Пенсіонери накопичили трильйони

10 Лютий'11

Теги: пенсія

Вартість активів, що належать пенсійним фондам, в 2010 р. збільшився на 12%. Для порівняння, в 2009 р. обсяг накопичень пенсійних фондів виріс на 17%, а в кризовому 2008 р. він знизився на 21% і впав до рівня 2006 р. Тепер же обсяг пенсійних накопичень перевищив докризовий рівень.

Протягом останнього десятиліття обсяг коштів, зосереджених у світових пенсійних фондах, збільшився на 66%. У 2000 р. він становив лише $16 трлн. Швидше, ніж на інших ринках, за останнє десятиліття збільшувалися пенсійні фонди Бразилії (на 15%) і Південної Африки (на 13%). Проте в Японії обсяг пенсійних накопичень збільшився тільки на 0,2%, а в Канаді та у Франції - на 1%.

На різних національних ринках пенсійних накопичень пенсійні фонди вдаються до різних інвестиційних стратегій. У Великобританії 90% коштів пенсійних фондів вкладено в активи в приватному секторі, в Австралії - 86%. Водночас 70% пенсійних накопичень в Японії і 62% в Канаді працюють у державному секторі. Фонди таких держав, як США, Великобританія, Австралія та Канада, вважають за краще інвестувати кошти своїх клієнтів в акції. Пенсійні фонди Японії, Нідерландів і Швейцарії інвестують в облігації, вважаючи за краще стратегії, які вважаються більш ризикованими.

Накопичення пенсіонерів з США, Канади, Китаю, країн Європи та Африки нерідко інвестуються в доступне житло на внутрішніх ринках. Тим часом високі темпи зростання в країнах, що розвиваються, сприяють транснаціональним інвестиціям коштів, накопичених пенсіонерами у розвинених країнах. Так, в серпні 2010 р. компанія Algemene Pensioen Groep, що управляє активами найбільшого фонду Нідерландів (третього за величиною в світі), оголосила про намір інвестувати EUR1 млрд. в азійську нерухомість найближчі три-п'ять років. Компанія повідомила, що розраховує отримати вигоду на зростаючих ринках житла Китаю та Індії. До теперішнього часу нідерландський фонд інвестував у житло EUR4 млрд., у тому числі в США, які стали епіцентром кризи.

Згідно з дослідженням аналітиків підрозділу з управління активами американського банку JP Morgan вкладення коштів пенсійних фондів в нерухомість стало світовою тенденцією. На думку фахівців банку, після світової фінансової кризи в проекти нерухомості слід спрямовувати більше пенсійних грошей. При цьому низька ліквідність об'єктів нерухомості сприймається не як недолік, а як перевага. Завдяки довгостроковості ресурсів пенсійні фонди, як ніякі інші інвестори, повинні отримувати від низької ліквідності переваги у вигляді додаткової премії і відсутності кореляції з ринком цінних паперів. За даними опитування світових інвесторів, проведеного JP Morgan Asset Management, 56% пенсійних фондів мають вкладення в нерухомість або планують інвестувати в неї.

За даними The Towers Watson, в кінці 2010 р. на семи найбільших пенсійних ринках світу 47% коштів пенсійних фондів вкладені в акції, 33% - в облігації, 1% - в готівку кошти, і 19% - в інші активи.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна