Іспанія реформує ринок праці

08 Лютий'10

Теги: інвестування

Рада міністрів Іспанії схвалила проект реформи ринку праці. Основні пункти проекту: створення додаткових робочих місць, модифікація гарантій прав трудящих із тимчасових контрактів, збільшення гнучкості ринку праці. Уряд надасть більше свободи як працедавцеві, так і працівникові. Реформа трудового законодавства повинна зробити іспанську економіку більш конкурентоспроможною і привабливою для інвестицій.

Головною проблемою економіки Іспанії залишається рекордно високий рівень безробіття, який становить майже 19%. Торік роботу втратило більше мільйона іспанців. За даними Міністерства праці і імміграції, в січні 2010 р. кількість безробітних зросла ще на 125 тис. осіб і перевищила психологічний рубіж в 4 млн. Це більше, ніж в Німеччині. Майже 82% нових безробітних було зайнято у сфері послуг. На Іспанію припадає майже 60% всіх звільнень в Європі.

Називаються і вищі цифри. Національна статистична служба, яка використовує іншу методику, відзначила перехід рубежу в 4 млн. ще в четвертому кварталі 2009 р. А іспанські профспілки стверджують, що реальні цифри із безробіття ще вищі. За їх даними, на даний момент роботи не мають 4,5 млн. осіб, або 19,4% економічно активного населення Іспанії. Міністр праці Селестіно Корбачо недавно визнав, що "чорний ринок" може становити до 20% ВВП. В порівнянні з цією неофіційною оцінкою думка незалежних спостерігачів, що називали цифру в 25% ВВП, виглядає правдоподібнішою.

Законопроект про реформу іспанського ринку праці передбачає активне залучення молоді до роботи, а саме: розширення практики стажувань. "У Іспанії у молоді дуже мало можливостей для того, щоб спробувати себе в справі. Дуже важливо, на мій погляд, узяти з місця в кар'єр. Немає сенсу в багатолітньому навчанні і колекціонуванні дипломів. Ненормально починати працювати в 27 років, вчитися треба в процесі роботи", - говорить іспанський економіст Енріке Кемада.

Можливості уряди Іспанії гальмують фінансові проблеми країни. Протягом двох останніх років економічного спаду державний бюджет Іспанії з профіцитного став дефіцитним, а державний борг виріс з 36% до 55% ВВП країни. Виконуючи вимогу Європейського союзу, уряд Іспанії зобов'язався протягом трьох років скоротити дефіцит бюджету з нинішніх 11,4% ВВП до дозволених в зоні євро 3%. Це означає урізання державних витрат на EUR50 млрд., хоча іспанська влада запевняє, що соціальних статей бюджету економія не торкнеться.

В той час як тривалість життя іспанців збільшується, зростають і витрати на пенсійне забезпечення. Згідно із останніми прогнозами Національного інституту статистики Іспанії, 31,9% населення країни в 2050 р. будуть старшими 64 років, а кількість працездатного населення зменшиться на 18% в порівнянні з нинішнім рівнем. За оцінками Eurostat, до 2050 р. в Іспанії буде найстаріше населення в Європі, коли пенсійного віку досягне кожен третій житель Іспанії. Низький рівень народжуваності і довгожительство призведуть до того, що 37,5% іспанців будуть старші 65 років і платити пенсії буде нічим. Іспанський уряд розраховує пом'якшити фінансове навантаження за допомогою пенсійної реформи. Міністр праці і імміграції Селестіно Корбачо конкретизував мінімально необхідні заходи, які необхідно прийняти вже найближчими роками: підняти планку пенсійного віку з 65 до 67 років, відмінити достроковий вихід на пенсію, істотно скоротити пенсії по вдівству. Лише ці два заходи дозволили б зменшити витрати пенсійного фонду на суму EUR50 млрд.

Уряд Іспанії має намір збільшити пенсійний вік з 65 до 67 років і підвищувати його надалі. "Аби зберегти нинішню систему соціального захисту, потрібно приймати заходи вже зараз і далі протягом п'ятнадцяти років", - говорить перша віце-прем'єр Марія Тереса Фернандес де ла Вега. В той же час віце-прем'єр з питань економіки Олена Сальгадо заявила, що уряд "відкритий до діалогу, готовий вносити пом'якшувальні зміни до проекту реформи". За її словами, передбачається, що підвищення пенсійного віку не торкнеться працівників окремих професій, що вважаються важкими.

Прем'єр-міністр Іспанії Луіс Родрігес Сапатеро спробує заручитися підтримкою працедавців і має намір представити свій законопроект профспілкам. При цьому прем'єр все більше піддається критиці у себе в країні. У січні невідомий хакер отримав доступ до офіційного сайту головування Іспанії в ЄС і замінив фотографію прем'єра Сапатеро на зображення містера Біна - незграбного і образливого персонажа британського ТБ-шоу, якого грає актор Роуен Аткінсон. Іспанська преса назвала цю карикатуру символом нездатності прем'єра Сапатеро боротися з кризою методами, які заслуговують пошани решти Європи.

Іспанський уряд обговорить реформу ринку праці з представниками профспілок і підприємців, з якими веде активний трибічний діалог із трудової і пенсійної реформ. Профспілки відносяться до проекту прохолодно. Їм не подобаються плани уряду зі збільшення пенсійного віку і ряд інших обмежень в соціальній сфері.

При цьому всі сторони розуміють, що їм доведеться йти на поступки. "Ми багато в чому незгодні з урядом, особливо в тому, що стосується пенсій, але ми налаштовані позитивно і працюватимемо", - говорить лідер найбільшої конфедерації профспілок Іспанії Інасіо Фернандес Токсо. Проте навіть в умовах відносного суспільного консенсусу здійснити програму уряду Іспанії буде нелегко.

За матеріалами Экономические Известия

RedTram Україна