Експерти: Україна з експортера власної електроенергії може перетворитися на транзитера російської

02 Травень'10

Теги: експортер

У разі установки ВПС (вставок постійного струму) на кордоні України з європейськими країнами Росія зможе організувати експорт власної електроенергії до Європи транзитом через українську енергосистему. При цьому Україна з експортера власної електроенергії перетвориться на транзитера, що призведе до скорочення виробництва електроенергії і падіння валютних доходів держави.

Таку думку висловили, опитані "Дзеркалом тижні" експерти, яких видання попросило проаналізувати російський проект "Угоди між урядом Російської Федерації і урядом України про розширення стратегічної співпраці в області енергетики". В рамках угоди російська сторона пропонує спільну реалізацію інвестпроектів з поставок електроенергії в треті країни, у тому числі з використанням вставок постійного струму (ВПС), спільний маркетинг електроенергії в країни Балтії.

Нагадаємо, що енергосистеми України, Росії, Білорусі і країн Балтії працюють паралельно, але не синхронізовані з європейською енергосистемою. За словами експертів, росіяни вкрай зацікавлені у встановленні ВПС на кордоні України з європейськими країнами. Це один з шляхів організації постачань електроенергії з енергосистем України і Росії до Європи через об'єднання енергосистем через вставки постійного струму.

Вартість створення таких підстанцій на порядок менша, ніж витрати на модернізацію всієї енергосистеми. При цьому будівництво ВПС потребуватиме набагато менше часу, ніж модернізація національних енергооб’єктів.

Експерти зазначають, що українській електроенергії вже зараз украй важко конкурувати з російською на зовнішніх ринках, оскільки Росія спроможна забезпечувати дешевшим паливом і АЕС (тепловидільні збірки власного виробництва), і ТЕС (вугілля і газ).

Наочною демонстрацією цього є боротьба України і Росії за ринки Молдови, Білорусі і країн Балтії, зокрема Литви, яку Україна програє. У майбутньому ситуація тільки погіршуватиметься.

Європейські компанії зацікавлені в імпорті дешевої електроенергії, і для них не має значення, де її виробляють - в Україні чи Росії. Тому вони лобіюватимуть питання транзиту дешевшої, ніж українська, російської електроенергії через вітчизняну енергосистему, переконані експерти.

Нагадаємо, що Росія вже зараз через одну з найбільших у світі ВПС "Виборг" потужністю 1400 МВт поставляє електроенергію в енергосистему NORDEL (енергооб’єднання країн Північної Європи - Фінляндії, Швеції, Норвегії і сходу Данії).

За матеріалами Дзеркало Тижня

RedTram Україна