Кабмін підвищує ціни на нафту

27 Квітень'10

Теги: нафта

Зміни в регламенті аукціонів з продажу енергоресурсів викладені у статті 3 законопроекти "Про держбюджет на 2010 р." Ключовими пунктами її є прив'язка стартових цін на українську нафту до її середньої митної вартості за 15 днів, що передують аукціону.

А також нарахування надбавок за якість сирої нафти ($17/т) і газоконденсату ($47/т), які буде встановлені окремою постановою Кабміну.

Обидві норми було запропоновано уряду учасниками ринку в листі міністру палива і енергетики Юрію Бойку, переданому 26 березня. На переконання нафтотрейдерів, ексклюзивний доступ "Приват" до дешевої сировини - ключова проблема нафторинку, вирішення якої потребує законодавчого закріплення всіх можливих нюансів. І Кабмін, як і прогнозували "ЕІ", пішов назустріч їхнім вимогам, окремо передбачивши заходи і на випадок дискримінаційних умов відвантаження сировини, і зриву аукціонів у зв'язку з нез'явленням учасників.

Зокрема, якщо аукціон не відбувся, Кабмін пропонує проведення повторних торгів протягом того ж календарного місяця. В разі, якщо і на додатковому аукціоні не будуть реалізовані виставлені об'єми нафти/газоконденсату, їх викупляє НАК "Нафтогаз України" за стартовою ціною. Якщо ж в результаті торгів нафта піде за ціною нижче стартової, компанія-продавець зобов'язується сплатити штраф у розмірі 100% різниці між ціною реалізації і стартовою. Також продавці будуть зобов'язані здійснювати передачу сировини покупцеві на родовищах або своїх "вузлах обліку", що не дасть їм поля для штучного відсіву претендентів на вітчизняний ресурс. "Раніше базисом постачання нафти були резервуари компаній-конкурентів, і на практиці отримати українську нафту було просто неможливо. Ми розраховуємо, що після внесення цих змін всі компанії зможуть на рівних боротися за ресурси вітчизняного видобутку", - коментують ситуацію в компанії "ТНК-ВР Коммерс".

Справді, в цілому новий регламент виписаний так, що групі "Приват" або доведеться викупляти нафту за ринковою ціною (що зробить непідйомною вхідну ціну каспійської нафти, що імпортується Кременчуком). Або поступатися нею заводам-конкурентам або самій НАК. Останній вона, до речі, може виявитися не зайвою. Під керівництвом її заступник голови правління Євгена Корнійчука зараз йде активний розвиток нафтокрила "Нафтогазу" і формується розширений профільний департамент, який займатиметься імпортом і реалізацією нафтопродуктів, наповненням паливного стабфонду, постачаннями пального аграріям та ін.

Закріплення нового регламенту в тексті держбюджету схвалюють також експерти. "Перша спроба реформувати аукціони з продажу енергоресурсів шляхом прийняття відповідних урядових постанов в грудні 2009 р. повністю провалилася. "Укрнафта" тут же заблокувала ці постанови в судах. Вчинити так само із законом України їй не вдасться", - відзначає директор "Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна