Україна не потрапила до списку привабливих для ритейлу ринків

24 Червень'10

Теги: індекс, інвестування

Світові ритейлери більше не вважають Україну привабливою для інвестування. Звіт міжнародної консалтингової компанії A.T. Kearney "Індекс розвитку глобального ритейла-2010" складається за даними опитування найбільших світових компаній з 2002 року.

Він публікується раз на рік і містить список 30 найпривабливіших країн для інвестицій в роздрібний бізнес. До останнього звіту, опублікованого на початку минулого тижня, Україна вперше за останні сім років не увійшла.

Найкращим результатом України було четверте місце в списку A.T. Kearney в 2006 році. У 2007 році країна була на п'ятому місці, а в 2008-2009 роках через наслідки світової фінансово-економічної кризи відразу опустилася на 17-х. Невисоку привабливість України останніми роками експерти A.T. Kearney пояснювали поганою інфраструктурою, зайвою бюрократизацією, політичною нестабільністю і високою інфляцією. Але тоді в звіті все одно наголошувалося, що країна гідна уваги інвесторів, особливо тих, хто має бізнес в Росії, а також нехарчового ритейла.

В цьому році лідером рейтингу став Китай, що повернувся на цю позицію через вісім років. Привабливими вважаються й інші країни БРІК (див. таблицю). Зріс інтерес до Кувейту, Уругваю, Албанії і Македонії. "Слабкі темпи зростання, сильна конкуренція і лояльність споживачів, що знижується, в розвинених країнах призвели до того, що крупні торговельні оператори звернули ще більшу увагу на глобальну експансію", - наводяться в звіті слова партнера A.T. Kearney Мірко Варшуна. Східна Європа не втратила своєї привабливості для світового ритейла, проте єдиної стратегії для експансії в цьому регіоні немає. "Особливим викликом для торговельних компаній, які планують вихід на ринок Південно-Східної Європи, стане розробка індивідуальної стратегії для кожної країни", - зазначає пан Варшун.

Відсутність України у списку експерти пояснюють падінням купівельного попиту. "Весь 2009 рік роздрібний ринок України показував падіння. I квартал цього року теж не приніс позитивних результатів", - говорить аналітик ДІК Dragon Capital Тамара Льовченко. За даними Держкомстату, в 2009 році роздрібний товарообіг в Україні склав 229,9 млрд грн., що на 20,6% менше, ніж в 2008 році. У I кварталі обсяг роздрібного товарообігу в порівняльних цінах знизився на 3,1% - до 55,3 млрд грн. За словами директора департаменту торговельної нерухомості Colliers International в Україні Наталі Кравець, чималу роль зіграли також слабкий розвиток і закритість ринку торговельної нерухомості.

"Останні три роки, не дивлячись на те, що Україна була в першій і другій десятках списку, глобальні ритейлери так і не реалізували свої плани з розвитку в нашій країні", - пояснює пані Кравець. "Наступного року ситуація змінюватиметься, але обсяги торгівлі навряд чи досягнуть рівня 2008 року, оскільки немає підстав чекати значного зростання доходів населення і пожвавлення ринку кредитування", - прогнозує Льовченко.

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна