвинений терміновий ринок. "При цьому присутність Сбербанку на торгах РТС поступово зростає. Як учасник торгів Сбербанк зацікавлений у розвитку біржі, відбудеться об'єднання бірж чи ні", - повідомила пані Златкіс, додавши, що за аналогією з ММВБ в банку збираються впливати на тарифну політику РТС. "Участь в капіталі бірж основних учасників торгів є стандартною практикою у світі. Рентабельність інвестицій невелика, зате дозволяє гравцям контролювати свої витрати на біржові комісії", - говорить заступник голови правління ВТБ Герберт Моос.

5% акцій РТС дає Сбербанку право на одне місце в раді директорів біржі. Голова наглядової ради групи компаній "Алор", член ради директорів РТС Анатолій Гавриленко повідомив, що вже сьогодні він направить в РТС пропозицію про включення Белли Златкіс до списку кандидатів у майбутню раду директорів: "Пані Златкіс має вагу на фондовому ринку, її участь у раді директорів РТС буде корисною. Я готовий навіть віддати їй своє місце в раді".

У разі купівлі ММВБ біржі РТС Сбербанк зможе і збільшити свою частку в ММВБ, і, в залежності від політики корпоративного управління, претендувати на додаткові місця в радах директорів структур біржового холдингу. Зараз Сбербанк має по одному представнику в радах директорів ЗАТ ММВБ, фондової біржі ММВБ, Національного розрахункового депозитарію та Національного клірингового центру. Як зазначає пані Златкіс, при об'єднанні бірж частка Сбербанку збільшиться, але незначно. У той же час вона не відкидає подальшого збільшення частки в РТС. "Пакет купили такий, який запропонували. Щодо його збільшення будемо дивитися за обставинами", - сказала вона.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна