Фондовиків почистять

02 Липень'10

Теги: капітал, фондовий ринок

В першому читанні документ був прийнятий ще в "докризовому" вересні 2008 р. Після цього Держкомісія з цінних паперів і фондового ринку намагалася посилити ліцензійні вимоги до торговців, компаній, що управляють, і бірж, проте зміни так і не набрали чинності. Таким чином, профучасники ринку давно були готові до нових вимог. Інша розмова, що дрібні кептивні торговці плекали надію, що "чищення лав" так і не відбудеться.

За прийняття в цілому відповідного законопроекту (№2540) проголосувало 248 депутатів.

Законопроект передбачає збільшення мінімального розміру статутного фонду для торговців цінними паперами приблизно в 3-4 рази (в окремих випадках - більше). Для здійснення дилерської діяльності УФ піднімуть з 120 тис. грн. до 500 тис. грн.; для брокерської діяльності - з 300 тис. грн. до 1 млн. грн.; для управління цінними паперами - з 300 тис. грн. до 7 млн. грн.; для андеррайтингу - з 600 тис. грн. до 7 млн. грн.

"Профучасники фондового ринку давно морально готові до таких змін", - вважає заступник директора КУА "Фінінвест-груп" Марина Карасьова. За її словами, багато торговців вже мають статутний капітал понад 7 млн. грн. і взагалі, як показує практика, гравці навчилися пристосовуватися до нових вимог в частині нарощування статутного капіталу. "В цілому це (нововведення) більше направлено проти дрібних "технічних" торговців, які де-факто не відіграють істотної ролі на ринку. Для більш-менш крупних і навіть середніх торговців нові вимоги - це цілком реальні суми", - підтримує Олександр Скубенко, директор з розвитку бізнесу Phoenix Capital.

В той же час, вважають біржовики, ринок повинен зміцнитися за рахунок відсіювання дрібних профучасників, які не мають належного рівня забезпечення для нормальної діяльності. "Чинні вимоги до учасників ринку занижені. Тому за формальними вимогами на ринок вийти нескладно. Це веде до створення великої кількості компаній без реальної діяльності", - відзначає Артемій Єршов, директор ІК "Трійка Діалог Україна".

Вочевидь, що нові вимоги до розмірів УФ викличуть незадоволеність структур, не націлених на довгостроковий розвиток бізнесу. "Не секрет, що для багатьох крупних промислових груп, що володіють кептивними компаніями, немає жодної необхідності в збільшенні статутних фондів", - роздумує голова правління "УкрСиб Ессет Менеджмент" Максим Купрін.

З іншого боку, вказані зміни позитивно позначаться на лише створюваних компаніях. Їх власники серйозніше поставляться до доцільності відкриття фондової фірми, особливо якщо йдеться про обслуговування "кишенькових" проектів.

Для охоронців цінних паперів мінімальний розмір УФ збільшується з 1 млн. грн. до 7 млн. грн., для реєстраторів - з 60 тис. грн. до 100 тис. грн.; для депозитаріїв - з 2 млн. грн. до 15 млн. грн.; для клірингового депозитарію - з 3,5 млн. грн. до 25 млн. грн.; для компаній з управління активами - з суми, еквівалентної тис. EUR300, до 7 млн. грн.

Для фондових бірж Рада збільшила мінімальний розмір УФ з 3 млн. грн. до 15 млн. грн., а для фондової біржі, що здійснює кліринг і розрахунки, - з 6 млн. грн. до 25 млн. грн.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна