Китай переплатив за канадську нафту

14 Квітень'10

Теги: нафта

Китайська енергетична компанія Sinopec уклала найбільшу в історії країни угоду з придбання канадських активів. За $4,65 млрд. вона домовилася про покупку в американської ConocoPhillips 9,03%-ної частки в проекті нафтоносних пісків Syncrude.

На третій квартал 2010 р. намічено завершення операції про покупку Sinopec частки в Syncrude. Це станеться після отримання відповідних дозволів з боку китайського і канадського урядів. Умови покупки здивували аналітиків: сума операції виявилася на $650 млн. вищою від найсміливішої оцінки, зробленою компанією Macquarie.

Вигідна операція з китайцями дозволить ConocoPhillips зібрати необхідну суму для реструктуризації боргів компанії, що досягли $28,7 млрд. "Це важливий крок в дворічному плані 10-мільярдного розпродажу, про який ми оголосили в жовтні минулого року. Ми раді тому, що Sinopec визнав ціну цього якісного активу", - заявив вчора генеральний і старанний директор ConocoPhillips Джим Малва.

За твердженням аналітика нью-йоркської консалтингової компанії Benchmark Марка Гілмана, китайці заплатили суму, яка більш ніж в два рази перевищує економічно обґрунтовану вартість 9,03%-ної частки в проекті Syncrude. "Це показує, що китайці - особливі покупці", - відзначає аналітик канадського інвестбанку Genuity Capital Markets Філ Сколнік.

Syncrude - найбільший проект нафтоносних пісків, що діє з 1978 р. Зараз його видобуток досягає 350 тис. барелів нафти на добу, це майже 13% канадського виробництва; а резерви перевищують 5 млрд. барелів. Основним акціонером проекту є канадська компанія Canadian Oil Sands Trust з часткою в 37%, до числа інших власників входять компанії: Petro-Canada Oil and Gas (12%), Nexen Oil Sands Partnership (7,23%), Murphy Oil Company (5%), Mocal Energy (5%), а також британська Imperial Oil (25%).

Нафтоносні піски є сумішшю глини, піску, води і бітуму. З цієї суміші на спеціальних очисних заводах можна добувати звичайну нафту і нафтопродукти. Проте видобуток на таких родовищах технічно складний і вимагає значних інвестицій.

"Китайців підштовхує до дорогих придбань боязнь перетворитися на заручників ринку ф'ючерсів. Як тільки нафта знову зросте до $100/барель, їм потрібно буде забезпечити свої постачання. Китаю гостро необхідні імпортна нафта і інші ресурси, щоб підживлювати приблизно 8%-не зростання економіки", - міркує інвестиційний менеджер швейцарського банку Bank Julius Baer Лі Бун Кенг.

Торік державні компанії Китаю витратили рекордну суму в $32 млрд. на скупку зарубіжних енергетичних і гірничодобувних активів. За підрахунками інформагентства Bloomberg, китайці в середньому платили за них на 20% вище від середньоринкової ціни. Експерти називають цю націнку премією за отримання сировинної безпеки.

Приводом для хвилювань став той факт, що минулого тижня ціна нафти досягла 18-місячного максимуму, піднявшись до $87/барель. Котирування чорного золота вирвалися з "безпечного" діапазону в $60-80/барель, який визнаний картелем ОПЕК і багатьма індустріальними країнами ідеальним як для виробників, так і для споживачів.

Згідно вчорашньому звіту Міжнародного енергетичного агентства (IEA), споживання нафти на хвилі економічного зростання зробить в 2010 р. рекордний стрибок, підвищившись на 100 тис. барелів на добу - до 1,67 млн. барелів на добу.

"У результаті ціни, ймовірно, піднімуться до $80-100/барель, що стане перешкодою на шляху економічного відновлення і підштовхуватиме до інвестування в альтернативні джерела палива і постачання нафти з країн, що не входять до ОПЕК", - йдеться в звіті IEA.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна