Секретаріат президента відшукав бюджетну недостачу на 123 млрд грн

17 Вересень'09

Теги: бюджетування

Перший замголови секретаріату президента Олександр Шлапак заявив, що "помилкова і халтурна" макроекономічна база, по якій Кабмін розрахував проект бюджету на 2010 рік, приведе до роздування скарбниці неіснуючими доходами. За його словами, прогнози номінального ВВП в 1178,6 млрд грн і зростання доходів бюджету на 19% завищені.

Номінальний ВВП в 2009 році складе 956,4 млрд грн (липневий консенсус-прогноз Мінекономіки), а тому його обсяг в 2010 році досягне 1121 млрд грн. У підсумку загальний фонд бюджету одержить податків усього на 182 млрд грн – "дірка" у доходах 36,9 млрд грн.

З урахуванням цього фактора, а також перерозподілу доходів на користь місцевих бюджетів і ризиків неотримання бюджетом ще цього року 25 млрд грн приріст доходів скарбниці для досягнення урядового рівня 218,9 млрд грн повинен скласти 41,2%. Це при 3, 7-процентному зростанні економіки нереально, впевнені у секретаріаті президента. За їхніми оцінками, закладений у проекті держбюджету дефіцит у розмірі 3,97%, або 46,7 млрд грн, - занижений. Він не враховує 50 млрд грн, які уряд збирається направити на рекапіталізацію банків, що збільшить дефіцит до 8,2% від ВВП.

Крім того, Нацбанк, який одержить цього року прибуток в розмірі 600 млн грн, не зможе перерахувати Кабміну 10,5 млрд грн прибутку, впевнений пан Шлапак. А через заниження в півтора рази плану відшкодування ПДВ – до 20,86 млрд грн – Кабміну знадобиться протягом року на ці цілі 24,1 млрд грн. Неврахований дефіцит НАК "Нафтогаз України" – 2,1 млрд грн. З урахуванням усіх цих ризиків офіційний дефіцит бюджету може збільшитися на 123 млрд грн – до рекордних для країни 14,4%. Але навіть при таких високих макроекономічних і бюджетних ризиках депутати Верховної ради готові підтримати головний фінансовий документ країни.

Член комітету з питань бюджету Володимир Бондаренко (БЮТ) заявив, що уряд подав вступний документ, і під час його обговорення будуть внесені тисячі змін. Наприклад, він буде пропонувати переглянути джерела доходів місцевих бюджетів за рахунок перевиконання загальнодержавних податків і скоротити видатки на держапарат. Його колега по комітету Олександр Чорноволенко ("Наша Україна-Народна самооборона"; НУНС) запевнив, що за бюджет проголосує практично вся фракція, за винятком декількох депутатів, "що одержують команду із секретаріату президента".

На його думку, зауваження секретаріату абсурдні, а збільшенні дефіциту до 14% в умовах кризи адекватний захід. "Секретаріат нас уже лякав дефолтом, невиплатою пенсій, але ми їх спокійно пройшли. Єдине, що такі прогнози негативно відбиваються на довірі інвесторів", - відзначив пан Чорноволенко. В 2010 році дефіцит Пенсійного фонду, за розрахунками Кабміну, виросте з 13,05 млрд грн до 17,93 млрд грн. При цьому обсяг позик на покриття прихованого дефіциту фонду у розмірі 12,9 млрд грн дещо менше від обсягу позик цього року – 13,2 млрд грн.

Член Української народної партії Ярослав Джоджик, що входить у фракцію НУНС, підтвердив, що депутати його партії (шість людей) не підтримають бюджет. "40% доходів бюджету цього року – запозичення, і брати цю базу в проект бюджету – значить надувати бульбашку, яка може луснути", - сказав він.

"В 2010 році потрібно буде додатково профінансувати дефіцит і держгарантії на суму порядку 90 млрд грн. За прогнозами, рівень держборгу може скласти більше 40% від ВВП. Такими високими темпами звичайно рухаються убік дефолту", - обурюється депутат Ірина Акімова (Партія регіонів). Розгляд проекту бюджету, за даними, заплановано в бюджетному комітеті на 21 вересня.

Наталя Непряхіна

За матеріалами Коммерсант-Україна

RedTram Україна