Настрої зіпсувалися

23 Лютий'11

Теги: індекс

Індекс споживчих настроїв українців у січні впав до рівня початку минулого року, повідомила компанія GfK Ukraine. Найсуттєвіше знизилися економічні очікування, що дозволяє прогнозувати подальше погіршення споживчих настроїв. Це, на думку експертів, здатне уповільнити відновлення внутрішнього попиту і негативно вплинути на темпи зростання ВВП.

Індекс споживчих настроїв в Україні в січні різко знизився на максимальний рівень з серпня минулого року - на 7,3 пункту, до 75,1 пункту (максимально можливі 200 пунктів), говориться у звіті GfK Ukraine і Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД).

Загальний показник споживчих настроїв впав до річного мінімуму - 74,3 пункту. Ці результати отримані в ході проведеного в січні опитування 1000 чоловік у віці від 15 до 59 років. Найзначніше (на 9,9 пункту, до 69,6 пункту) знизилася оцінка нинішнього економічного стану, в той час як індекс економічних очікувань впав на 5,5 пункту, до 78,7 пункту. Єдиним зафіксованим поліпшенням стало незначне (+1,7 пункту) зниження індексу очікувань динаміки безробіття. Однак цей індекс як і раніше залишається дуже високим - 127,4 пункту, що означає високі очікування зростання безробіття.

Низьку оцінку нинішньої економічної ситуації в Україні (62,3 пункту) громадяни компенсували більш високим рівнем економічних очікувань (82,3 пункту). Примітно, що індекс споживчих настроїв на початку 2010 року демонстрував стабільне зростання і вже в травні досяг максимального значення - 97,1 пункту.

Однак підвищення у серпні цін на газ для населення і очікування на зростання цін на комунальні послуги призвели до того, що вже в серпні він впав до 73,7 пункту.

Січневий спад споживчих настроїв означає початок нового тренда, впевнені у МЦПД. "Якщо не рахувати поліпшення настроїв у грудні, що можна пояснити передсвятковим настроєм, період спаду почався ще в листопаді, а січневий спад виявився найбільш різким", - відзначає заступник керівника МЦПД Максим Борода. Він пояснює це зростанням інфляційних очікувань населення - відповідний індекс у січні виріс на 3,4 пункту і досяг 187,6 пункту.

Це означає, що, незважаючи на фіксування Держстатом гальмування темпів інфляції, більшість населення очікує на різке зростання цін. У зв'язку з цим пан Борода прогнозує, що зниження індексу продовжиться як мінімум кілька місяців. "Інфляційні очікування дуже сильні, і навіть у разі стабілізації цін населенню необхідний період для заспокоєння", - пояснює він.

Погіршення споживчих настроїв може зробити негативний вплив на ВВП. "Вплив внутрішнього попиту на економічне зростання в 2011 році буде значнішим, ніж роком раніше, тому таке погіршення настроїв - дуже тривожний дзвінок", - відзначає економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан. За її словами, збереження негативного тренду в протягом I кварталу має вплинути на перспективи роздрібної торгівлі, що може стати підставою для перегляду прогнозу зростання ВВП. Але поки що такої динаміки не спостерігається. За даними Держстату, роздрібний товарообіг у січні склав 41,1 млрд грн, що на 11,1% більше, ніж у січні 2010 року.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна