Грошові знаки, які завжди зростають у ціні

10 Березень'11

Навіть у кризу життя продовжується… Банально… Але, що не кажіть, часу з’являється більше. Можна поговорити з дітьми про те, що справді важливо, а на що не вартує витрачати час. Що ж є важливим? Це вміння рефлексувати, тобто роздумувати над власним досвідом, досвідом своїх батьків та дідів, щоб передати його наступним поколінням. Можна, наприклад, відкрити альбом з поштовими марками і спробувати пояснити дітям усі ці «серпи й молоти», незрозумілі гасла на кшталт «Слава КПРС» тощо.

А можна взяти до рук колекцію монет різних епох, різних континентів і держав. Держав могутніх і зниклих з географічної карти. Чому ж вони зникли? Хто і для чого карбував ці монети? Їх можна взяти в руки і відчути дух епохи. Нам би тепер ці знання і досвід, хоча би двадцять років тому… Наші діти повинні розуміти цінність правильних рішень, прийнятих в юності.

Давайте поринемо у світ нумізматики, щоб відчути подих століть…

Монети як масовий платіжний засіб почали використовувати у Древній Греції та Лідії приблизно у VIII ст. до нашої ери. Кожен правитель волів бачити себе чи символи своєї влади на грошових знаках. При цьому монети колишніх царів чи завойованих держав переважно використовували для карбування нових грошей. Навряд чи тоді хтось переймався питаннями колекціонування, а от закопувати в землю золото, срібло і навіть мідь було справою звичайною. Спакували до глечика, залили воском, запечатали смолою – і маємо «інвестицію» на покоління вперед. Часто власники таких скарбів не доживали до світлої миті їх викопування і тепер їх «заощадження» стали втіхою музеїв і приватних колекціонерів.

В епоху Відродження колекціонування монет стало модним серед властителів різних рангів, представників знаті та духовенства. Не залишались осторонь і багаті купці, люди мистецтва, іноді й прості міщани. Монети крупних номіналів мали неабияку художню цінність, вони передавали стиль мистецтва того часу, відображали основні історичні події. Врешті нумізматика є галуззю історичної науки, а відомі музейні колекції та приватні зібрання часто містять предмети мистецтва, домашнього і обрядового вжитку, літературні пам’ятки і монети як «дзеркало» історичної епохи на певній території.

Характерно, що до ХХ століття монети хоч і були предметом колекціонування, але при цьому завжди були засобом обігу. Винятком булим так звані «донативні» (подарункові) монети або призначені для внутрішньодвірцевого вжитку. У другій половині минулого століття розвинуті країни почали масовий випуск ювілейних і пам’ятних монет, призначених не так для обігу (хоча вони й залишалися законним платіжним засобом), як для колекціонування. Тоді ж з’явилися і так звані інвестиційні монети – крупних номіналів і відчутної ваги дорогоцінного металу.

Напрямів нумізматики є чимало, а художня, історична та грошова цінність колекції майже ніколи не дорівнює цінності її окремих елементів. Можна зібрати сотні відносно дорогих предметів, однак їх загальна вартість у випадку продажу буде нижчою від суми вартості окремих позицій. І навпаки, фахово підібрана «лінія» колекції збільшує її вартість іноді в рази.

Порівняно з іншими предметами мистецтва монети мають доволі жорстку цінову прив’язку до каталогів, динаміка їх цін відома, тиражі випуску і основні фізичні характеристики теж (крім античного періоду і частково раннього середньовіччя). Однак існує проблема визначення ступеня збереження монет, який є доволі суб’єктивною категорією для старих монет і є визначальним при оцінюванні. Часто зустрічаються й підробки, особливо дорогих і популярних монет; хоча більшість з них фахівець може виявити і без спеціальних технічних засобів, іноді доводиться вдаватися і до спектрального аналізу.

Щодо інвестування в монети, то загальних рекомендацій бути не може. Обсяги та терміни інвестованих коштів важать чимало, однак визначальним є оптимальний розподіл між підрозділами колекції та фаховий супровід (експертне оцінювання, моніторинг кон’юнктури ринку, правильне зберігання, складання каталогу, експонування тощо).

Метою цієї сторінки є створення інформаційної бази для інвесторів, що мають на меті диверсифікувати свої активи шляхом формування нумізматичних колекцій. Ми допоможемо сформувати структуру колекції, віднайти окремі монети, за потреби здійснимо експертизу їх автентичності та вартості, проконсультуємо щодо фінансових ризиків.

Давайте створювати успіх разом!
Отримати детальну інформацію

* Ім'я:
* E-mail:
Контактний телефон:
Коментар:

Заповніть обов'язкові поля


RedTram Україна