День стане довшим

02 Березень'10

Теги: фондова біржа, акції, інвестор

Як повідомив в.о. голови правління Всеукраїнського депозитарію цінних паперів (ВДЦП) Юрій Шаповал, подовження робочого дня Української біржі стане можливим після того, як ВДЦП і УБ погодять регламентні документи, а депозитарій доопрацює програмне забезпечення.

Через місяць Українська біржа продовжить торговельну сесію на 45 хвилин. Учасників ринку особливо тішить той факт, що в п'ятницю їх торговельний день не буде закінчуватися о 16:00. "найбільша активність інвесторів на нашому ринку спостерігається вранці, після відкриття російського ринку, і увечері, після того, як починаються торги на американських майданчиках, - пояснює голова правління Української біржі Олег Ткаченко. "Найцікавіші новини з'являються в 16:30. І доки ми вимушені закривати торги в п'ятницю о 16:00, відіграти їх взагалі неможливо". А продовження торговельного дня навіть на 45 хвилин дозволить знизити волатильність при відкритті наступного дня.

Більше того, зазначає Ткаченко, біржові правила, затверджені ГКЦПФР, не встановлюють обмежень на тривалість торговельної сесії: вказано лише, що торги не можуть починатися раніше 10:00 і закінчуватися раніше 16:00, тому в принципі не зрозуміло, чому в п'ятницю біржа повинна торгувати на годину менше. Можна припустити, що так була побудована робота з ВДЦБ: за правилами, депозитарій до певної години повинен розіслати охоронцям інформацію про результати закриття торгів на біржі, а у деяких охоронців, наприклад в банків, немає своїх торговців і відповідно - немає жодного інтересу затримуватися на робочому місці лише тому, що хтось хоче довше торгувати. Проте ВДЦБ пішов назустріч масовим проханням.

"Зараз торги на Українській біржі проходять приблизно в один і той самий час з європейськими ринками, а майданчики США відкриваються за півгодини до нашого закриття, і основний перебіг торгів ми можемо спостерігати після закриття нашої торговельної сесії, - розповідає начальник торговельного департаменту компанії "Донфінсервіс" Марина Пучкова.- Продовження торговельного дня на Українській біржі на одну-дві години істотно нічого не змінить, просто дасть можливість брокерам довше приймати рішення, враховуючи рухи на американському ринку, а не оцінювати ситуацію тільки за відкриттям і закриттям торгів на американських майданчиках".

Продовження торговельного дня на біржах - глобальна тенденція. Наприклад, Франкфуртська біржа в червні 2000 р. подовжила торги на 2,5 години, і зараз загальна тривалість торгівлі становить 11 годин. При цьому найбільшу активність вечірньої пори проявляють приватні інвестори, а на останніх 2,5 години торгів припадає 9-11% денного обігу біржі. На годину продовжили торговельний день і російські колеги: ММВБ подовжила сесію до 19:00 в січні 2009 р., а РТС - в серпні.

"Ми би теж хотіли продовжити торги ще довше, - говорить Олег Ткаченко.- Серед наших клієнтів більше 1,8 тис. фізичних осіб, і у багатьох з них основна робота зовсім не пов'язана з біржовими торгами - їм зручніше торгувати пізно увечері".

Правда, на думку професійних учасників ринку, розбіжність в тривалості торговельних сесій на різних українських біржах має один недолік: коли на одному майданчику торги вже завершені, а на іншому тривають, динаміка індексів інколи виявляється різноспрямованою в кінці дня, що не зовсім коректно і дещо погіршує загальну картину, яка дозволяє судити про фінансовий ринок.

Крім того, "розтягування" торговельного дня, із зрозумілих причин, не радує співробітників багатьох підрозділів. "В українських брокерських компаніях, які в основному працюють з місцевими клієнтами, прийнятий однозмінний робочий день, а збільшення торговельної сесії зажадає від компаній збільшення робочого дня багатьох брокерів. Аби не втратити клієнтів, компанії будуть вимушені піти на це. Причому, як завжди буває в наших умовах, більшість компаній не зможуть підвищити зарплату", - розповіли в одній з компаній.

При цьому трейдерів обрадує поява на Українській біржі вечірніх позасесійних торгів із ф'ючерсів, якого варто чекати після запуску цього інструменту в квітні. "Такі торги дозволять багатьом фізичним особам брати участь в безпосередній торгівлі на фондовому ринку після основного робочого дня, що істотно розширить кількість учасників торгів. Російська практика показує, що вечірні торги можуть складати близько чверті денного обсягу. Це показник вельми істотної активності, яким не варто нехтувати", - вважає Ірина Охременко, директор представництва УАІБ в Донецьку.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна