Недопрацювання

20 Червень'09

Теги: долар, ліквідність, криза

Українці, яка працюють за кордоном, почали менше користуватися такою послугою, як грошові перекази. У першому кварталі вони переказали лише $435 млн. При цьому середній грошовий переказ в Україну склав $450-500.

Відповідна стаття платіжного балансу скоротилася з $740 млн. у першому кварталі 2008 року до $622 млн. у першому кварталі 2009-го.

Українські експерти стверджують, що обсяги переказів падають внаслідок скорочення середньої суми переказу при збереженні приблизно колишньої їх частоти. Найбільші оператори на ринку грошових переказів не відзначають відтоку клієнтів, уточнюючи при цьому, що кількість клієнтів за перші три місяці навіть дещо зросло. На 10% збільшилася і кількість транзакцій. "Однак ми змушені констатувати, що наші клієнти почали надсилати менше.

Таким чином, розмір середнього переказу у системі склав приблизно $400", - зізнався в розмові з "Інвестгазетою" гендиректор однієї з найбільших компаній на ринку грошових переказів, додаючи, що прибутки трудових іммігрантів "значно впали".

При подальшому скороченні будівництва в країнах ЄС і Росії обсяг переказів з-за кордону до кінця року може повернутися до рівнів дворічної давнини, а основні учасники ринку будуть змушені переглядати тарифи.

Вперше про скорочення обсягів грошових переказів учасники ринку заговорили восени минулого року. "Тоді низка банків, випробовуючи проблеми з ліквідністю, не могли здійснювати перекази в повному обсязі. Одночасно системи переказів посилили політику відносно банків-партнерів", - говорять експерти. Самі компанії не коментують, з ким саме були припинені перекази і чи була відновлена робота із цими партнерами зараз.

Але головною причиною скорочення обсягу переказів усі експерти називають падіння доходів основної частини їх відправників - українських будівельників - у зв'язку зі стагнацією будівельного ринку в Європі. Учасники ринку не виключають подальшого скорочення у зв'язку із кризою не тільки обсягу, але й кількості переказів.

"Можливо, деякі старі гравці змушені будуть піти з ринку або переорієнтувати свій бізнес. Не виключено, що багатьом учасникам ринку доведеться піднімати тарифи на свої послуги у зв'язку з падінням обігів", - припускають експерти. Зараз тарифи становлять 1,5-2% від суми переказу.

Втім, падіння доходів - не єдина проблема зниження обсягів грошових переказів. Надворі криза, і Європою блукає "примара ізоляціонізму". У низці європейських країн іммігрантів лякають жорсткістю законів і введенням "податку на іноземців", який повинні будуть платити роботодавці, щоб не отримувати вигоди із залучення більш дешевої робочої сили. Але якщо націоналісти під час кризи пожинають плоди давно посіяного, то ліберали в розгубленості.

За матеріалами Інвестгазета

RedTram Україна