Газовики зговорилися щільніше

20 Квітень'10

Теги: експортер

В українському уряді сподіваються завершити узгодження цін на російський газ після зустрічі президентів двох країн - Віктора Януковича і Дмитра Медведєва, яка повинна відбутися завтра в Харкові. Напередодні переговорів Форум країн - експортерів газу визначився, як протистояти падінню цін на газовому ринку.

Київ втрачає один з основних неполітичних аргументів у торгах за зниження вартості блакитного палива, що поставляється Росією. При цьому на офіційному рівні обговорення цінових параметрів газової співпраці воліють вести в контексті бартерних схем і взаєморозрахунків - мова йде про підписання контрактів з Росією в суміжних галузях енергетики в обмін на здешевлення газу.

Раніше українська сторона в переговорах із Кремлем звертала увагу на тенденції спотового газового ринку, де ціна палива постійно знижувалася. Ця ж обставина дозволила західноєвропейським партнерам РАО "Газпром" домагатися змін цінових умов діючих довгочасних контактів. Однак про конкретні результати цих переговорів, які б свідчили про згоду "Газпрому" піти на поступки, дотепер не повідомлялося. А Росія взялася шукати можливості виведення експорту газу із зони цінового падіння. Вчора цій темі була присвячена десята міністерська зустріч Форуму країн - експортерів газу (ФСЕГ) в Алжирі. Стурбовані різким зниженням прибутків, її учасники обговорили, як зупинити несприятливу для себе тенденцію й досягьт "справедливої і розумної ціни на газ".

"Ми вважаємо, що ціна на газ повинна бути справедливою, у її основі повинні бути довчасні контракти",- сказав Сергій Шматко, глава російського Міненерго, що представляло інтереси своєї країни в Алжирі. За його словами, Москва вважає неконструктивною конкуренцію, що склалася між спотовими поставками газу та довгочасними контрактами. Останні, відзначив Шматко, дозволяють гарантувати стабільні поставки газу. Він вважає, що діючу систему довгочасних договорів "не можна розвалювати". "Ми раді, що наші колеги дають практично аналогічну оцінку відносно довгочасних контрактів на газ... І не можна в жодному разі допускати непотрібного ажіотажу на спотовому ринку",- відзначив російський чиновник.

В останні місяці надлишок пропозиції газу завдав удару за цінами на спотових ринках. Тому споживачі намагаються скоротити свої закупівлі за довгочасними контрактами і замість цього придбати якнайбільше газу на відкритому ринку. Держави-постачальники, які володіють 70% світових запасів блакитного палива, спільно протистоять цій тенденції. "Споживачі в майбутньому можуть зіштовхнутися із проблемою поставок, якщо ціни будуть такими низькими, тому що це не стимулює виробників до інвестування в розробку нових родовищ і забезпеченню попиту на майбутнє",- заявив міністр енергетики Алжиру Шакіб Хеліл.

Незважаючи на політизацію україно-російського газового співробітництва і відсутність офіційної інформації про деталі переговорів, Олександр Гудима, міністр тіньового Кабміну з ПЕК, упевнений, що домовленості Москви і Києва про здешевлення газу все-таки будуть підписані. "Звичайно, Україні здешевлення газу вигідно, якщо не будуть здані наші національні інтереси, зокрема, газотранспортна система. Але співпраця в атомній енергетиці цілком реальна і взаємовигідна,- вважає Гудима.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна