ПФТС продадуть росіянам

11 Вересень'09

Теги: фондова біржа

Московська міжбанківська валютна біржа (ММВБ) близька до укладення угоди з купівлі української біржі ПФТС.

Про це газеті Дело повідомило джерело, близьке до переговорного процесу. За його словами, загальні параметри майбутньої операції президент біржі Ірина Заря має намір оголосити на щорічному Форумі учасників ринку капіталу, який пройде з 17 по 20 вересня в Алушті. Показовим є той факт, що в майбутньому форумі запланована участь відразу шести представників ММВБ на чолі з президентом біржі Костянтином Корищенком.

Учасники операції не захотіли коментувати, на якому етапі перебуває переговорний процес. У прес-службі ПФТС учора послалися на зайнятість керівництва, в компетенції якого знаходяться ці питання. Запит газети до ММВБ залишився без відповіді.

Українські фондовики підтверджують, що переговори про продаж біржі ПФТС ведуться, причому найближча до купівлі Української біржі саме ММВБ. "Я чув, що йдуть переговори з ММВБ, але керівництво ПФТС публічного обговорення можливого продажу з учасниками ринку ніколи не проводило. Тому поки це все на рівні розмов", - заявив генеральний директор інвесткомпанії Конкорд Капітал Ігор Мазепа.

Детальнішу інформацію мають у своєму розпорядженні члени біржової ради біржі ПФТС. "Зараз біржею цікавляться декілька зарубіжних структур, і ММВБ з них найактивніша. Але наскільки я знаю, ще не затверджені основні параметри операції, такі як ціна і частка, яку в капіталі ПФТС займе ММВБ. Однозначно можна сказати тільки те, що входження до капіталу біржі здійснюватиметься через додаткову емісію акцій", - повідомив на умовах анонімності один з членів біржової ради ПФТС.

Більшість інших членів ради відмовилися коментувати можливість входження ММВБ до капіталу біржі ПФТС, пославшись на домовленість про нерозголошення ходу переговорів.

Для того, щоб операція відбулася, президентові біржі ПФТС Ірині Зарі потрібно переконати в її доцільності більшість акціонерів біржі, що буде непросто зробити - ПФТС є акціонерним товариством відкритого типу, 100% акцій якого належить асоціації Перша фондова торгова система, до якої на рівних правах входять 315 торговців.

Як повідомляє Дело, щоб ухвалити рішення про збільшення статутного капіталу, необхідна згода 75% акціонерів (234 торговці). Але зараз ніхто не може однозначно сказати, що Ірині Зарі вдасться схилити на свій бік таку кількість членів асоціації. "Зарю традиційно підтримують банки - члени біржі (головою біржової ради є голова правління Укрсоцбанку Борис Тімонькін) і дрібні торговці. А ось майже всі великі учасники ринку перейшли на Українську біржу і вже не зацікавлені в активному розвитку ПФТС", - говорить керівник компанії з управління активами.

Слова експерта підтверджує і поширений серед членів асоціації лист, у якому пропонують два сценарії подальшого розвитку подій: перший - продаж ПФТС, другий - її ліквідація. Серед аргументів за ліквідацію акцент робиться на економічну доцільність такого кроку: мовляв, розпродаж активів асоціації принесе учасникам більше вигоди, ніж входження в капітал української біржі ММВБ.

Правда, є серед експертів і інша точка зору щодо того, чим деяким учасникам ринку може бути вигідна ліквідація ПФТС. "Великі вітчизняні торговці є засновниками Української біржі. Їм не потрібен конкурент в особі найбільшого російського торгового майданчика ММВБ. Вони добре пам'ятають, як швидко цей майданчик завоював лідерство російського ринку", - пояснив один з українських фондовиків. 52% усіх угод з цінними паперами в Україні було укладено на біржі ПФТС за підсумками перших 8 місяців 2009 року, зазначає Дело. У червні 2008 року біржі ПФТС і ММВБ уклали договір про технічне партнерство. Згідно з ним, ММВБ мала впровадити на ПФТС нову торгову систему, яка була куплена в міжнародних розробників NASDAQ OMX і адаптована під українську структуру за сприяння ММВБ. У квітні 2009 року нова платформа PFTS NEXT почала працювати на вітчизняній біржі.

RedTram Україна